İmmünoloji nedir? İmmünoloji bölümü hangi hastalıklara bakar

İmmünoloji, bağışıklık sistemi ile ilgili çalışmalar yapan bir bölümdür.

İmmünoloji Nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudu enfeksiyondan korumak için pek çok farklı aşamada görev alan kompleks bir yapıdır. İmmünoloji ise bağışıklık sistemi ile ilgili sorunların araştırıldığı departmandır. Bağışıklık sistemi fonksiyonlarındaki dengesizlikler enfeksiyondan alerjiye, otoimmün hastalıklardan kansere kadar geniş yelpazedeki rahatsızlıkların gelişiminde rol oynayabilir. Bu hastalıkların hem tanısı hem de tedavisinde immünoloji bölümüne başvurulması gerekebilir.

İmmünoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Bağışıklık sistemi vücutta oldukça sıkı bir şekilde denetlenerek sistemin dengesi korunur. Bu dengede meydana gelebilecek bir bozulma çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. İmmünoloji bölümünün ilgilendiği alanlar:

İmmün Yetmezlikler

Bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı savaşma fonksiyonunu tam olarak yerine getiremediği durumları kapsar. İmmün yetmezliği olan hastalarda sürekli tekrar eden, ciddi komplikasyonlara yol açan veya şiddetli ilerleyen enfeksiyonlar görülür. İmmün yetmezlik kendi içinde birincil ve ikincil olarak ayrılır. Birincil immün yetmezlikler genetik  temele dayanır ve hastada doğuştan itibaren mevcuttur. İkincil immün yetmezlikler ise tıbbi bir duruma bağlı olarak yaşamın ilerleyen yıllarında ortaya çıkar. Bu duruma örnek olarak HIV enfeksiyonuna bağlı gelişen AIDS hastalığı verilebilir.

Otoimmün Hastalıklar

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin zararlı mikroorganizmalar yerine kişinin kendi vücut hücrelerine karşı savaştığı durumlarda ortaya çıkar. Otoimmün hastalığı olan kişilerde bağışıklık sistemi, vücudun ‘kendi’ ile ‘kendi olmayan’ ayrımını doğru bir şekilde yapamaz. Buna bağlı olarak da vücudun bazı organlarına saldırarak hasar oluşturur. Tip 1 diyabet, romatoid artrit, lupus, Crohn hastalığı, multipl skleroz (MS), çölyak hastalığı gibi rahatsızlıklar otoimmünite kaynaklı rahatsızlıklardır.

Alerjiler

Bağışıklık sisteminin zararlı olmayan yabancı maddelere karşı verdiği aşırı yanıt alerji gelişimine neden olur. Hemen her madde alerjiye neden olabilir. Ancak en sık karşılaşılan alerjen maddeler; polen, ev tozu, çeşitli besinler (fıstık, fındık, çilek, yumurta gibi) olarak sayılabilir. Alerjen maddelerin vücuda girmesi sonucu bağışıklık sistemi bu maddeleri zararlı olarak algılar ve bu duruma tepki gösterir. Bunun sonucunda burun akıntısı, göz yaşarması, kaşıntı, döküntü gibi görece basit durumlar oluşabileceği gibi anafilaktik şok adı verilen ciddi bir durum da meydana gelebileceği için dikkatli olunmalıdır.

Aşı geliştirilmesi, kanser tedavisi, organ nakli gibi konularda da immünolojiye danışılır. Bu konularda bağışıklık sisteminin yanıtı önemlidir. Dolayısıyla aşıya bağlı antikor oluşumu, kanser tedavisinde immünoterapi, organ reddi gibi konular da immünolojinin alanına girer.

İmmünoloji Alanında Uzman Doktorlar Hakkında Nasıl Bilgi Edinebilirim?

İmmünoloji uzmanları ya da diğer bir deyişle immünologlar; alerji, immün yetmezlik, otoimmün hastalıklar gibi alanlarda hizmet verir. Çocuk hastalar için pediatrik immünoloji uzmanlarına başvurulabilir.

Size en yakın immünoloji uzmanını bulmak, seçtiğiniz doktor hakkında bilgi edinmek, diğer hasta veya hasta yakınlarının immünoloji doktorları hakkındaki yorumlarını incelemek için https://doktorbul.com/immunoloji sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu site üzerinden istediğiniz doktordan randevu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı