DUDAK DOLGUSU HANGİ ARALIKLARLA YENİLENMELİ?

Dudak dolgusu; dudağın daha dolgun görünmesini sağlayan ve çeşitli dolgularla uygulanan bir yöntemdir. Dudak dolgusunun kalıcılığı sürekli olmadığı gibi belli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Dudak kalınlığı, dudak şekli ve anatomik görüntüsü kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Dudağın anatomik yapısına bakıldığında her insanda üst dudak alt dudaktan önde ve alt dudak üst dudaktan kalın olarak görülmektedir. Ancak ilerleyen yaşla birlikte dudaklar incelebilir. Östrojen kaybı da dudağın incelme nedenlerinden biridir. Tüm bu etkiler hyaluronik asit dolgu maddeleri ile kontrol altına alınabilmektedir. Dudak dolgusu uygulandıktan sonra dudaklar mutlaka korunmalıdır. Lokal anestezi kullanılarak uygulanan dudak dolgusu;  hyaluranik asitin dudağa enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Dudak şekli, dudak asimetrisi, sarkık dudaklar, şekillendirme gibi nedenlerle dudak dolgusu yapılabilmektedir. Uygulama öncesinde lokal anestezi etkisi bulunan kremler kullanılarak dudak uyuşturulur. Dudak ince bir yapıya sahip olduğu için lokal anestezi yapılmadığında acıma söz konusudur. Kremler sürüldükten sonra 15-20 dakika beklenir ve ardından uygulamaya başlanır.  10 dakika süren bu işlem ince uçlu bir enjektör ile acısız bir şekilde tamamlanır.

Dudak dolgusu tamamlandıktan sonra anında gözle görülür bir değişim olacaktır. Ancak uygulamadan sonra 2 saat yemek yenilmemeli, ruj sürülmemelidir. Dudak dolgusu işleminden sonra iğne yapılan yerlerde morarmalar ve dudakta şişlikler meydana gelebilir. Ancak bu durum 2-3 gün içerisinde gözle görülür biçimde azalacaktır. Ancak her insanda şişlikler ve morluklar yaşanmayabilir. Bu kullanılan dolgunun yumuşaklığına bağlı değişiklik gösterebilir.

Dudak dolgusu işleminde kullanılan hyaluranik asit kalıcı bir madde değildir. Bu nedenle vücut dolguları bir süre sonra emer.  Dudak dolgusunun kalıcılığını etkileyen temel faktörler; fiziksel yapı, çevresel koşullar ve yaşam şeklidir. Belli aralıklarla tekrarlanan dudak dolgusu olumlu bir etkiye neden olacaktır. Aynı zamanda dudak dolgusunun kalitesi, uygulanan kişinin yaşı, dudakların esnekliği gibi etmenlerde dudak dolgusunun kalıcılığını etkilemektedir.

Dudak dolgusu yapılırken dudağa enjekte edilen hyaluronik asidin vücuda önemli bir zararı yoktur. İşlem sonrası hafif morluklar ve şişlikler olacaktır ancak kısa sürede eski haline dönecektir. Yüzde gençleşme, dudakların şeklinde güzelleşme gibi olumlu özelliklerinden dolayı çoğu kişi tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Dudak, yüzdeki güzelliği tamamlayan çok önemli bir unsur olduğundan dudak dolgusu sonrasında yüzde güzelleşmede görülür.

Dudak dolgusu genellikle 2 seans olarak gerçekleştirilir. Bu seanslar art arda gerçekleştirilir. Dudak dolgusu operasyonu öncesinde herhangi bir teste gerek görülmez ancak mutlaka bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Herhangi bir alerji durumunda hemen sonlandırılmalı ve gerçekleştirilmemelidir.

DUDAK DOLGUSUNDAN ÖNCE VE SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  • İlk gün mutlaka yüz üstü yatılmalıdır ve baş yukarı kalacak biçimde bir yastık tercih edilmelidir.
  • İşlemden 1 hafta önce ve 1 hafta sonra kan sulandırıcı, aspirin gibi ilaçlar kullanılmamalıdır.
  • İşlemden sonra en az 2 saat duş alınmamalıdır ve herhangi bir şekilde yıkanmamalıdır.
  • Dudak dolgusu işleminden önce alkol kullanımına ara verilmelidir.
  • İşlem uygulandıktan sonra bol su tüketilmelidir.
  • Doktor izni olmadan masaj vb . işlemler yapılmamalıdır.
  • Tüm bu hususlara dikkat edildiğinde kısa süre içinde iyileşme ve güzel bir sonuca ulaşılacaktır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı