İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavileri

Halk arasında idrar kaçırma olarak bilinen mesane sorunu genellikle kadınlarda görünür. Mesanede meydana gelen enfeksiyonlar, mesane taşı, zorlu doğumlar, mesane tümörü, vajinal enfeksiyonlar, sinirsel sorunlar gibi birçok neden idrar kaçırmaya neden olabilir.  Kadınlarda  idrar kaçırma çeşitli enfeksiyonlara bağlı olduğu gibi gebelik döneminde de sıklıkla görülmektedir. Gebelik sırasında bebeğin idrar torbasına uyguladığı baskıdan dolayı idrar kaçırmalar meydana gelebilir. Sürekli olamamakla beraber genellikle kadınlarda idrar kaçırma belli bir yaştan sonra görülmektedir. Normal doğum yapan kadınlarda idrar kaçırma sık görülse de hiç doğum yapmamış kadınlarında bu sorunla  karşılaşmaları mümkündür. Bunun sebebi ise kabızlık ve aşırı kilodur. Aşırı kilo pelvik kaslarını zorladığından bir süre sonra idrar kaçırmaya yol açar.

İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri

  • Cerrahi Yöntem: İdrar kaçırma için cerrahi müdahale günü birlik olarak yapılmaktadır. Genel anestezi uygulamasına gerek kalmadan lokal anestezi yöntemi uygulanarak, yüzde doksan oranında olumlu sonuç veren bu yöntem hastanede uzun süre yatmayı gerektirmeden hastaları memnun etmektedir.
  • Cerrah dışı yöntemler: Yapılan çeşitli egzersizler sayesinde hasta kendi kaslarını kontrolü altına almayı öğrenir. Özellikle pelvik kas egzersizleri oldukça etkilidir. Bu tedavinin uygulaması basittir ve hastaya bir ağrı hissi vermez. Bu yöntem hastanın durumuna göre haftada iki veya üç kez uygulanmaktadır. Tedavi süresi yine hastaya göre sekiz on hafta sürmektedir. Bu tedavi sayesinde hasta kaslarını kontrol etmeyi öğrenir ve günlük hayatında normal kıyafetleriyle oturabilir. Bunun yanında mesane jimnastiği ile çeşitli teknikler uygulanarak mesaneye idrarın daha fazla tutulması öğretilir.  Kabızlık idrar kaçırmaya yol açtığı için kabızlığı gidermek gerekir bunun için bağırsağı çalıştıran çeşitli kürler veya karışımlar denenebilir. Eğer ki denenen çeşitli yöntemler olumlu cevap vermiyorsa ilaç tedavisine başlanır. Bunların yanında idrar kaçırmasını önlemek için kafeinli, gazlı ve alkollü içeceklerden; acı ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Tedavi süresince aşırı sıvı alımından kaçınılmalıdır. Gece uykudan en az dört saat önce sıvı alımı bırakılmalıdır.  Fiziksel aktiviteler çoğaltılmalı ve beslenme alışkanlığı düzenli hale getirilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı