Enerji Veren 10 Sağlıklı Besin

Sabah yataktan kalkmak çok zor geliyor, dinlenmiş olarak değil aksine yorgun ve halsiz bir biçimde gözlerinizi açıyorsunuz. Öğleden sonra rehavetinden çıkıp günü kurtarabilmek için hemen kahvenizden yudumlayıp şekerli atıştırmalıklara yöneliyorsunuz.  Bunlar size tanıdık geliyor mu ?

İş, ev yaşantısı, sosyal hayat… Hepsini bir arada yürütmeye çalışırken çoğu kez yorgun düşeriz. Mutlu ve dinlenmiş bir şekilde uyanmanın, gün boyu enerjik hissetmenin sırrının yiyeceklerimizde saklı olduğunu biliyor muydunuz ?

İşte En İyi Enerji Veren 10 Yiyecek :

1-Su

suyun_faydalari

 

 

 

 

 

 

 

 

Günlük 2-2.5 litre su içmek güzel bir cilt, sağlıklı kalp ve beyin fonksiyonlarının yanı sıra gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi karşılarken en büyük yardımcınızdır. Suyun yerini hiç bir kafeinli ve gazlı içecek tutamaz unutmayın. Bizden küçük bir tavsiye : Sağlığınız için masanızın üzerinden bir bardak suyu hiç eksiltmeyin.

2-Somon Balığı

somon-baligi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tatlı su balığı olan somon balığı, omega-3 yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır. Kalp hastalığı ve bazı kanser türlerinin riskini azaltan bu mucizevi balık beyin gelişiminde de çok etkilidir.

 

3-Yulaf

müsli_

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yulaf, temel görevi görevi yediğimiz besinleri enerjiye dönüştürmek olan magnezyum açısından çok zengindir. Aynı zamanda enerji oluşumunda büyük rol oynayan B vitaminlerini de içerir içerir.Sağlıklı bir kahvaltı ya da atıştırmalık olarak müsli, yulaf lapası ya da yulaflı kurabiyeleri deneyebilirsiniz.

 

4-Yumurta

yumurta

 

 

 

 

 

 

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi yumurta,anne sütünden sonra insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içinde barındıran tek besindir. Harika bir protein deposu olan yumurtanın içerdiği vitamin ve mineral değerleri de oldukça yüksektir.

 

5-Ananas

ananas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ananasın içinde bol miktarda lif,manganez ve enerji üretiminde rol alan B vitamini var. Ayrıca yaklaşan kış günlerinde bağışıklık sisteminizi korumak için ananas birebir.

 

6-Kuruyemişler

kuruyemisler

 

 

 

 

 

 

 

Protein, vitamin, mineral ve iyi yağ deposu olan kuruyemişler , enerjinizin düştüğü her an başvurabileceğiniz lezzetli atıştırmalıklardır. Fakat bu yemişlerin kalori ve yağ oranı yüksek olduğundan az miktarda tüketmeye dikkat edin. Küçük bir avuç dolusu kuruyemiş enerji ihtiyacınızı karşılayarak daha iyi hissetmenizi sağlar.

 

7-Havuç

havuc

 

 

 

 

 

 

 

 

Havuç tam bir vitamin kaynağıdır. Bol miktarda A vitamini barındırır, bunun yanında B, C, D ve E vitaminleri açısından da çok zengindir. Bitkinliğe ve kansızlığa iyi gelir.

 

8-Kuru İncir

kuru_incir

 

 

 

 

 

İncir tam bir enerji deposudur.  Ayrıca kurutulduğunda lif oranı yükselir ve besin değeri artar. Antioksidan değeri en yüksek meyve olan incir tok tutar, enerji verir, kalp sağlığına ve kötü kolesterole iyi gelir.

 

9-Patates

Beef Bourgignon

 

 

 

 

 

Yemeklerin vazgeçilmezi patatesin içinde çok sayıda madensel tuz ve vitamin bulunur. Bir orta boy patates günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 30’unu karşılar. Besin değeri yüksek olan patates yorgunluk hissini azaltır.

 

10-Bitter Çikolata

bitter_çikolata

 

 

 

 

 

Diyet listelerinin yaramaz çocuğu çikolatayı bu listede görünce şaşırabilirsiniz. Yağ ve şeker oranı azaltılmış küçük bir miktar bitter çikolata enerji verir ,vücudun yapı taşlarını oluşturmak için gerekli B-kompleks vitaminleri içerir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı