Diş İmplantı Nedir ?

Diş implantı, bir kişinin sabit dişlere dönmesini sağlayan bir teknoloji ürünü ve doğal dişlerin insan yapımı bir yedeğidir. İzmir implant bu diş tedavi teknolojisinin hizmetine başarıyla veren kliniklerden biridir. Diş implantları, diş değiştirme için güvenli bir temel oluşturmak üzere ağız içinde çene kemiğine vidalanarak yerleştirilir ve çene kemiği ile kaynaşır.

İmplantlar nötr saf titanyumdan üretilir. Titanyumun insan vücudu tarafından kabul edilebilir bir metal olduğu kanıtlanmıştır ve malzemeyle ilgili alerji ve reddedilmeye neden olmayacaktır.

Dental implant kategorileri, özel ihtiyaçlarınıza ve genel diş durumuna bağlı olarak doktor tarafından seçilecektir. Kalan kemik miktarını değerlendirmek için bir röntgen, kullanılabilir alanı belirlemek için ağzınızın modelleri ve hangi tip implantın size en fazla yardımcı olabileceğine karar vermek için kapsamlı ve dikkatli bir inceleme gerekir.

 

Diş İmplantının Faydaları Nelerdir ?

Diş implantının ağız sağlığı için pek çok faydası bulunmaktadır. Tüm bu faydalardan ve teknolojiden İzmir İmplant Kliniği sayesinde faydalanabilirsiniz.

  • -Yaşam kalitenizi yeniden kazanmanıza yardımcı olur.
  • -Protez boyutunu küçülterek daha doğal bir fonksiyonel köprü veya takma diş inşa eder.
  • -Diş implantının sağlam ankrajı çiğneme basıncınızı arttırmanıza izin verir, bu yüzden istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz.
  • -Takma dişlere kıyasla konuşmanızda zorluk yaratmaz aksine kolaylaştırır.
  • -Tek bir dişin kaybedilmesi durumunda implant uygulaması komşu dişlere zarar vermez. Böylece daha fazla diş kaybını önler ve çene kemiği desteğine yardımcı olur.
  • -Genç ve doğal bir görünüm sağlar.
  • -Kullanımı uzun sürelidir, yıllar boyu kullanabilirsiniz.
  • -Takma diş kullanırken yaşadığınız kayma, çıkma ve yerinden oynama gibi endişeli ve utanç verici zor durumlar hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

 

Diş İmplantı Restorasyon Tipleri

Diş implantı uygulamasında hastanın ihtiyacına göre pek çok uygulama çeşidi bulunur. Aşağıda İzmir İmplant Kliniği’nde uygulanan bazı implant uygulaması türlerini görebilirsiniz.

Tek Diş İmplantı

Tek diş implantı restorasyonu üç ayrı bölümden oluşur. Yani, diş kökünün yerini alan implantın uygulanması, implantın üzerine kuron bağlanılması ve protez kuronu destekleyecek kısımın yapılması.

İmplant Destekli Protezler

İmplantlar kayma veya düşme endişesi olmadan tam protezler ve kısmi protezler takmanıza izin verir. Bu restorasyonları destekleyecek implantlara sahip olmak, restorasyonların tabanının çok daha küçük ve daha konforlu hale getirilebileceği anlamına da gelir. Takma dişler köprüler kullanılarak sabitlenebilir.

Aynı zamanda çeneye yerleştirilen vidalı implantlar, çıkarılabilir bir takma dişi desteklemeye yardımcı olarak hizmet edecektir. Tamamlanmış sabit çıkarılabilir protez, dişeti dokusunun üzerindeki implantların üstüne tutunabilir.

 

Çoklu Diş İmplantları

İmplantlar doğal diş köklerinden daha güçlüdür, bu nedenle birkaç eksik diş bazen daha az implant ile değiştirilebilir. Örneğin, üç eksik diş iki implant tarafından desteklenebilir veya dört eksik diş üç implant tarafından desteklenebilir.

 

İmplant Destekli Köprü

İmplant destekli köprü, doğal dişlerden ziyade aslında implantların üzerinde olması dışında geleneksel bir köprüsü gibidir. İmplantların kendisi insanın sahip olduğu doğal diş kökleri gibi davranır. Büyük bir avantajı ise kalan dişlere daha ağır bir yük getiren diş destekli bir köprünün aksine bunun kendi kendini desteklemesidir. İmplant uygulaması eksik dişler için en doğru seçimlerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı