İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Diş eksikliğini tamamlamak üzere uygulanan implantlar saf titanyumdan oluşturulur. Oldukça küçük boyutlardadır ve normal diş kökleri gibi davranmak için diş eti içerisine yerleştirilir. İmplantlar, her türlü diş kaybı için kullanılabilirler ve hastanın ihtiyacı olan şekilde kişiselleştirilebilir. İmplant çeşitleri arasında üç tanesi diş hekimleri tarafından yaygın olarak tercih edilir. Bunlar; kemik içi (endoteal), subperiosteal ve zigomatiktir. Çeşitlerine göre implant Türkiye fiyatları malzemelerin kalitesi, eksik diş sayısı ve ekstra işlemlere göre değişiklik gösterir.

  1. Kemik İçi (Endosteal) İmplant

Kemik içi implant, bir ya da daha fazla diş eksikliğinde kullanılır. İsmini, çenedeki kemiğin içine uygulanmasından alır. Bu implant tipi en çok kullanılan implant çeşididir ve çoğu hasta için uygundur. Vida, bıçak, silindirik ve implant olmak üzere dört tane endosteal implant vardır. Kemik içi implant, kaynamak üzere sağlıklı bir çene kemiğine ihtiyaç duyar. İşlem tamamlandıktan sonra iyileşmesi biraz zaman alır. İyileştikten sonra, takma dişler çevredeki dişlere uyacak şekilde kökün üzerine yerleştirilir.

  1. Subperiosteal İmplantlar

İkinci en yaygın implant türü olan subperiosteal implantlar, çene kemiğine sabitlenmek yerine kemiğin üstüne ve diş etinin içine yerleştirilir. Çevresel, unilateral ve tripodal olmak üzere üç çeşidi vardır. Endosteal implantlara ana alternatif olan subperiosteal implant prosedüründe, diş eti içerisine dişi taşıyıcı direkt yerleştirilir. Bu tedavi şekli yalnızca hastanın bir implantın yerleştirilmesi için yeterli çene kemiği yoksa veya söz konusu kişi bölgeye kemik eklemek için yoğun ağız cerrahisi yapmak istemiyorsa kullanılır. Subperiosteal implant Türkiye fiyatları, kemik içine göre biraz daha pahalı olabilir.

  1. Zigomatik İmplantlar

Zigomatik implantlar, en az yaygın dental implant türüdür. Bunun en büyük nedeni de karmaşık olmasıdır. Bu implant tipi, yeterli çene kemiği yoksa yapılır. Zigomatik implant, çene kemiği yerine hastanın elmacık kemiğine yerleştirilir.

İmplant operasyonunda komplikasyonlar meydana gelirse ya da diş hekimi, çenenin tedavi için uygun olmadığını düşünürse başka alternatifler önerebilir. Hastanın gereksinimlerine bağlı olarak implant Türkiye fiyatları değişir. Tam olarak meblağ, muayene ile birlikte diş hekimi tarafından belirlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı