Ekim Ayında Katılmanız Gereken 5 Etkinlik

Ekim ayı beraberinde birbirinden güzel etkinlikleri getiriyor. Keyifli vakit geçireceğine inandığımız, ekim ayının en iyi etkinliklerini senin için sıraladık. Film ve müzik ile dolu bu ayda; tasarım hakkında düşünecek, eşsiz kahve lezzetinin tadına varacaksın. Hadi başlayalım

1- Akbank Caz Festivali

“Türkiye’nin en köklü caz festivali olan Akbank Caz Festivali 1991 yılında İstanbul’da düzenlenen konserler ile başladı. Dünyanın en önemli caz müzisyenlerinin yanı sıra gelecek vadeden genç kuşaktan yeni isimlerin de yıldızlarının parlamasına destek olan Festival; bugün paneller, atölyeler, film gösterimleri, dinletiler ve sosyal sorumluluk projeleriyle çok yönlü bir organizasyon haline gelmiş bulunmaktadır. “

Bu yıl 26. kez gerçekleşecek Akbank Caz Festivali şehrin vapur seslerine piyano seslerini karıştırmaya hazırlanıyor. Festival; 12 – 13 Ekim tarihleri arasında İstanbullu müzikseverler ile Akbank Sanat, Aya İrini Müzesi, Babylon, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Zorlu Center PSM gibi şehrin birçok farklı noktasında buluşacak.

Kampüste Caz konserleri ile ise 24 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında caz müzisyenlerinin sesleri Anadolu’nun dört bir yanından yükselecek.

image

2- Kristal Elma Yaratıcılık Festivali

“Türkiye’nin alanında ilk ve en prestijli iletişim ödüllerinin sahiplerini bulduğu Kristal Elma, seminerleri ve sektörün gelecek nesillerine yönelik oturumlarıyla yaratıcılığın zirvesi olmaya devam ediyor.”

Kristal Elma’nın ödül töreni sunuculuğunu oyuncu Gupse Özay, festival sunuculuğunu ise gazeteci Serdar Kuzuloğlu yapacak.

1989’dan beri düzenlenen Kristal Elma Yaratıcılık Festivali bu yıl da 5-7 Ekim’de Uniq İstanbul’da gerçekleşecek.

3- İstanbul Coffee Festival

image

Kahve kokusu ile büyülenmeye, lezzetli kahveler eşliğinde keyifli bir gün geçirmeye var mısın? Öyleyse bu yıl 6-7-8-9 Ekim tarihlerinde, KüçükÇiftlik Park‘da üçüncüsü düzenlenecek İstanbul Coffee Festival tam senlik!

Festivalde seni neler bekliyor?

 • Dünyanın farklı bölgelerinden gelen kahveler
 • Yerli-yabancı profesyonel baristaların showları
 • Butik kahve dükkanlarının lezzetleri
 • Sektörün duayenleri
 • Cupping, tasting, kavurma gibi atölye çalışmaları
 • Sektör uzman ve yönlendiricileri
 • Evde kaliteli kahve yapımına dair tüyolar
 • SCAE Türkiye Kahve Şampiyonası
 • İmza yiyecek ve içecekler
 • Alışveriş
 • Müzik
 • İnteraktif ve eğlenceli festival deneyimi
 • Şehrin kalbinde kahve keyfi

4- İstanbul Tasarım Bienali

“Bu bienal bir arkeoloji projesi. Bazı tasarımcıları öne çıkarmak ya da olağanüstü bir geleceği hayal etmek yerine, gerçek hayatın bilimkurguyu geride bıraktığı günümüz dünyasında tasarımın yeri üzerine çok mecralı bir belgesel çalışması olmayı hedefliyor. Normal koşullarda bir bienal geçmiş iki seneye odaklanır. Bu bienal ise iki saniye öncesinden 200.000 yıl evvele kadarki zaman dilimine odaklanacak.”

22 Ekim’de başlayacak 3. İstanbul Tasarım Bienali “BİZ İNSAN MIYIZ? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığı ile tüm dünyadan ve farklı alanlardan tasarımcı ve düşünürleri bir araya getirmeye hazırlanıyor.

5- Filmekimi

filmekimi-afisi

Filmekimi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından her yıl gerçekleştirilen “Sonbahar Film Haftası” etkinliğidir. Etkinlik boyunca merakla beklenen yeni ve ödüllü filmler izleyicinin seyrine sunulmaktadır.

Filmekimi 7-16 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da, 7-9 Ekim’de Ankara’da, 13-16 Ekim’de İzmir’de, 21-23 Ekim’de Bursa ve ilk kez Eskişehir’de olacak. Festivalin bu yılki teması “Sonbaharın Rengi Filmekimi”.

Juliette Binoche, Berenice Bejo, Angeliki Papoulia, Şebnem Bozoklu, Elijah Wood, Fırat Çelik ve Berk Hakman gibi ünlü isimler festivalin 15. yıla özel afişleri için poz verdi. American Honey, Voyage of Time,  Swiss Army Man, Dogs, Florence, Arrival, The Unknown Girl, The Commune, It’s Only The End Of The World, The Salesman ve Sieranevada festivalde gösterimde olacak 51 filmden sadece bazıları.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı