Dukan Diyeti Nedir?

  • 04 Aralık 2015
  • 748 kez görüntülendi.
Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti, Fransız doktor,  Pierre Dukan’ın 1975 yılında obeziteyle başlattığı savaşta çeşitli diyet yöntemleri deneyerek sonunda onu en çok başarıya ulaştıran ve milyonlarca kişiyi zayıflatan bir diyettir. Diyet, diğer diyetlerin aksine yemeklere sayı sınırlaması getirmiyor. Oldukça özgür bir yapısı var.  Hatta diyette uygun görülen gıdalardan dilediğiniz kadar yiyebiliyorsunuz. Tabi ki Dukan Diyeti’nin de kolay olduğu kadar zor yanları da var. Yazımızda Dukan Protein Diyeti‘nin diğer diyetlerden ayrılan yönlerini, her şeyiyle ele alacağız. Bu diyeti ayrıntıları ile en iyi öğreneceğiz kaynak ise Pierre Dukan’ın kendi yazdığı Dukan Diyeti kitabıdır.

pierre dukan

 

Dukan Diyeti’ne Başlamak

  • Dukan Diyeti’ne başlamadan önce mutlaka bir Dukan Diyeti kitabı edinin.
  • Kitabı baştan sona iyice okumanız gerekiyor. Önemli püf noktalar kitapta yer alıyor.
  • Kitaptaki testi çözüp izleyeceğiniz yolu belirleyin.

Dukan Diyeti’nde Yenmesi ve Yenmemesi Gerekenler

Dukan Diyeti’nin en önemli besin maddesi saf proteinlerdir. Bu proteinler mümkün olduğu kadar yağsız bir biçimde tüketilmeye çalışılır. Örneğin; yağsız yoğurt, yağsız süt, az yağlı peynirler gibi. Tabi bunların yanında yumurta içinde bolca protein barındırması nedeniyle diyetin temel gıdalarından biridir. Ayrıca yağsız kırmızı et çeşitleri, derisiz haşlanmış-ızgara-fırında tavuk, yine kızartılmayan deniz ürünleri, jambon, füme et ve sakatatlar serbesttir.

protein

The Complete Dukan Cookbook. Copyright © 2012 Dr Pierre Dukan. Hodder & Stoughton Publishers 2012

 

Diyet’in diğer bir kritik noktası ekmeğin “tamamen” yasak olmasıdır. Dukan, ekmek yerine çok daha sağlıklı ve doyurucu olan yulaf kepeğini öneriyor. Yulaf kepeği, lifli yapısı ve tok tutması nedeniyle daha çabuk zayıflamanızı sağlar. Yulaf kepeğinin yanı sıra buğday kepeği de kullanabilirsiniz.

Sıra geldi şeker konusuna. Diyet konusunda en çok zorlanılan kısım olsa gerek. Şekeri seviyoruz fakat oldukça zararlı. Dukan Diyeti diğer diyetler gibi şekeri yasaklıyor fakat tatlandırıcı veya light ürün kullanımını destekliyor. Tüm light içecekler serbest. Örneğin, light kola, gazoz, meyveli sodaların lightları bu diyette günde bir kutuyu geçmemek kaydıyla serbest.

dukan tarif

 

Dukan Diyeti Evreleri

  1. Atak Evresi
  2. Seyir Evresi
  3. Güçlendirme Evresi
  4. Koruma Evresi

Dukan Diyeti’nin püf noktalarından biri de dört evreye ayrılmış olmasıdır. Bu evrelerin hepsinde yenilmesi ve yenilmemesi gereken gıdalar açık bir biçimde belirtilmiştir. Evrelerin her birinde de çok su içmeniz önerilmiştir.  Bu evreleri sonraki yazılarımızda kapsamlı bir biçimde ele alacağız.

Sağlıklı günler dileriz. 🙂

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.