Ezine Peyniri Nedir?

Ülkemizde en sık tüketilen peynir çeşitlerinden biri Ezine peyniri olarak bilinir. İsmini Çanakkale Ezine ilçesinden almıştır.  Bir süt ürünüdür. Ezine peynirinin en önemli özelliği aromasıdır. Kahvaltıda bu yüzden sıklıkla ve tüketilir. Kahvaltı dışında hamur işi ya makarna gibi yemeklere de iç eklendiği zaman, lezzet katar. Çoğu kişi Ezine peyniri hakkında Detayları merak eder.

Son derece sağlıklı ve lezzetli olmasının yanı sıra, görünüşü ile de diğer peynirlerden ayrılır. Lezzeti ile adından sıklıkla söz ettiren bu peynir çeşidinin diğerlerinden ayrılan özelliği, Kaz dağlarında yayılan keçi, koyun ve inek sütünden el de ediliyor olmasıdır.

Ezine Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

Ezine peyniri genel olarak keçi ve koyun ile inek sütünden yapılır. Görünüşüne bakarak hepsini birbirinden ayırabilirsiniz. Ezine peynircileri tüm çeşitlerin satışını yapar. Gittiğiniz zaman tadına bakabilir, öyle alabilirsiniz. Ezineden gelsin sitesi, size bu konuda hizmet verecektir. İnek sütünden yapılmış olan Ezine peyniri renk olarak daha beyazdır.

 Keçi ve koyun sütü daha yağlı olduğu için daha sarımsı bir rengi vardır. İnekten yapılan daha idealdir. Koyun ve keçi sütünden el de edilen Ezine peyniri tadına alışkın olmayanlar için, biraz ağır ve gelebilir. Koyun peyniri ağızda çabuk dağılır. Keçi sütünden yapılan Ezine peyniri, beyazdır ve kendine özel bir aromaya sahiptir. Burada herkes zevkine hangisi uyuyorsa, o lezzeti tercih edebilir. Peynirlerin hepsi tam kıvamında ve ideal bir görüntüdedir.

Ezine Peyniri Faydaları

Ezine peyniri faydaları, çoğu kişi tarafından bilinmez. Ezineden gelsin sitesinden, güvenilir bir şekilde siz de alabilirsiniz. İşte faydaları;

  • İçerisinde yüksek miktarda protein bulunur. Vücuttaki protein ihtiyacını karşılar.
  • Vücuda enerji verir.
  • Zekâ ve kemik gelişiminde rolü büyüktür.
  • Kolestrol oranı düşüktür bu yüzden, denge sağlama konusunda yardımcı olur.
  • Yoğun miktarda A vitamini içerir. Düzenli tüketimde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Ezine peyniri tüketimi saç sağlığı için de faydalıdır. Özellikle dökülmelere çok iyi gelir.
  • Kalsiyum oranı yüksektir. Özellikle küçük çocuklara peynir yedirecekseniz, bu tercihi Ezine peyniri olarak yapmanız, çocukların sağlığı için idealdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı