İNFERTİLİTE (KISIRLIĞIN ARAŞTIRILMASI)

İnfertilite araştırmasında ilk yapmanız gereken semen test analizidir. 2 ay aralıklarla bu işlem en az iki defa yaptırılmalıdır. Semen analizi normal ise baba adayında bir sorun teşkil etmediği anlamına gelir. Semen analizi normal olan baba adayının muayene olmasına gerek yoktur. Bu analizi eş zamanlı olarak anne adayının yumurtlayıp yumurtlamadığına bakılmalıdır. Düzenli adet gören anne adaylarının %95’i düzenli bir şekilde yumurtlar. Anne adayındaki en önemli testlerden biri yumurtalık kapasitesinin (yumurtalık rezervi) saptanmasıdır. Bunun için adet görülen dönemde vajinal yolla bir ultrason yapılarak yumurtalıklar içindeki antral foliküller sayılmaktadır. İki yumurtalıkta toplam 6 adetten az antral folikül varsa yumurtalık kapasitesi azalmış anlamına gelir.

 Kadınlarda yumurtalık kapasitesi 35 yaşından itibaren azalmaya başlar ve 44 yaşından sonra kadının çocuk sahibi olabilmesi çok zor bir hale gelir. Bazı durumlarda yumurtalık kapasitesi daha erken azalır.

Özellikle ailesinde erken menopoz olan anne adaylarında, daha öncesinden yumurtalıklardan kist aldırmış anne adaylarında, tek yumurtalığı alınmış olan annelerde yumurtalık kapasitesinin çok dikkat gerektiren bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Semen analizi, yumurtlaması ve yumurtalık kapasitesi normal olan adaylarda kadının tüplerinin açık olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunun için rahim içi tüp filmi çekilmesi gereklidir.

Linke tıklayarak PGT tedavisi hakkında da bilgi alabilirsiniz.

İnfertilite araştırılmalarında kullanılan ancak ne kadar önemli olduğu tam olarak kanıtlanmamış bir den çok test vardır. Fakat faydasız testlerin sizlere hem maddi anlamda hem vakit kaybına neden olacağına hatırlatmakta fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı