Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar Yan Etkileri Kullanım Alanları?

Bayanların ciltlerine uyguladıkları zaman olum etkiler gördükleri hametan kremini sıklıkla tercih etmektedirler. Kullanım alanı yönünden zengin olan hametan kremi doktor reçetesi ile satılan kremler arasında yer almaktadır.

Hametan krem hem de pomad olarak piyasaya girmiş olan hametan yoğun ilgi ile satılmaktadır. Pomad olarak kullanılan hametan biraz daha yağlı bir yapıya sahiptir fakat bunun etkileri arasında bir farklılık göstermesinde bir etken olmadığı kanıtlanmıştır. Bu ürün en çok ergenlik döneminde kullanılmaktadır bu dönemde oluşan sivilcelerin tedavisinde bunun yanında yara ve yanık tedavilerinde de sıkça kullanılan bir üründür.

Hametan pomad içeriğinin zengin olmasından dolayı ve bu maddelerin hücre yenilemede ve cildi onarmada etken oldukları bilinmektedir. Bu kremin en güzel yanı yaş sınırının olmamasıdır bebekler üzerinde kullanıldığında her hangi bir sıkıntı olmayacaktır. Bu kremi alırken kesinlikle doktorlarınıza sormalısınız zaten reçete ile satılan bir ürün olduğu için doktor yazdığında kullanabilirsiniz.

Hametan Krem ( Pomad) Nedir

Pomad formunda üretilen hametan krem cilt sorunları için kullanılan piyasadaki en etkili kremler arasında yer almaktadır. Bu ürünün satılışı kapa kutu içerisinde yapılmaktadır ve bu ürünü eczaneden reçete ile alabiliyorsunuz. Hametan kremin tüpleri 30 ve 50 gram olmak üzere iki farklı miktarda satılmaktadır.

Hametan kremlerin 100 gramında bulunan en etkin maddeler 0,75 mg hamamelis ketonları ile birlikte 25 gram hamammelis virginiana özütünden içermektedir. Yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi için ve kendini yenilemesi gereken ihtiyacı olan maddeleri bu maddeler sayesinde karşılayabilirsiniz.

Hamamelis virginiana içerisinde bulunmasının nedeni olarak iltihap önleyici olması, kana durdurması ile bilinmesi ile birlikte cildi onarıcı etkiye sahip olması bulunmaktadır. Bu krem kanamalı yaralar üzerine uygulandığı zaman kanı hemen pıhtılaştırdığı gözlemlenmiştir bunun sayesinde kanamalı yaralarda tercih edilmektedir.

Hametan Krem Ne İşe Yarar

Hametan krem ciltte oluşmuş lekelerin haricinde de geniş bir kullanım alanı bulunan krem türlerindendir. Cilt sorunlarının haricinde cilt bakımında kullanılabilecek bir kremdir nasıl bakım yapar derseniz bu krem güzel bir nemlendirici krem etkisi göstermektedir bu etkisinden dolayı cilt bakımında nemlendirici ve onarıcı olarak kullanılmaktadır. Hametan kremin kullanım alanlarını sizler için maddeler halinde kaleme alacağız.

 • Sivilcelerin tedavisinde doktorların en çok önerdiği ürünler arasında yer almaktadır.
 • Güneş yanıklarından şikayetçi olanların ve güneş lekeleri ile başı dertte olanların tercih etmesi gereken bir kremdir.
 • Hametan krem yanıkların iyileşmesinde etkilidir fakat bu yanık tipleri birinci derece ve ikinci derece olarak belirlenmiştir.
 • Emziren annelerin en büyük sıkıntısı olan meme ucu çatlaklarında kullanılmaktadır.
 • Kilo alıp verme ve doğum yapan annelerde oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde kullanılmaktadır.
 • Hametan kremin yaygın kullanım alanları arasında pişikleri yok etmekte bulunmaktadır.
 • Yeni hücrelerin oluşmasını tetikleyerek cildinizin yenilenmesi için yardımcı olur.
 • Bebeklerde en çok görülen cilt sorunu pişiktir ve bu sorun üzerinde de etkilidir.
 • Nemlendirme özelliğinden dolayı kuru ciltlerin ve çatlamış cilt yüzeylerin düzelmesinde etkili rol oynar.
 • Kanamalı yaraların iyileşmesinde yardımcı olacak bir kremdir kanamanın durmasında etkisi büyüktür.
 • Cilt renk tonlarındaki değişimi önlemek ve tonları birbirine eşitlemek için kullanılmaktadır.
 • Birçok farklı durumdan oluşabilecek deri hasarlarına karşı etkilidir bunların düzelmesi için gerekli maddeleri içerisinde barındırır.

Hametan krem ne kadar sivilcelerin kaybolmasında etkili olduğu düşünülse de kullanıcılardan bazıları sivilcelerinin arttığından şikâyetçidir. Bu kişilerde sivilce problemlerinin oluşmasının nedeni bu kremin sivilcelerden arındırmak için önce deri altındaki bütün sivilceleri çıkartmasından dolayıdır sonrasında bu sivilcelerin kaybolmasına yardımcı olacaktır. Hametan pomad türleri yağlı bir yapısı olduğu için bazen sivilceye neden olmaktadır.

İmex Sivilce Kremi Nedir,Nasıl Kullanılır? 

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremin kullanımı diğer kremlere göre daha kolaydır bunun nedeni diğer kremler gibi belli sıklıkla kullanılması gerekmemektedir bunun yanında doz miktarı da bulunmayan bir krem olduğu için istendiği gibi kullanılabilir. Bu kremin kullanımı ihtiyaç olduğunu hissettiğiniz zaman yeteri kadar kullanmaktır. Kullanım şeklini sizler için maddeler halinde kaleme alacağız.

 • Hametan pomad türünü kullanacaksanız bu ürünü kullanmadan önce sürülecek bölgeyi güzelce temizlemelisiniz.
 • Kremden yeteri miktarda elinize alın ve süreceğiniz bölgeye ovalayarak uygulayın.
 • Derinin kremi iyice emdiğinden emin olana kadar sürme işlemini devam ettirmeniz gerekmektedir.
 • Krem sürdüğünüz bölge yanık bölgesi ise bu bölgeye kremi sürdükten sonra gazlı bez ile örtülmesi gerekmektedir.

Hametan Krem Bebeklerde Kullanımı

Hametan krem bebeklerin pişik üzerinde etkili olan kremler arasındandır, pişik düzeyini önleyici ve iyileştirici özelliği ile bebeklerde kullanılan en çok kremler arasında doktor kontrolünde verilmektedir.

 • Bu kremi bebeklerde pişik üzerine uygulanmaktadır pişik olan bölgeye az bir miktar sürün.
 • Kremi sürdükten sonra bölgenin belirli bir süre hava alması için açık bırakın.
 • Bebekler üzerinde bu kremi kullanmanın bir sakıncası olmayacaktır.

Hametan Krem Meme Ucu Çatlaklarına Nasıl Sürülür?

 • Bu kremi emziren annelerin meme uçlarında bulunan çatlaklardan kurtulmak için kullanması mümkündür bu kullanımı bebeği emzirdikten sonra yapmalısınız.
 • Meme ucunuza süreceğiniz ince bir krem tabaksı iyileşmesi için yeterli olacaktır.
 • Bebek emmeye başlamadan önce kesinlikle su ile yıkmanız gerekmektedir.

Hametan Krem Yan Etkileri

Bu kremin belirli yan etkileri bulunmaktadır fakat bunlarda çok az bilinmektedir. Bu yan etkiler genellikle doz aşımından kaynaklı olmaktadır ya da içermiş olduğu maddelerden birine alerjiniz bulunuyor ise ortaya çıkmaktadır. Bu yan etkiler arasında bilinenler.

 • Yüzünüz, dil, gırtlak ve ya dudaklarınızda şişkinlikle görülebilir.
 • Deri döküntüleri kullananlarda görülebilir.

Hametan Krem Hakkında Bütün Sorular

Hametan krem nemlendirici olarak kullanılır mı?

Hametan kremlerin iki tipide nemlendirici özelliğine sahiptir bu kremler sayesinde kuru ciltlerinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Hametan sarı ve mavi arasındaki fark Nedir?

Bu kremin üste kısımlarda da belirttiğimiz gibi krem ve pomad olacak şekilde iki tipi eczanelerde satılmaktadır. Hametan pomad, krem türüne göre daha yağlı bir yapıya sahiptir anlaşılsın diye de Hametan pomad mavi renkli olarak satılırken. Hametan krem sarı renk olarak satılmaktadır.

Hametan pomad, hametan merhem kortizon içerir mi?

Bu ürünlerin içerisinde kesinlikle kortizon madde bulunmamaktadır.

Hametan pomad ve krem farkı nedir?

Hametan pomad, krem türüne göre daha yağlı bir yapıya sahiptir aralarındaki tek fark budur.

Hametan krem vajinaya sürülür mü?

Bu kremi vajina içerisine kesinlikle sürmemeniz gerekmektedir. Kullanmak isteseniz de vajina çevresine uygulayabilirsiniz.

Hamilelik döneminde hametan krem kullanılır mı?

Bu kremin böyle dönemlerde kullanılması sakıncalı olabilir bu dönemlerde kullanmadan önce doktorunuza sormanız gerekmektedir ve özellikle kullanacağınız tipine dikkat etmelisiniz bunu da doktorunuzdan öğrenmeniz gerekmektedir.

Hametan cilt lekeleri üzerinde etkili midir?

Hametan kremi düzenli kullanmanız sonucunda cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Bunun yanında güneş yanıklarından da kurtulmanız için bu kremi kullanabilirsiniz. Bu tarz sorunlar için hametan krem kullanmanız gerekmektedir.

Hametan krem bebek yüzüne sürülür mü?

Bu kremi yeni doğan bebeklerin yüzüne sürmemeniz gerekmektedir fakat belirli bir süreyi aşmış bebeklerin yüzünde kullanmanız mümkündür.

Hametan Sivilce Yapar mı?

Bu krem genelde sivilce karşıtı olarak kullanılmaktadır fakat ilk kullanımlarda iltihaplı sivilceleri cilt yüzeyine çıkardığı için sivilce oluşumu gözlenebilir fakat sonrasında kesin olarak sivilce oluşumunu engelleyecektir.

Hametan pişik kremi bebeklerde kullanımı uygun mudur?

Bu kremi bebekler üzerinde pişiklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pişik sorunlarını ortadan kaldırmada etkili rol oynayacaktır.

Hametan krem göz çevresine sürülür mü?

Göz altında bulunan ince kısma ve göz çevresine bir gün içerisinde en fazla bir defa sürebilirsiniz bunun da miktarı çok az olacak şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

Hametan pişik kremi yüze sürülür mü?

Hametan krem vücudunuz istediğiniz bölgesine uygulamanız mümkündür bunu bölgeler ile sınırlamak doğru olamaz fakat hassas bölgelere yüz gibi ince bir tabak olarak uygulamanız gerekmektedir.

Hametan krem egzamaya iyi gelir mi?

Egzama konusunda kesin sonuç vermiş bir çalışması bulunmayan kremin sadece bu rahatsızlıkta oluşacak kaşıntılardan sizleri kurtardığını söyleyebiliriz.

Hametan krem tüylenme yapar mı?

Bu kremin herhangi bir tüylenme yaptığına yönelik bir bilgi bulunmamaktadır kullanıcılar arasında da böyle bir bilgi olmamıştır.

Hametan krem dudaklara sürülür mü?

Dudaklarını nemlendirmek için kullanabilirsiniz bunun yanında dudaklarda oluşan çatlakların iyileşmesinde yardımcı olacaktır ve dudak kuruluğunuzu giderecektir.

Hametan krem lekelere iyi gelir mi?

Lekeler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda halen kesinliği olan bir bilgi bulunmamaktadır fakat lekeleri tam geçirmese de bir miktar azalttığı gözlemlenmiştir.

Hametan el terlemesini önler mi?

Hametan krem pişik üzerinde etkili olduğu gibi el terlemesinde de etkili rol oynamaktadır. Ellerinizin sık sık terlemesinden şikayetçiyseniz bu kremi kullanmanız durumunda bu durumdan kurtulabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı