J.R.R Tolkien’in Ölüm Yıldönümü

“Yaşayanların çoğu ölmeyi hakeder. Ölenlerden bazıları da yaşamayı. Onlara bunları verebilir misin? O zaman birisine ölüm hükmü verirken aceleci olma. En büyük bilgeler bile tüm sonları göremezler.”

J.R.R Tolkien Kimdir?

İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör ünvanlı akademisyen. Uzmanlık alanı Anglo- Saxon Dili ve Edebiyatıdır. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanınır.

3 Ocak 1892’de Güney Afrika’da doğan Tolkien’in annesi O daha 12 yaşındayken öldü.Kardeşi Hilary ile birlikte King Edward’s okuluna başladılar.Mezun olduktan sonra İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan Tolkien, Birmingham’da tanıştığı Edith Bratt ile evlendi. Daha sonra 1915’deki Somme Savaşı’na katıldı ve burada en yakın üç arkadaşını kaybetti.


Savaştan sonra New English Dictionary’de görev alan Tolkien bu sırada daha sonra efsanevi “The Silmarillion” olarak tanınacak olan “The Lost Tales”i yazmaya başladı.

Çocukları, Tolkien’i mitolojik hayalgücünü kullanmaya ittiler. Onlar için “The Father Christmas Letters”ı ve daha sonra da “The Hobbit”i yazdı. Bunlardan “The Hobbit” 1937’de yayımlandı ve çocuk edebiyatı dalında New York Herald Tribune ödülünü kazandı. Bu romanıyla beğeninin yanısıra olumsuz tepkiler de aldı. Oxford’da profesör olan Tolkien’in, nasıl olup da böyle bir masal kitabı yazdığını sorguladılar, ama kitabın başarısını engelleyemediler.

Kitabı yayımlayan Stanley Unwin, Tolkien’e Hobbit’in devamını yazmasını önerdiğinde, Tolkien, “Yüzüklerin Efendisi”ni çoktan yazmaya başlamıştı.

Tolkien tam 12 yıl sonra tarihteki en önemli kitaplardan birini tamamlamıştı.

29 Kasım 1971’de karısı Edith vefat eder. Tolkien bunun üzerine sadece iki yıl yaşayabilir ve 2 Eylül 1923′de Kraliçe’den krallığın en önemli nişanlarından biri olan Commander of the Order of the British Empire (CBE) ünvanını almasından kısa bir süre sonra 81 yaşında İngiltere’nin Bournemouth şehrinde ölür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı