Eğlenerek İngilizce Pratiği Yapmanın Önemi

Sonbaharın yaklaşması ile yavaş yavaş kariyer hedeflerimize ve gelecek planlarımıza istemeyerek olsa da geri döndüğümüz şu zamanlarda, İngilizce bilmediğimiz için ya da hayalini kurduğumuz Fransızca için bir şeyler yapma isteğimiz bizi baskı altında bırakıyor. Dil öğrenmenin artık sadece kariyer için değil, sosyalleşmek için bile en önemli adım olduğu şu zamanlarda, şimdiye kadar istediğiniz ilerlemeyi yakalayamamış olmanız şu an başlayıp hızla geri kazanamayacağınız anlamına gelmiyor.

juggling-language-11

Sorun odaklı gitmek gerekirse dil öğrenme ve öğrendikten sonraki süreçteki en büyük sıkıntılarımızdan biri nedir? Dil öğrenmenin nankör olarak görülen ve en bilinen özelliği “unutmak”. Ve bir diğer deyişle pratik eksikliği. Öncelikle bundan korkmamanız ve bu yüzden stres yapmamanız gerekiyor. Çünkü en kolay çözülen, en büyük sorunlarımızdan biri bu.

Dil kendimizi ve düşündüklerimizi ifade ederken ya da başka ifadeleri anlarken kullandığımız bir araç ve buna uygun olarak öğrenmemiz ve devam etmemiz gerekiyor. Yani, İngilizce öğrendiğiniz kurstan çıkıp eve geldiğinizde televizyonda “TRT World, NHK World” gibi kanalları hızla geçerek rahat ve hızlı bir öğrenim süreci yaşayamazsınız. Ki bu eğlenceli de olmaz. Örneğin, NHK World adlı İngilizce yayın yapan Japon haber kanalına denk geldiğinizde dinleyin. Tam olarak anlamıyor olmanız önemli değil, haberin içeriğini görseller ve duyabildiğiniz kelimelerle anlamaya çalışın. Haber örneğin “Chinese ships enter Japan’s waters off Senkakus” olduğunda buradan çıkarabileceğiniz muhtemelen zaten bildiğiniz anahtar kelimeler olan “ship, enter, water” gibi kelimeler ile “Chinese, Japan” gibi ilk gördüğünüzde anlayacağınız kelimeler yardımıyla Çinli gemilerin Japon karasularına girdiğini anlayabilirsiniz.

Daha az sıkıcı mümkünse eğlenceli neler yapabiliriz?

Daha önce söylediğimiz gibi, dil öğrenmek artık sosyalleşmenin bir parçası haline geldi. Kendinize bir sorun, günlük hayatınızda eğlenmek için neler yapıyorsunuz? Film – dizi izlemek, sosyal medyada takılmak, muhabbet etmek gibi şeyleri genelde hepimiz yapıyoruz. Örneğin Türkiyede “caps” dediğimiz İngilizcedeki ismi “meme” olan karikatürize görselleri seviyorsanız, sadece Türkçe sayfaları takip etmeyin. Örneğin “9GAG”i takip edin. Hatta uygulamasını indirin. Dil öğrenmek için alıştırma kitaplarında boşluk doldurmak yeterli değil. Hatta kimilerine göre gereksiz veya yanlış. Sevdiğiniz şeyi yaparak daha hızlı ve rahatça öğrenebilirsiniz. 9GAG’te eğlenceli gifler, “caps”ler ve videolar izleyerek vakit geçirebilir ve eğlenirken pratik yapma imkanı bulabilirsiniz. Binlerce 9GAG takipçisi İngilizce’yi okulda değil 9GAG’de öğrendiklerini söyleyen paylaşımlar yapıyor. 9GAG için: buraya tıklayın

YouTube üzerinden izleyebileceğiniz bir çok eğlenceli kanal var. TED Talks da bunlardan biri, Dünya’nın her yerinden insanların sunumlarını dinleyebilir ve hem yeni şeyler öğrenip İngilizce dinleme pratiği yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir çok aksana da kulak aşinalığı geliştirebilirsiniz. Hemen dinlemeye başlamak için: buraya tıklayın

Siz nasıl pratik yapıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı