En Güzel Lif Modelleri – Lif Örnekleri 2019

Örgü lifler özellikle de evlenmek üzere olan kız ve erkek tarafın yaptığı, çeyizlerine konulmak üzere konulan el işleridir. En fazla beş ya da daha fazla konulur ve çeyizlerin bohçalarının olmazsa olmazıdır. Örgü lifler, istenilen renk ve modeller de yapılır. 

2 ya da 2,5 numaralı tığ ile örülen liflerin kullanım alanı da bir hayli yaygındır. Lif ipi diğer iplere göre daha ince ve yumuşak olur. En güzel lif modelleri için el işi kitaplarına bakılarak öğrenilir. Aynı zamanda İnternetten de el işi sitelerine bakılıp yapılan bir el işidir. Hatta hiç eline el işi almamış kişiler ilk olarak lif örerek başlayabilir. Çabuk üremesi ve kolay yapımı ile sıkıcı değildir. 

Öncelikle kişi düz bir lif örmek isterse zincir çektikten sonra aynı zincire 4 defa batar. Daha sonra lif boyunu kişi kendisi ayarlar. Aynı işlem lif bitimine kadar devam eder. İster aynı renk ister farklı renkler ile yapılır. Lif örmek için kişinin zincir çekmeyi bilmesi gerekir. Örülme aşamasında hiçbir zorluğu olmayan liflerin değişik birçok modeli vardır. Örtülmesi de bir o kadar keyiflidir.

Değişik Lif Modelleri

En Güzel Lif Modelleri - Lif Örnekleri 2019
En Güzel Lif Modelleri – Lif Örnekleri 2019

Birçok kişi tarafından örülen ve kullanılan lifler içeriğinde birçok modeli barındırır. Sadelikten sıkılanlar için farklı ve aynı zamanda değişik lif modelleri mevcuttur. Model oluşturmak kişinin tamamen hayal gücüne kalmıştır. Lif örme tekniği hep aynıdır. Değişen sadece modeldir. Model oluşturmak için farklı renkler de ip olması gerekir. Tığ numarasının da iple uyumlu olması gerekir. Aksi takdirde örülen lif yumuşak olmayacaktır. En güzel lif örnekleri 2019 modellerini inceleyebilir ve kafanız da değişik modeller oluşturabilirsiniz. Model farklılıklarını alıp uygulamak tamamen kişinin zevkine kalmıştır.

Çeyizlik Lif Modelleri

Evde banyoda ya da mutfaklar da kullanılan lifler çeşit çeşittir. Yalnız çeyizlik için yapılan lifler daha canlı renklerden yapılır. Modelleri de bir o kadar farklıdır. Çiçekli lif modelleri, ayıcıklı lif modelleri ve daha fazlası çeyiz için yapılır. Düz olarak başlanılan lif beş sıra örüldükten sonra başka renk ipe geçilir ve desen konulur. Buda örülen liflerin modellerini ve güzelliğini ortaya çıkarır. Çeyizlik en güzel lif modelleri için örgü kitaplarından yararlanılabilir.

Boncuklu Lif Modelleri

Nazar boncuğu renklerinde örülen bu liflerin ortasına ya da kenarlarına konulan boncuklar ile örülen life değişik bir hava katar. Aynı zamanda istenilen modele boncuk detayı uygulanır. Bu tip lifler özellikle gençlerin ilgisini çekmektedir. Aynı numaralı tığ ve ince ve yün ipten örülür. Modele uygunluk olması için de kenarlarından eksiltmeler ya da fazla zincir çekmeler yapılır. Lif ipini tuhafiyecilerden ve pazarlardan bulmak mümkündür.

Ayıcıklı Lif Modelleri

Her türlü modeli bulunan liflerin kullanımı da bir o kadar kolaydır. El işinde farklılık arayanlar için en ideal modellerdir. Öncelikle kişinin 2,5 numaralı tığ ve farklı renkler de ipinin olması gerekir. Taban renginin daha açık renklerde yapılması modeli ortaya çıkarır. Zincir çekip ve içinin doldurulması ile başlanır. Büyük ya da küçük olması tamamen kişinin zevkine bağlıdır. Orta büyüklükte yapılan zincir dolguları ile 4 ya da 5 sıra örülür. Önemli olan zincir dolgularının eşit yapılıyor olmasıdır. Aksi takdirde desende kaymalar olacağından istenilen model oluşmaz. Daha sonra başka bir renge geçilerek ayaklarının başka renk gövdesi de başka renk yapılır. 

En Güzel Lif Modelleri - Lif Örnekleri 2019
En Güzel Lif Modelleri – Lif Örnekleri 2019

Tamamlanan lifin kenarları da zincir çekilip batırılarak örülür. Bu tip modeller en özel ve güzel modeller arasında yer alır. Önemli olan detay gerektiren modellerin ayrıntılarına dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda lif örnekleri 2019 modelleri arasında yer alır.

Mutfaklarda Kullanılan Lif Modelleri

Yapılan çeyizlik lif modellerinin aksine mutfaklarda kullanılan lifler, daha sade ve tek renktir. Genelde yemek tabakların altlarına küçük ya da orta büyüklükte örülür. Sıcak tencerelerin saplarından tutmak için küçük küçük örülür. Mutfak da kullanımı bir hayli yaygındır. Örülen küçük liflerin etrafı ya da bir kenarı süslenebilir. Ayrıca mutfaklarda bazı meyve desenleri liflere yansıtılıp ortaya değişik modeller çıkar. En güzel lif modelleri ile mutfaklar daha canlı ve farklı olur.

Lif Modellerinden El İşi Oyuncak Yapımı

Özellikle de çocuklar için sağlıklı ve kullanışlı olması nedeniyle dikkat çekmektedir. Oyuncak yapmak için öncelikle 2 numaralı tığ ve renkli renkli iplere ihtiyaç vardır. Burada yapılması gereken tek şey çekilen zincirlerin içini daha fazla doldurmak olacaktır. Daha fazla doldurulmasının amacı daha yumuşak olmasını sağlamaktır. 

En Güzel Lif Modelleri - Lif Örnekleri 2019
En Güzel Lif Modelleri – Lif Örnekleri 2019

Çok ayrıntı gerektiren oyuncaklar örülemese bile çocukların oynarken keyif aldığı oyuncaklar örülebilir. Örülen rengarenk parçalar birleştirilip ve içine de elyaf doldurulup yumuşak ve zarar vermeyen bir top yapılır. Aynı zamanda renklerin öğretilmesi açısından da eğitici olur. 

Liflerin Kullanımı

Liflerin kullanımı bir o kadar kolaydır. Kişi hiçbir zorluk çekmeden kullanabilir. Özellikle de banyoda sabun ya da şampuan ile kolayca köpürtülmesi büyük kolaylıktır. Özellikle de yeni doğmuş çocukların vücutları daha hassas olduğu için anne ve babalar rahatlıkla kullanılabilir. İnsan vücudu ile temas halinde iken herhangi bir alerjiye neden olmamaktadır. Aynı zamanda düşük ayarda çamaşır makinesinde de yıkanabilir. Daha sonra tekrar kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı