Hangi İmplant Yöntemi Daha İyi?

İmplant teknolojisinde kullanılan yöntemlerin sayısının artmasıyla birlikte, bu tedavide başarı oranının da yükseldiği söylenebilir. İmplant çeşitleri arasından hangisinin daha iyi olacağı ise göreceli bir kavram. Hastanın durumu, çene yapısı, eksik diş sayısı gibi unsurlar bir arada düşünülerek hangi implant yönteminin uygulanacağına karar verilebilir. Bu sayede kişiye özel tedavi uygulanarak en başarılı sonuç elde edilebilir. İmplant tedavisinde bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına uzman diş hekimi tarafından karar verilir. Yöntem hakkında hastaya bilgi verilerek işleme başlanır. Bu işlem kısa süre içerisinde tamamlanabildiği için, bir an önce sağlıklı protez dişler kullanılmaya başlanır.

izmir diş hastanesi

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplant uygulamalarını iki ana başlığa ayırmak mümkün. Vidalı implant ve vidasız implant olarak iki farklı yolla titanyum malzeme hastanın çene kemiğine yerleştirilir. Bu yerleştirme uygulamasında da, all on four yöntemi ve robotik implant gibi farklı yöntemler uygulanır. İmplantın üzerine yerleştirilecek dişlerde ise, porselen veya zirkonyum protez diş uygulaması yapılır. Bu seçeneklerden hangisinin uygulanacağına dair bilgi hastaya eksiksiz olarak verilmelidir. Böylece nasıl bir sorunca nasıl bir süreçten sonra ulaşılacağına dair bilgi sahibi olunur.

İmplant Türleri Arasındaki Fark

Uygulanacak eksik diş tamamlama tedavisinde, implant yöntemi uygulanacaksa bunun hangi yöntemle yapılacağına dair bilgi alınması gerekir. Bu nedenle implant çeşitleri arasından en uygun seçimin yapılmasından sonra işleme başlanır. İmplant çeşitlerini vidalı ve vidasız olarak basitçe ikiye ayırmak mümkün olacaktır. Bunların uygulama yönteminde ve protez diş seçiminde de farklı yöntemler uygulanır. Ortaya çıkacak farklılıklar yöntem bakımından olduğu gibi, fiyat bakımından da olabilir.

İmplant Çeşitleri Nasıl Belirlenir?

İmplant uygulamasında farklı yöntemlerin geçerli olduğu biliniyor. Bu yöntemlerden hangisiyle daha hızlı ve daha sağlıklı sonuç alınacağının bilinmesi yararlı olur. İmplant çeşitleri ile ilgili gerekli bilgiler temin edildikten sonra gerekli tedavi işlemine başlamak daha sağlıklı sonuç verecektir. Robotik implant yöntemi tercih edilerek daha acısız ve daha başarılı sonuç elde edilebilir. Dişlerin tamamının olmaması durumunda da all on four yöntemiyle 4 implant uygulaması yapılarak damak protez uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı