Geniz Eti Sadece Çocuklarda Mı Olur? Ameliyat Mı Gerekir?

Geniz eti problemi günümüzde genel olarak özellikle çocukluklarda ve çocukluk dönemlerinde sıklıkla ortaya çıkabilen bir problemdir. Bu durum kişileri yaşam kalitesini oldukça olumsuz bir yönde düşürebilmektedir. Bundan dolayı doğru analizler ve değerlendirmeler çerçevesinde bu soruna yönelik olarak daima etkin çözümlerin üretilmesi gerekir.

geniz eti ameliyati nasildir

Her ne kadar bu önemli sorun çocuklarda çoğunlukla oluşabilse de nadiren de olsa yetişkinlerde de birtakım etkenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Sorunun yapısına ve niteliğine göre bu noktada ameliyat kararının alınması gereken durumlar da olabilir.

Geniz eti yani adenoid, geniz boşluğunun üst bölümünde yer alan bir savunma dokusu sistemidir. Genel itibariyle vücuda giren yabancı mikroplar veya diğer türdeki yabancı mikro organizmalar burada tutulurlar. Onların çoğu zaman vücuttan uzaklaştırılması geniz etinin işlevselliği sayesinde olur.

Geniz eti sorunu yaşayan çocuklar bu durumdan genellikle rahatsız olur ve yaşam kaliteleri bundan etkilenir. Çocuklarda birtakım nefes almada oldukça zorlanma gibi tablolar ortaya çıkıyorsa bu noktada hekim gözetiminde bir ameliyat kararı da alınabilir.

Çocuklarda Geniz Eti Belirtileri

Geniz eti sorunu günümüz dünyasında özellikle çocuklarda sıklıkla karşılaşılabilen çok önemli sorunlardan biridir. Bunun erken safhada tespit edilmesi ve buna yönelik ilgili çözümlerin üretilmesi her bakımdan oldukça önem arz eden bir konudur.

  • Çocuklarda ortaya çıkan uyku apnesi sorunları,
  • Çok sık bir şekilde tekrar eden geniz eti iltihaplanmaları,
  • Çocuklarda birtakım konuşma bozukluklarının olması,
  • Rahat şekilde solunum yapmada ortaya çıkan birtakım belirgin sorunlar,

Genel değerlendirme çerçevesinde çocuklarda geniz eti sorunları bu unsurlar kapsamında kendisini belli etmekte ve ortaya çıkarmaktadır. Yaşam kalitesini etkileme durumuna bağlı olarak hekim değerlendirmesi neticesinde bir ameliyat kararının alınması durumu söz konusu olabilir.

Geniz Eti Ameliyatı Hangi Safhada Yapılır?

Çocuklarda geniz eti ameliyatını gerektirecek bazı önemli faktörler vardır. Bunların çok özenli bir şekilde değerlendirilmesi genel olarak ameliyat yapılması konusunda net kararların alınabilmesine olanak sağlar.

Çocuklarda ısrarla devam eden geniz eti iltihaplanmalarının görülmesine ek olarak bademcik iltihaplanmaları veya kulak enfeksiyonları da varsa ameliyat gerekebilir. Geniz eti oldukça büyümüş ve solunum yapmaya engel olacak şekilde doğrudan hava yolunu kapadıysa yine bu noktada da uzman hekimler bir ameliyat yapılmasını gerekli görebilirler.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Geniz eti ameliyatı çocuklarda gene olarak oldukça kolay ve basit birtakım tekniklerle çok başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu ameliyatlar uygun koşullar çerçevesinden genel anestezi altında yapılırlar. Ameliyatı gerçekleştirilecek çocuk bu işlem sırasında uyku halinde olur ve bu durum da herhangi bir acı sızı hissetmemesine olanak sağlar.

Genel anestezi uygulamasından sonra ameliyat esnasında çocuğun ağız kısmının açık kalmasının sağlanması amacıyla metal özellikte bir alet oraya yerleştirilir. Bu yapılması her bakımdan oldukça kolay olan ameliyat yaklaşık olarak ortalama 15 ve 45 dakika arası kadar sürebilmektedir.

Ameliyat işlemi bittikten bir süre birtakım hususlara dikkat etmek gereklidir. Çok kalabalık yapıda olan ortamlardan uzak durulması bu noktada önemli olan konular arasındadır. Yine çocuğun kısa bir süre istirahat halinde olması de bu aşamada dikkat edilmesi gereken durumlar arasınadır.

Kaynak: https://www.edacabukhoroz.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı