İşitme Cihazları Hangi Durumlarda Kullanılır?

İşitme kaybı yaygın bir fenomendir: Dünya nüfusunun% 15’i iyi şekilde duymuyor ve İsviçre’nin% 9’undan biraz azı kendilerinde ki işitme kaybına itiraf ediyor. Bu nedenle, işitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, üzülmeyin yalnız değilsiniz! Saklamak yerine erken teşhis için ulaşın. Belki işitme kaybınız kulak kiri gibi küçük bir problem sebebiyledir.

İşitme kaybı nasıl ortaya çıkar? Hafif işitme kaybı nedir?

İşitme kaybı çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bu bağlamda, her biri farklı nedenlere atfedilebildiğinden, her şeyden önce işitme kaybı türlerini ayırt etmek gerekir.

Hafif işitme kaybı, yaklaşık 25 desibel (dB) ve çocuklar için 15 dB’den daha sessiz seslerin duyulmamasıyla tanımlanır. Bu, fısıldayan konuşmalar, damlayan su, yaprak hışırtıları, kuş cıvıltılarını duyamamayı içerir.

İşitme kaybı dereceleri normal, hafif, orta, orta derecede şiddetli, şiddetli ve derindir. Bu aralıklar işitme değerlendirmesinin bir parçası olarak geçirdiği testlerden biri olan bir odyogramda tanımlanır. Bir yetişkinin normal işitme aralığı, frekans Aralığında 0-25 dB arasındadır. Çocuklar için normal işitme 0-15 dB arasındadır.

Hafif işitme kaybı nasıl etkiler?

Hafif işitme kaybı olan kişiler sessiz ortamlarda iyi duyduklarını söylerler; Ancak uzmanlara göre gürültülü ortamlarda bir kişi uzaktayken ya da onlardan biraz uzak durduğun da çok iyi duymazlar. Sessiz konuşmalar için net bir şekilde anlayamadıklarını bildirirler.

İşitme kaybına ne sebep olur?

Hafif işitme kaybı teşhisi yaptırmanızın başka bir nedeni vardır. Bazıları, derhal teşhis ve tedavi edildiğinde, işitme duyunuzun geri gelmesine neden olabilir. Gürültüye maruz kalma ve yaşlanma, hafif işitme kaybının en yaygın iki nedenidir.

Fazla kulak kiri varsa eczacınızdan destek isteyin ve temizleyin. Eğer çözmezse, doktor tarafından temizlenmesi gerekir. (Unutmayın, pamuklu çubukları kullanmamalısınız. Bu pamuklu çubuklar kulak zarınızı delebilir ve daha fazla soruna neden olabilirler.

Kulak enfeksiyonu;  Çocukların kulak enfeksiyonu insidansı daha yüksek olsa da, yine de yetişkinlerde de oran düşük değil. . Özellikle kulak akıntısı ve ateşin eşlik ettiği bir kulak ağrısı yaşarsanız, derhal bir tıp uzmanına danışın.

Orta kulakta kemik anormallikleri; Orta kulağın küçük kemikleri işlerini düzgün yapmıyorsa, iç kulağınız beyne ses iletmek için gerekli sinyalleri almaz.

Meniere hastalığı, akustik nöromlar ve kafa travması gibi diğer tıbbi durumlar işitme kaybına neden olabilir.

İşitme kaybının diğer nedenleri, tıbbi müdahale ile geri döndürülemeyen kalıcı kayıplara neden olur ve işitme cihazlarından veya koklear implantlar gibi cihazlardan amplifikasyon kullanarak tedavi edilir. Bunlar:

 

  • Hamilelik içinde annenin kasıldığı kalıtsal sorunlar veya enfeksiyonları içerebilecek doğum kusurları
  • Usher Sendromu ve Penrod Sendromu gibi genetik faktörler.

Bugün mevcut olan dijital işitme cihazları, arka plan gürültüsünü yönetirken duymak istediğiniz seslerin volüm değişikliklerini ayarlamak için harika bir iş çıkarıyor, lütfen sosyal hayatınız için doğal bir şekilde etkileşime girmenin tadını çıkarın.

İşitme kaybı olan insanlar genellikle işitme cihazı adayıdır. İşitme cihazı teknolojisi uzun bir yol kat etti ve günümüz cihazları şık ve her türlü işitme kaybına göre özelleştirilebilir. İşitme cihazları her ekonomi ve yaşam tarzı  için mevcuttur.

Hafif İşitme kaybı olan işitme cihazı kullanıcıları çok şanslı; Çünkü ilk olarak,  işitme kaybı şiddetli ve derin olma noktasına ilerleyen birine kıyasla , sizin için daha fazla işitme cihazı tipi ve tarzı seçeneğiniz olacaktır. Daha küçük işitme cihazları da takabilirsiniz.

İşitme kaybını ilk keşfeden kişiler işitme cihazlarıyla ilgili yardım almak için ortalama yedi yıl bekler. Bu süre zarfında, işitme kaybı ilerler ve beyin sesi düzgün bir şekilde duymayı unutur. Çok uzun süre erteleyen insanlar, zaman içinde konuşmayı daha az anlayabilirler. İşitme kaybını hafifken yani başındayken anlamak, şimdi ve gelecekte işitme cihazları ve iyileştirme ile başarı için en iyi şansı verir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı