İmplant Tedavisinin Adımları

Dental tedaviler arasında implant, titizlik ile uygulanması gereken ciddi bir prosedürdür. İzmir implant uygulamalarında alanında yetkin diş hekimlerine sahiptir. 

Hastanın ağız sağlığı için büyük önem taşıyan tedavinin adımları aşağıda sıralandığı gibidir.

1) İlk olarak hastanın implant tedavisine uygunluğu için diş hekimi, muayenesini gerçekleştirir. İmplant uygulanamayacak kişiler arasında şunlar yer alır:

  • Şeker hastaları: Özellikle kontrol edilemeyen şeker hastaları için implant tedavisi riskli olabilir, çünkü şeker hastalarında yaraların iyileşme süresi uzun ve enfeksiyon riski fazladır. Bununla birlikte kandaki şeker miktarı kontrol edilebilir düzeylerde implant uygulanabilir.
  • Yüksek tansiyonu olanlar: Yüksek tansiyon, hastalarda çok fazla strese ve bunun sonucunda yüksek kan basıncına neden olur. İmplant öncesi, kan basıncının ölçülmesi gerekir.
  • Kan pıhtılaşma hastalığı olanlar: Kanı pıhtılaşmayan hastalarda implant tedavizi uygulanamaz.
  • Çok fazla sigara içen hastalar: Sigaranın aşırı tüketimi, ağız içerisinde bakteri riskinin artmasına ve dolayısıyla enfeksiyon riskinin artmasına neden olur. Ayrıca içerdiği toksik maddeler nedeniyle yaralar geç iyileşir ve kemik kaynaması kötü etkilenir. Hasta, ameliyat önce ve sonrasında belirli bir süre sigara içmediği takdirde tedavi uygulanabilir.

2) İkinci adımda doktor çene kemiğinin uygunluğunu kontrol eder. Bunun için röntgen çekilir ve kemik yoğunluğu araştırılır. Çene, yeterli derecede dayanıklı ve genişse ameliyat direkt uygulanabilir. Eğer değilse, kemik grefti yapılarak uygun kemik yapısının oluşumu desteklenir.

3) Tek bir implantın çeneye yerleştirilmesi için 20 ila 45 dakika arasında bir süre gerekir. İmplant sayısı artarsa süre de artabilir. İzmir implant tedavisinde önde gelen şehirlerden biri olarak hastaya titizlikle yaklaşır. İşlem sırasında hasta uyuşturulur ve ağrı hissetmez. Hekim, diş etinde bir kesik atarak kemiğe ulaşır ve implantın ölçüsünde delik açar. Daha sonra vidalama işlemi tamamlanır. Vidanın, çene kemiği ile bütünleşmesi için bekleme süresi başlar. Bu genellikle hastanın durumuna göre 1 ila 3 ay arasında değişiklik gösterir.

4) Uygun ölçülere sahip yatay diş, çenede hazırlanan implant içerisine yerleştirilir. Daha sonra diş hekimi, hastaya gerekli bilgilendirmeleri yaparak işlemi tamamlar. İzmir implant tedavisinin fiyatları, implant çeşidi ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterir.

Kaynak : https://caddedental.com/implant-tedavisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı