İmplant Nedir?

İmpant, eksik dişlerin yerine kalıcı olarak yapay diş uygulanmasını kaplayan oral bir cerrahi yöntemdir. Ameliyat sırasında, eksik dişin kökleri genellikle metal vida benzeri parçalar ile değiştirilirken, dişin kendisi de doğal bir diş gibi görünen ve işlev gören yapay bir taç ile değiştirilir. Genellikle implant operasyonu, doğal diş kökünün eksikliğinde köprü ve protezlere karşı iyi bir alternatiftir. İmplant cerrahisinin özellikleri implant tipine, hastanın ağız sağlığına ve çene kemiğinin durumuna bağlı olacak şekilde değişir. Tüm süreç, çoğunlukla bir ila üç ay arasına yayılmış birkaç seanstan meydana gelir. İzmir implant alanında ileri seviye tekniklerin uygulandığı pek çok kliniğe sahiptir.

 

İmplant Adımları

Dental implant tedavisi, aşamalar halinde gerçekleştirilir. Cerrahi işlemin aşamaları aşağıda gösterildiği gibidir.

  • Hasarlı dişin anestezi altında çekilmesi.
  • Gerektiğinde kemik grefti yani çene kemiği hazırlama işlemlerinin uygulanması. Bu prosedür, çene kemiği cerrahi işlem için yeterince büyük ya da dayanıklı olmadığında gerçekleştirilir.
  • Dental implant yerleştirilmesi. Genellikle titanyum yapılı olan dental implant, bazı durumlarda çinko, bakır ya da nikel de olabilir. Hastanın alerjisi bulunmadığı takdirde titanyum, çene kemiğiyle bütünleşmek üzere en uygun hammaddeler arasında yer alır.
  • Kemik büyümesi ve iyileşmesi. Bu aşama, çene içerisine yerleştirilen implantın kemik ile bütünleşerek yaraların iyileşmesini kapsar.
  • Abutmentin yerleştirilmesi. Abutment, implant vidasının üzerine yerleştirilen parçadır. Yapay diş görünümündeki kron kaplama, abutmentin üzerine monte edilir. Bu uygulama için tamamıyla iyileşmenin tamamlanmış olması gerekir.
  • Yapay bir dişin yerleştirilmesi. Abutmentin monte edilmesi ile yapay diş yuvası hazır hale gelir. Bazı durumlarda diş hekimleri, implantın hemen ardından yapay dişi yerleştirirken bazı durumlarda bir süre iyileşmenin tamamlanmasını bekler. Bekleme süresi, kullanılan ekipmanların tipi, uygulanacak implant çeşidi ve hastanın durumuna göre belirlenmektedir.

En güvenli ve yüksek nitelikli implant hizmeti almak isteyenler, İzmir implant klinikleri arasında başarılarıyla ön plana çıkan İmplant Diş Klinik’in ayrıcalıkla dental prosedürlerinden faydalanabilir. Alanında deneyimli ve uzman diş hekimlerinden randevu almak için İzmir implant kliniğindeki tedavilere implantdisizmir.com sitesi üzerinden göz atabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı