Diş Eksikliği Tedavisi

Diş Eksikliği Tedavisi

Sağlıklı diş yapısı, sindirim sistemini ve dolaşım sistemini etkileyen önemli bir etmendir. Estetik görünüşümüzün yanı sıra yeme ve içme fonksiyonlarımızı da etkiler.

Eksik dişler ise zaman içerisinde çevresinde yer alan dişleri de etkileyerek, diğer dişlerin de kaybolmasına ve çene kemiği boşluğunun erimesine yol açabilir. Bu yüzden sağlıklı diş yapısının korunabilmesi son derece önem arz eder.

Halk tarafından vida diş olarak bilinen dental implantlar, doğal dişlerin görünümüne ve fonksiyonuna sahip olan en iyi doğal diş alternatiftirler.

Diş implantları, dişleri taklit eden, onların işlevini üstlenen, titanyumdan imal edilen vida formlu yapılardır. Diş eksikliğini gideren implantlar, fonksiyonel ve estetik açıdan kişiye konfor ve rahatlık sunar.

Klasik yöntemde diş eksiklikleri giderilirken öncelikle köprü yapım aşamasında komşu dişler de kesilmeli ve işlem görmelidir. Lakin implantlar sayesinde sağlıklı olan komşu dişlerin de işlem görmesine gerek kalmamıştır.

İmplant tedavisi, hastada sistematik bir rahatsızlık bulunmuyorsa ya da hastanın çene kemik yapısı tedavi için uygunsa tüm hastalara uygulanabilir. Şayet hastanın kemik yapısı implant tedavisi için uygun değilse öncelikle kemik artırım işlemi hekim tarafından gerçekleştirilebilir ve yeterli kemik hacmi sağlandıktan sonra implant tedavisi gerçekleştirilebilir.

Diş hekimliğinde en ileri uygulamalardan biri olan implant tedavisi, kullanımı ve yaygınlığı yıllar içerisinde artmıştır.

İmplantlar, dental standartlar olması gerektiği gibi uygulanırsa hasta, herhangi bir sorunla karşılaşmaz. Maksimum sterilazasyon ve dezenfektasyon ile implant tedavisinden istenilen başarı elde edilebilir.

Hasta, implant tedavisi öncesinde mutlaka piyasadaki implant markalarını ve  implantların klinik sonuçları hakkında kapsamlı bir araştırma yapmalıdır.

İmplant uygulamasından sonra hastaları ortalama 1,5-3 ay arası bir bekleme süresi karşılar. Bu süre içerisinde çene kemiği ile implant arasındaki bağlanma ve iyileşme sağlanmalıdır.

Bekleme süresinin bitiminde diş hekimi, kalıcı protez yapımına geçer. Ancak estetik kaygıları bulunan hastalara bekleme süresinde geçici kronlar da yapılabilir. Bu sayede hasta gündelik yaşamına devam edebilir.

All on 4 Tekniği:

All on 4 tekniği; kemik erimesinin söz konusu olduğu hastalarda tam dişsiz çenelere öncelikle 4 adet implant yerleştirilmesi ve bu implantlar üzerine sabit protez yapılmasıdır.

Hasta, bu teknik sayesinde cerrahi işlemle aynı gün ya da ertesi gün geçici protezlerine kavuşur. Arka dişlerde aşırı kemik kaybı bulunan hastalar için bu teknik etkili bir çözümdür. Çünkü bu hastalara çok sayıda implant ve köprü uygulanamadığı için hasta konforu sağlamak adına bu teknikle implantlar yapılabilir.

İşlem geniş çaplı ve detaylı bir muayene gerektirir. All on 4 tekniği, diş hekimliğinde hem cerrahi hem de protetik bir çalışma gerektirir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/allonfour-implant-teknigi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı