GÜNEŞ KREMİNİ HER YERDE KULLANMANIZ İÇİN 5 ÇOK ÖNEMLİ NEDEN!

Herkes az çok güneşin zararlı etkilerini günlük hayatında duyuyor ve korunmak için de özellikle deniz ve havuz kenarına giderken güneşlenmek için kullanıyor. Ama belki de birçoğumuz ne güneşin tüm zararlı etkilerinin ne olduğunu biliyor ne de güneş koruyucunun aslında bildiğimizin aksine her yerde kullanılması gerektiğini…

Sadece güneş yanığına maruz kalıp acı çekmemek değil tabi ki konu. Güneş koruyucuların genel sağlığımız ve cilt sağlığımız için de pek çok etkileri var.

Neden Güneş Koruyucu Kullanmalıyız? İşte o 5 önemli neden!

1.Güneş koruyucular cilt kanserlerini önlemeye yardımcı olur.

En yaygın üç cilt kanseri türü, bazal hücreli cilt kanseri, yassı hücreli cilt kanseri ve melanomdur. UV radyasyonu bu cilt kanserlerine neden olan en büyük risk faktörüdür. Güneşin UV ışınlarından korunmak riskinizi azaltmanıza yardımcı olur, alacağınız pek çok tedbirin yanında her gün güneş koruyucu krem da önemlidir ve bu ışınlardan korunmanıza yardımcı olarak risklerin azalmasına katkıda bulunur.

2.Güneş koruyucular erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur.

Yaşlanmak herkes için kaçınılmaz tabi ki ama erken yaşlanmadan korunmanın yolları var. Yaşlanma içsel ve dışsal yaşlanma olmak üzere 2 ye ayrılabilir. İçsel yaşlanma genetikten faktörlere bağlıdır.

Dışsal yaşlanma ise güneşin radyasyonuna, ortam kirliliğine, kimyasallara ve diğer çevresel faktörlere , uzun süre maruz kalınan uygunsuz koşullara bağlıdır.

Güneş ışınları, UV radyasyonu derimizin canlı ve diri kalmasını sağlayan kollajen ve elastinin erken bozulmasına sebep olur ve ciltte ince çizgiler ve kırışıklıklara oluşur.

Ayrıca melanosit adı verilen pigment üreten hücrelere zarar verir, bu da melaninin aşırı üretimine neden olur ve hiperpigmentasyona neden olur. Güneşin ultraviyole radyasyonu, gözle görülür yaşlanma belirtilerinin yaklaşık yüzde 90’ından sorumludur. Güneş kremi güneş losyonu gibi güneş koruyucuların, özellikle de anti-aging yani yaşlanma karşıtı güneş kremlerinin düzenli kullanımı, yıllarca daha pürüzsüz, genç görünümlü bir cilde sahip olmamızı sağlar.

3.Güneş koruyucu hiperpigmentasyon riskini azaltır.

Güneşe maruz kalmanın neden olduğu yaygın bir cilt durumu olan hiperpigmentasyon, cildinize rengini veren melanin üretimindeki değişiklikler nedeniyle cildinizin lekeler halinde koyulaşmasıdır. Koyu tenli insanlar doğal olarak hiperpigmentasyona daha duyarlıdır. Düzenli, talimatlara uygun güneş koruyucu krem kullanımı bu riskin azalmasına yardımcı olur.

4.Güneş koruyucu cildin iltihaplanma riskini azalmasına yardımcı olur.

UV radyasyonu bağışıklık koruyucu hücrelerin DNA’sına zarar vererek iltihaplanma ve cilde ve vücutta serbest radikal hasarına yol açabilir. Bağışıklık baskılama, vücudumuzun bu hücrelerin bizi cilt kanserlerinden ve diğer hastalıklardan koruma yeteneğini azaltır. Bağışıklık sistemi vücudun tüm dokularının sağlığının korunmasında hayati bir rol oynar, bu nedenle sağlıklı cilt genel sağlık için hayati önem taşır.

5.Güneş koruyucu güneş hassasiyetini önler.

Güneş koruyucu, UV ışınlarına maruz kalmanın kızarıklığa, yanmaya ve bu koşulların genel şiddetine yol açabileceği gibi güneşe duyarlı koşulları olan kişilerde güneş tahrişini önlemede özellikle yararlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı