En İyi İğne Oyası Modelleri- İğne Oyası Örnekleri

Eskiden mahalle kızları ile birlikte toplanıp yarışa oyalar ördüğümüz olurdu. İki günde bir yazma bitirip hemen diğerine geçerek böylelikle çeyizimizi hazırlardık. Peki, şimdilerde nasıl? Şimdiki kızlarda çok fazla oya örme örgü işi yapma gibi uğraşlara elleri pek yatkın değil. Onların eline en çok telefon tablet yatkın, maalesef üzülerek söylüyorum ki durumlar pek iç açıcı değil. Önceden mekik ve tığ işi oya modelleri çok modaydı. Her türlü oya kitabına sahip olmak için dükkan dükkan gezerdik.

Şimdilerde internet amcamız sağ olsun her şey elinin altında. Bizden bundan oya örenler olarak tabi ki faydalanıyoruz. Size günümüzün modası haline gelen aslında önceden beri yapılıp çok fazla ilgi göremediği için geri planda kalan İğne oyası örnekleri hakkında paylaşımlarda bulunacağım. İğne oyası örmek tığ işi gibi kolay değildir. El becerisi ve tecrübe gerekir. İğne oyası örneklerini yapabilmek için çok iyi bir şekilde öğrenmeniz en baştaki kuraldır.

İğne Oyası Nerelerde Kullanılır?

En İyi İğne Oyası Modelleri - İğne Oyası Örnekleri
En İyi İğne Oyası Modelleri – İğne Oyası Örnekleri

İğne oyası her alanda kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak yazmalarda kullanılan örnekler ile kendinden söz ettirerek dönemin modası haline gelmiş ve kral tahtına oturmuştur. Daha sonra iğne oyası yapanlar neden biz bunu havlularda kullanmıyoruz diye düşünüp havlu süslemelerinde ve kenarlarında uygulayıp görmüşler ve sonuç harika çıkmış. Çok kibar ve şık durduğu için en özel misafirlerinize bile kullanılabilir. Son zamanlarda 99’luk tesbihlerin imamesine orta boylu bir gül yapılarak şık bir görüntü vermeyi başarmışlardır. Hatta tesbihin yanına takım olarak namaz örtülerinde de kullanılması çok hoş olabilir.

Bunların dışında belki de hiç duymadığınız bir alanda kullanılabiliyor. Nakışlı tepsi yapımı yine moda olan uğraşlardan birisidir. Tepsinin içine kumaş parçasına işlediğiniz iğne oyası ile şık tasarımlar elde etmek çok kolay. Güzel işler çıkarabilmek için tabi ki en iyi iğne oyası modelleri hakkında her şeyi bilmeniz ve araştırmanız gerekli. Daha farklı alanlarda kullanabilmeniz için bir kumaşa iğne oyası işleyin ve sonra kumaşı ister elbisenize ister kol çantanıza dikin. Kendi tarzınızı oluşturmanızda yardımcı olabilecek seçenekleri araştırarak bulabilirsiniz.

Mısır Modelli İğne Oyası

En İyi İğne Oyası Modelleri - İğne Oyası Örnekleri
En İyi İğne Oyası Modelleri – İğne Oyası Örnekleri

Tülbentler de en çok tercih edilen modellerden birisidir. Daha çok kenar oyası olarak kullanıldığında zarif bir görüntü vereceğinden arkadaşlarınızın da hoşuna gidebilecek iğne oyası örnekleri arasındadır.

Kardeş Çiçekler İğne Oyası Modeli

Yeni öğrenenlerin en denemeye çalıştıkları güzel bir modeldir. Çok basit oluşu sebebiyle zarif ve şık durduğundan tercih edilebilirliği biraz fazladır. İki tane çiçeğin yan yana duruşu sebebiyle arkadaşlığı kardeşliği anımsattığından adını buradan almış olmalı.

Üst Üste Duran Yapraklı İğne Oyası

Yazmalarda çok güzel duran bir modeldir. Modeller içinde biraz zor olsa da tamamlandığından emin olun harika duracak ve görenler sizi kıskanacaktır. Ayrıca bu modeli büyük şekilde örmenizi ve havlu kenarlarında kullanmanızı tavsiye ederim.

Böğürtlen İğne Oyası Modeli

İğne oyasını öğrenenler için yazmalarına yakışacak göz dolduracak en iyi iğne oyası modelleri içinde yer alıyor. Örme işlemi çok basittir, kolaylıkla bitirebilirsiniz.

İğne Oyası Yapılışında Kullanılabilecek Malzemeler

En İyi İğne Oyası Modelleri - İğne Oyası Örnekleri
En İyi İğne Oyası Modelleri – İğne Oyası Örnekleri

İğne oyası yapımında kullanım alan çeşitliliği fazla olduğu kadar modelleri yapabilecek araç çeşitleri de bulunuyor. İğne oyası demek sadece iğne aracı ile işlenen bir oya tekniği anlamına gelmez. Bazen bir modeli yapabilmek için iğneden fazlasına ihtiyacınız vardır. Malzemelerin önemi, modelin yapılışını kolaylaştırmak ve uygulama sırasında sorun yaşanmaması için önem arz ediyor.

Malzemeleri nereden temin edebiliriz gibi sorular gelir oldu şimdi kulağıma… Merak etmeyin malzemeleri para ile satın almaya gerek kalmadan elinizin altında olan ürünlerle model yapımını gerçekleştireceksiniz. Bunlardan ilki çataldır. Evet, bildiğimiz yemek çatalı. Çatal sayesinde iğne oyası örnekleri sizin emrinizde olup, şekilden şekle girecekler. İster kurdele şeklinde modeller yapın ister uzun bacaklı çiçekler, siz sadece ne yapacağınıza karar verin.

Diğer bir seçeneğimiz, kulak çöpü ile şirin ufak çiçekler yapmanız eğlenceli gelebilir. Denemenizi tavsiye ederim. Aynı şekilde ufak çiçek modellerini yaparken pipet de çok işinize yarayacaktır. Yazmalarda kullanılan ufak çiçekler cıvıl cıvıl görüntü vererek içinizi şenlendirebilir. Kibrit çöpü, kalem, parmak gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Hangisi kolayınıza gelirse o yöntemi seçebilirsiniz. Ama iğne oyasında henüz acemi iseniz çatal seçeneğini size tavsiye ederim. Diğerleri ile çalışmak biraz parmak hakimiyeti ve bol tecrübe gerektiğinden yapmanız zor olabilir. En güzel işler en iyi iğne oyası modelleri ile belli olacağını unutmayın. Ne kadar gösterişli olursa o kadar puan alırsınız.

İğne Oyası Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

En İyi İğne Oyası Modelleri - İğne Oyası Örnekleri
En İyi İğne Oyası Modelleri – İğne Oyası Örnekleri

Güzel bir iğne oyası işçiliğinin bazı sırları ve püf noktaları vardır. Bunlar; İpliğin kaliteli olması, pürüzsüz ve çok bükümlü olmasına dikkat edin.

  • Yapılan ilmik büyüklüklerinin aynı hizada olması gerekir. Yoksa yapılan modelde bozulmalar ve kötü görüntüler meydana gelebilir.
  • İğne oyasına başlarken ilk öğrendiğimiz şey ilmik düğümlerini daima sıkı tutmamız gerektiğidir. Sıkı olmazsa düğümler çözülüp oyanın bozulmasına sebep olur.
  • İlmiklerin net ve belli olması güzel görünüm açısından önemlidir.
  • Oyayı kirletmeden işi bitirebilmek önemlidir. Meydana gelebilecek her türlü lekelerden korumak için ellerinizi temiz tutmalısınız.
  • İğne oyası yaparken oyanın tersinden başlarsanız yazmanın düz kısmı en güzel görünüşlü tarafına düşecektir.
  • İğne oyası işinde kullanılacak ipliğin naylon olmaması, naylon kullandıysanız sıcak ütü ile ütü yapmamanız gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı