Diş Sızlamasına Ne Gelir?

Son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan biridiş sızlamasına ne iyi gelir olmaktadır. Sarımsak, diş sızlaması ve diş hassasiyetinin geçmesinde etkili olmaktadır. Allisin içeriği ile güçlü bir anti bakteriyel ve ağrı kesicidir. Karanfilin de iltihap önleyici, bakteri öldürücü ve ağrı kesici özelliği ile diş hassasiyetine ve diş sızlamasına iyi gelir. Hindistan cevizi yağıyla gargara yapma, diş eti hassasiyeti ve diş sızlamasına neden olan streptococcus isimli bakterileri yok eder.

Hindistan cevizi yağı aynı zamanda bakteri önleyici özelliği ile dişlerde oluşan diş plaklarını da yok eder. Diş eti sızlamasından kurtulmanın diğer bir yolu da güvey otu yağıdır. Bu yağın anti bakteriyel, antioksidan ve iltihap önleyici özelliği de vardır. Asitli içeceklerin tüketimi, diş minelerine zarar verip, diş sızlamalarına neden olabilir. Gazlı içecekler, şarap ve turunçgiller vb. asitli içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Diş Sızlamasına Ne Gelir?
Diş Sızlamasına Ne Gelir?

Asidik içecek ve yiyecek tükettikten sonra ağızda olan asidik seviyenin dengelenebilmesi için bir miktar su içilmelidir. Asidik içecek ve yiyecek tüketildikten sonra diş fırçalanmamalıdır. Bu durum diş minelerine zarar verir. Yemeklerden sonra dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Diş fırçalama imkanı olmayan acil durumlarda kolonya ve alkolle dezenfekte edilen kürdanla diş aralarına kaçan yemek artıkları temizlenmelidir.

Diş ağrıları genel olarak gece vakti gelerek, uzun bir süre devam eder. Bunun sebebi ise kan basıncının yatar pozisyonlarda başa vurması ve çeneyi zonklatmasıdır. Buna çözüm olarak yüksek bir yastık kullanılmalıdır. Günlük olarak fluoresan ağız gargarası kullanılmalıdır. Yumuşak kıllı diş fırçası kullanılmalıdır. Sıcak su ve bal ile ağız çalkalanmalıdır. Yeşil çay içebilir.

Diş Sızlaması Nedir?

Diş sızlaması, dişte ani olarak oluşan ağrılara denir. Birçok kişi diş sızlamasıyla karşı karşıya gelir. Diş sızlaması genel olarak çok soğuk, çok sıcak ve tatlı yiyeceklere karşı meydana geleceği gibi dişte bulunan başka sorunlardan da kaynaklanabilir. Sağlıklı olan dişlerde mineden daha yumuşak olan dentin alt kısmını korur. Diş kökleri diş etlerinden korunur.

Diş Sızlamasına Ne Gelir?
Diş Sızlamasına Ne Gelir?

Fakat emaye yıpranmış ya da diş eti çizgileri geri çekilmiş ise dentin açığa çıkmaktadır. Dişin pulpuna sebep olan binlerce mikroskobik tübül ya da kanal içermektedir. Çeşitli hassasiyetlerde bu dentin tübülleri, diş içerisinde bulunan sinirlere ısı, asidik, soğuk ve yapışkan maddelerin ulaşmasına ve ağrıların oluşmasına sebep olur. Böyle durumlarda diş sızlamasına ne iyi gelir sorusu akla gelmektedir.

Diş Sızlaması Nedenleri

Diş sızlamaları diş minelerindeki hassasiyetten kaynaklı olabilmektedir. Diş minelerinde hassasiyet ise dişte aşınma, çürük, diş eti çekilmeleri vb. durumlar olacağı gibi dişlerin yanlış fırçalardan, beslenme şekillerinden kaynaklanabilir. Diş sızlaması diş tedavisinden sonra da ortaya çıkabilir. Aynı zamanda diş çürümeleri de dişlerde sızlamaya neden olur. Diş sızlamaları geçici olmazsa sebep büyük ihtimal ile diş çürüklerinden kaynaklı olmaktadır. Diş sızlaması oldukça rahatsız edici durumlardan biridir.

Yazın ferahlama için yenen dondurmalar, soğuk meyve ve içeceklerin tüketilmesi zorluğa dönüşebilir. Yalnızca soğuk yiyeceklerin değil, sıcak yiyeceklerin tüketilmesi de diş sızlamasına neden olur. Aynı zamanda tatlı yenildiğinde de sızlamalar oluşabilir. Diş kökü iltihapları, sinüzit ağrıları, kola ve gazoz gibi asitli gıdaların tüketimi, soğuk havalarda nefes alıp vermede diş sızlamalarına neden olur.

Dişler hatalı fırçalanıyorsa ve ortodontik sorunları varsa dişlerde olan aşımalar ile ciddi hassasiyetler ortaya çıkabilir. Hastalar bu durumda duyduğu rahatsızlık ile doktora başvurur. İlk olarak dişe yönelik etkili olan bir tedavi uygulanır. Bir sonraki aşama da sorun çürükten kaynaklanıyor ise kanal tedavisine, diş yüzeyinde aşınma ise çürüğe doğru ilerler.

Diş Sızlaması Belirtileri

Diş Sızlamasına Ne Gelir?
Diş Sızlamasına Ne Gelir?

Diş sızlaması belirtileri arasında sıcak, soğuk, şekerli ve ekşi yiyecek içeceklere karşı hassasiyet ile başlamaktadır. Diş fırçalama ve hava uyaranlarına karşı olan kısa süreli, keskin ve oldukça rahatsız edici ağrılar meydana gelir. Hastalar tarafından diş fırçalama hastalığı ya da soğuk hassasiyeti olarak da tarif edilebilir. Diş hassasiyeti olan kişilerin yaşam kaliteleri hassasiyet belirtilerinden olumsuz bir şekilde etkilenir. Diş çürükleri ilk başlarda ağrı ve sızlamalar oluşturmaz. Fakat tedavi edilmediği zaman şiddetini arttırır.

Diş Sızlaması Tedavisi

Diş sızlamaları tedavilerine ilk önce dişlerde çürük olup olmadığına bakılıp, başlanır. Eğer çürük yoksa diş etlerinde sorun olup olmadığına bakılır ve detaylı bir şekilde muayene yapılır. Diş bakımlarında kullanılmakta olan farklı diş macunlarıyla yapılan gargaralar diş sızlamalarına çözüm sağlar. Özellikle diş hassasiyeti olanların kullanımı için geliştirilmiş olan bazı diş macunları, içeriğinde olan mineraller ile dentin tabakasında bulunan kanalları tıkar. Böylece hassasiyetin azalmasını sağlar.

Hassas dişlere sahip olan kişilerin bu durumdan tamamen kurtulması bazen zor olmaktadır. Çeşitli tedavilerin sonucunda yaşanılan belirtiler azaltılabilir veya kısa bir süreliğine de olsa tamamıyla ortadan kaldırılabilir. Diş sızlaması tamamı ile ortadan kaldırmak isteniyorsa mutlaka bir doktor ile görüşülmelidir. Diş sızlamasına neden olan problemlerin ortadan kaldırılması gerekir. Doktorun önerdiği şeylerin dışına çıkıp hareket edilmemeli, doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Diş sağlığının korunması, sindirim sistemiyle ilgili olan birçok sorunu da önceden engellemiş olacaktır.

Diş tedavisi yapıldıktan sonra kısa bir zaman hassasiyet hissedilmeye devam edilir. Bu çok normal bir durumdur. Ancak bu durum çok uzun bir süre boyunca devam eder ise mutlaka tekrardan diş doktoruna muayene olunmalıdır. Tedavi bittikten sonra düzenli bir şekilde muayene olmak diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Diş Sızlaması Bitkisel Tedavi

Günlük yaşamda birçok şey kişilerin konforunu etkiler. Diş sızlamalarına iyi gelecek olan iki seçenek vardır. Bunlardan biri tıbbi tedavi diğeri ise bitkisel çözümlerdir. Bitkisel çözümler daha çok etkili olsa da dişlerin hassas bir yapısı olduğu için bir diş doktoru kontrolünden geçilmesi gerekir. Diş sızlamasına ne iyi gelir? Diş sızlamaları geçiciyse bazı çözümler uygulanabilir. Bunların en başında dişin üstüne karanfil koymak gelmektedir. Karanfil yoksa karanfil yağı bir pamuğa damlatılarak, dişin üstüne koyulur. Belli bir zaman bekledikten sonra diş sızlamasında azalma görülür.

Diş Sızlamasına Ne Gelir?
Diş Sızlamasına Ne Gelir?

Ağrı kesiciler de çözüm olarak kullanılarak, kişilerin rahatlamasını sağlar. Tuzlu veya sirkeli su ile yapılan gargaralar da diş sızlamalarına iyi gelir.Tuzlu su; bir bardak ılık suya iki çay kaşığı tuz koyulur. İyice karıştırıldıktan sonra her sabah ve her gece uyumadan önce güzel bir şekilde çalkalanır. Diş gıcırdatmalarından kaçınılmalıdır. Bu dişlerin çok fazla yıpranmasına neden olur. Dişleri zayıflatıp, diş hassasiyetini arttırır. Bunun engellemesi için psikoloğa gidilmeli veya ağız aparatları kullanılmalıdır.

Diş sızlamalarına iyi gelecek bir başka karışım ise hardal yağı ve kaya tuzlarıdır. Bir çorba kaşığı hardal yağ ve bir tatlı kaşığı kaya tuzu iyi bir şekilde karıştırılır. Parmak ile dişlerin üstüne masaj yapılarak sürülür. Masaj yaptıktan sonra 5 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra ağız durulanır. Dişlerin doğru fırçalanması gerekir. 45 derece açıyla flörür içeren macunlarla dişler fırçalanmalıdır. Diş sorunları kendiliğinden geçmez ve her gün dişte olan sorun artar ve tedaviye geç başlanır ise diş kaybedilir. Dişlerde olan sızlamalar bir gösterge olarak kabul edilmeli ve vakit kaybedilmeden bir doktora gidilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı