Gripten Korunmak İçin 6 Doğal Besin

Sonbahar geldi çattı. Güneşli yaz aylarından sonra soğuk havalar yavaş yavaş varlığını gösteriyor. Bu ayların olmazsa olmazı gripler, salgınlar, hastalıklar da baş göstermeye başladı.

Grip, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu,  bireyler ve toplumlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip kendisini ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik, çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere bazen kusma ve ishal ile gösterir.

Elbette bu hastalıktan korunmak için bir çok yöntemimiz var. Bunlardan en önemlisi beslenmemize dikkat etmemiz. Gripten korunmamız için, yapısında C ve E vitaminlerini barındıran, doğal antibiyotik görevi gören besinler mevcut. Hem de kolayca satın alabileceğiniz ve tüketebileceğiniz besinler. Biz en önemli altı tanesini ele aldık.

Alerjik_Nezle

1. Bal: Çeşitli bakterilerin vücuda girmemesi için önemli bir antibakteriyeldir. Bağışıklığı kuvvetlendirici etkisi vardır. Çayınıza şeker yerine bir tatlı kaşığı bal koyarsanız daha dirençli olursunuz.

2. Yoğurt: İçinde probiyotik bulunur. Probiyotik, bağırsaklarda çeşitli mikroplarla savaşan bakteriler içerir.

3. Turunçgiller: C vitamini açısından oldukça zengindirler. C vitamini vücudun çoğu yapısını güçlendiren bir vitamindir. Bu yüzden insan için alımı zorunludur.

portakalsoğan

4. Kırmızı Biber: C vitamini açısından  turunçgillerden daha zengindir.

5. Soğan: Doğal antibiyotikler barındırır. Bağışıklık sistemini gribe karşı güçlendiren quercetin maddesini de yapısında barındırır. Özellikle haşlayarak yemek çok faydalıdır.

6. Badem: Özellikle çiğ badem içinde yoğun bir şekilde E vitanmini bulundurur. Her gün ara öğünlerde badem yemek sizi gribe karşı koruyacaktır.

Bu besin maddelerinin yanısıra sık sık elinizi yıkamanız, hapuşururken ağzınızı mendille kapatmanız ve selamlaşırken insanlarla sık sık öpüşmemeniz önemlidir. Uzmanlar grip aşısını da önermekte.

grip-virüsü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı