En Güzel Tığ İşi Yelek Modelleri 2019

En Güzel Tığ İşi Yelek Modelleri 2019

  

Yelek hemen hemen her kıyafete yakışan güzel bir aksesuardır. V yaka örüldüğü gibi, daha salaş şekilde de örülerek spor bir hava yakalanır. Tığ ve şiş kullanılarak örülür. İp seçimi örmek istediğiniz modele uygun olmalıdır. El emeği ürünlerin bu sene çok moda olduğu, en güzel tığ işi yelek modelleri 2019 için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. En trend ve kolay yapılan yelek modellerini sizler için seçtik ve kaleme aldık.

Gelin Yeleği Yapılışı

   
  

Gelin yeleği her genç kızın çeyizinde mutlaka olması gereken bir üründür. Gelin yeleği örmek için 3 numara tığ kullanabilirsiniz. İpiniz çok ince olmalıdır. Model çok şık durur. Modelin ortaya çıkması için kalın ip kullanılmaz. Öncelikle zincir çekerek üzerine bir sıra trabzan yapılır ve lastik kısmı oluşturulur. Kelebek kanadı şekli için zincir çekilerek örülen kısmın alt tarafına batırılır ve üzerine trabzan yapılır. Yapımı zor değildir. Trabzan, sıkı iğne ve yalancı sıkı iğne ile model çıkarılır. Model bittikten sonra süslemeye gerek yoktur. İnce ve simli ip ile daha şık bir yelek örebilirsiniz.

Balık Sırtı Örümcek Ağı Yelek Modeli

    

Özellikle bebek ve çocuk yeleklerinde çok sık kullanılan bir model de balıksırtı modelidir. Balıksırtı yaparak örgüye başlanır. Zemin kısmı balıksırtı olup üzerine örümcek ağı uygulanır. 2 örümcek ağı ve bir balıksırtı şeklinde model çıkarılır. Modelin kenarları balıksırtı modelidir. Tığ işini yeni öğrenen kişiler rahatlıkla bu modeli yapabilir. 3 parça şeklinde yapılır ve dikim işlemi için tığ kullanılır. Bu sayede dikiş izi olmaz. En güzel tığ işi yelek modelleri 2019 için detaylı anlatım yapan siteleri tercih edin. Model çıkarmak için video anlatımı daha iyi olur.

Tığ İşi Lale Modeli

       

Tığ işi lale modeli her iki yönlü kullanılan bir yelektir. Bu modeli şal ve lif yapımında da kullanabilirsiniz. Lale modeli için 3 zincir çekin ve başını dolayarak uzun ilmekler alın. Bu işlemi 5 ilmek olacak şekilde bir seferde çıkarın ve üzerine zincir çekin. Modele başlamadan önce yelek ön yüzü için ölçü alın ve o ölçüde zincir çekin. Daha sonra modeli uygulayın. Çok basit ve kolay bir modeldir. İstenilen renkte ip kullanılabilir. Çok ince sentetik ve merserize ip kullanarak yazlık yelek yapabilirsiniz. Delikli bir model olduğu için terletme yapmaz.

Çitlembik Yelek Modeli

Çitlembik yelek modeli için orta kalınlıkta ip seçin. Lastik kısmına trabzan yaparak başlayın. 4 sıra şeklinde ikili trabzan yapın. Zincir çekerek yuvalar oluşturun ve içlerine sıkı iğne yapın. Yeleğin ön yüz kısmı örüleceği zaman düğme ve iliklerin denk geleceği yerler ayarlanmalı ve lastik örülmelidir. Model sadece orta kısımda kalmalıdır. Çok kolay bir modeldir. Özellikle bebek yeleği için çok rahat ve hızlı şekilde örülebilir. Yaka kısmı için daha çok v yaka tercih edilir. Kol altı oyuğu için tığ ile ilmekler kesilerek yapılır. En güzel tığ işi yelek modelleri 2019 için yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Motifli Yelek Modeli

Dantel sadece evlerde kullanılan bir el işi değildir. Danteli yeleklere uyarlayarak çok değişim tasarımlar yapılabilir. Çiçek şeklinde örülen dantel motifleri yine tığ ile birbirine birleştirilir. Yeleğin 3 parçası da motiflerden oluşabilir veya sadece ön yüzleri motiflerden yapılabilir. Arka kısmı file şeklinde örebilirsiniz. Motifler birleştirilirken kenar lastik kısmı trabzan uygulanarak yapılır. Çiçek motiflerini tek renk yapabileceğiniz gibi rengarenk de yapabilirsiniz. Motifleri uç kısımlara doğru sarkıtarak daha spor ve salaş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Hanım Dilendi Bey Beğendi Yelek Yapımı

Mevsimlik yelek daha ince iplerden delikli şekilde örülür. İp olarak Angora ip kullanılır. Yelek yapımında birden çok renk vardır ve ana renk siyahtır. Bu sene oldukça trend olan bu model birçok hazır giyim firmasının da gözdesi olan bir modeldir. Farklı renklere ait ip almaya gerek yoktur. Batik iplikler ile aynı görüntü elde edilir. Bu ipler kendiliğinden çok renkli olan iplerdir. Yeleğin arakası için 24 motif ön kısımlar için 24 motife ihtiyaç vardır. Motife yuvarlak olarak başlanır. Köşeler için siyah iplik kullanılarak köşe oluşturulur ve köşe oluşturulurken trabzan yapılır. Motiflerin ebatları biraz büyüktür. Motifler eklenirken tığ kullanılır. Zincir çekilerek köşeler birleştirilir. Bu model çok şık duran ve favori olan bir modeldir. En güzel tığ işi yelek modelleri 2019 için siteye üye olarak model alabilirsiniz.

Zikzak Model Yelek Yapımı

Zikzak model için ebruli ip kullanın. Zincir ölçüden daha fazla çekilir. Zincirin fazla çekilmesinin nedeni örnekte dalgalanma olduğu için verilen ölçünün kısa gelmemesidir. Ördükçe toplayacaktır. Model battaniye ve kazak yapımında da kullanılır. Örnek tekrar ederek ilerler. Örnekte oluşan dalgalanma için tümsek ve yarı tümsek örgü kullanılır. Başlangıçta yarım tümsekler ile başlanır. Trabzan yapılarak tümsek oluşturulur ve sıkı iğne ile de dalgalanma oluşturulur. Çok kolay bir model olup ip olarak orta kalınlıkta ip kullanmanız gerekir. Battaniye için 2 renk örebilirsiniz. En güzel tığ işi yelek modelleri 2019 için videolu görsellerden yararlanabilirsiniz. Yelek örmek için video izlemek yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı