Diş Ağrısı Göze Vurur Mu?

Özellikle bakteri ve plaklardan kaynaklanan diş ağrıları şiddetli ağrılar ise gözde kızarma, sulanma, küçülme ve batma meydana gelebilir.

Diş Ağrısı Nedir?

Diş ağrısı; dişin çürümesi, dişe gelen darbe sonucu dişin kırılması, diş minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması veya 20’lik dişlerin konumu gibi sebeplerle dişin içindeki sinir ve damarların ortaya çıkması veya zarar görmesi sonucu oluşan ağrıdır. Genellikle soğuk sıcak hassasiyeti ile zonklama şeklinde başlar.

Diş Ağrısı Göze Vurur Mu?
Diş Ağrısı Göze Vurur Mu?

Diş ağrısı sinsi bir ağrıdır. Bir anda ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan ağrı insanların yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Bazen kişinin yemek yemesini engellerken bazen uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Diş ağrısı insanların yaşamları boyunca bir ya da daha fazla karşılaştığı bir problemdir. Tedavisi olan basit ağrılar sınıflandırmasına girmektedir.

Diş Ağrısı Nedenleri

 • Diş minesinin aşınması: Diş minesi bazı besinlerin kimyasal ve fiziksel etkilerine karşı dişi koruyan, dişi çepeçevre saran ve içteki tabakaların zarar görmesini engelleyen yapıdır. Diş minesinin çok sert bir yapısı vardır. Ancak bazı besinlerdeki kimyasal ve fiziksel etkiler diş minesine zarar verebilir. Özellikle sert kabuklu yiyecekler, diş gıcırdatma, diş sıkma, asitli içecekler diş minesine en çok zarar veren şeylerdendir. Diş minesindeki aşınmalar dişin sıcak soğuk hassasiyetinin artmasına neden olur.
 • Diş eti iltihabı ve hastalıkları: Diş eti iltihabı da ağrı oluşumuna sebep olan problemlerden biridir. Diş ve diş eti çevresinde oluşan yumuşak, yapışkan ve renksiz bakteri olarak tanımlanan plak buna sebep olur. Plak toksinler üreterek diş eti dokusunu tahriş eder. Bu da diş eti iltihabına sebep olur. İyi bir ağız bakımıyla plak ve tartar oluşumu önlenmelidir. Yoksa ciddi diş eti problemleriyle karşılaşılabilir.
Diş Ağrısı Göze Vurur Mu?
Diş Ağrısı Göze Vurur Mu?
 • Diş çürükleri:Diş çürükleri diş eti ağrılarının başında gelmektedir. İnsanların çoğunda diş çürüğü bulunmaktadır. Bunun nedeni yetersiz ve kötü şekilde yapılan ağız bakımından kaynaklanır. Özellikle şekerli ve asitli yiyecek ve içecekler dişin koruyucu tabakasına zarar vererek zamanla diş çürüğü oluşturur.
 • Diş apseleri:Diş apsesi genelde enfeksiyon sonucu oluşur. Diş plağında bulunan bakteriler enfekte olarak diş veya diş etinde ilerler. Diş eti temizliğine gerekli özeni göstermemek ve dişleri yeterli miktarda düzenli fırçalamamak diş eti apsesi olmasına zemin hazırlar.
 • Gömülü dişler:Ağız da en son çıkan ve en fazla soruna neden olan dişler 20’lik dişlerdir. 20’lik dişler genelde 17 ila 30 yaş arasında çıkmaktadır. Sonradan çıkan bu dişler çene de yeterli yer olmadığı durumlarda gömülü kalır ve ciddi ağrılara neden olur. Kimi insan da 4 adet 20’lik diş kökü bulunurken kimi insanlarda daha az ya da hiç bulunmamaktadır. Anormal pozisyon almış 20’lik dişin ileri de daha büyük sorunlarla karşılaşılmaması için çekilmesi gerekmektedir.
 • Hasarlı dolgu: Dolguların üzerinin tam kapatılamaması, dolgunun çatlaması, içinin çürümesi ya da sızma yapması sonucunda ağrı meydana gelebilir.

Diş Ağrısı Belirtileri

Diş ağrısı genellikle sızı şeklinde aniden başlayan ve zamanla şiddetlenen ağrılardır. Çoğunlukla zonklama şeklinde hissedilir. Ağrının özelliği baş bölgesine, çene ve kulaklara vurmasıdır. Sıcak ve soğuk hassasiyeti gelişir.

Dişe baskı olduğu zaman ağrı şiddetini arttırır. Ağrı geceleri daha çok hissedilir. Diş ve diş etlerinde kanamalar meydana gelebilir. Yemek yeme, su içme gibi eylemlerde ağrı şiddetini arttırır. Ağrı vücuttaki diğer ağrılardan daha şiddetli olabilir. Bazı ağrılarda sorunun hangi dişte olduğu anlaşılamayabilir.

Diş Ağrısı Tedavisi

Diş ağrısının tedavisi, diş ağrısı nedenine göre değişir. Diş hekimi tarafından ağız, diş ve diş etleri incelenir. Sonrasında uygun tedavi seçilerek ilerlenir. Diş ağrısının nedeni diş çürüğü ise dişteki çürük temizlenerek yerine dolgu yapılır. Diş ağrısı dil pulpasında meydana gelen enfeksiyondan kaynaklanıyor ise kök kanal tedavisi uygulanabilir. Diş ağrısına kırık diş, diş eti hastalıkları veya 20’lik diş neden oluyor ise uygun tedavi yöntemleriyle tedavi edilir.

Diş Ağrısı Bitkisel Tedavi

 • Ağrıyan bölgeye buz uygulayın. Buz birçok ağrı ve acıya iyi geldiği gibi diş ağrısına da iyi gelmektedir. Yalnız buzun direk uygulanması buz yanığına neden olabileceğinden ağrıyan dişin olduğu yanağa uygulanacak buzun mutlaka bez veya havlu ile sarılması gerekmektedir.
 • Sıcak su kompresi veya ağzın sıcak su ile çalkalanması ağrıyı hafifletir.
 • Kısa süreli çözümlerden biri olsa da tuzlu su ve sirke ile gargara yapmak diş ağrısını dindirir. Dişleri uyuşturur ve kısa süreli rahatlamasını sağlar.
 • İltihap almakta çok iyi olan sarımsak diş ağrısına da çözümdür. Ezilen sarımsak dişin üzerine kaplanacak şekilde sürülür. Bu şekilde bir müddet bekleyen sarımsak hem diş ağrısını alır hem de diş ve diş eti üzerinde bulunan mikropları kırar.
 • Tuz ile ovulmuş oda sıcaklığındaki diş üzerine konulan salatalıkta diş ağrısını almaktadır.
 • Su ile seyreltilen oksijenli su ağızda çalkalanmak suretiyle gargara yapıldığında ağrıyı azaltır.
 • Vanilya, badem, nane ve limon özü pamuk yardımıyla ağrıyan diş üzerine tampon yapıldığında diş ağrısını azaltmaktadır.
 • Diş ağrıları için etkin bir çözüm olan çay ağacı yağı pamuğa iki damla damlatılarak dişe uygulanabilir ya da ılık bir suya batırılarak ağız içinde bir süre çalkalanabilir.
 • Karanfil taneleri ağız kokusuna iyi geldiği kadar dişleri uyuşturarak diş ağrısına da iyi gelmektedir. Ağrıyan dişin olduğu bölgede çiğnenen 4 – 5 adet karanfil kısa sürede etkisini gösterir fakat bir pamuk üzerine damlatılan karanfil yağının ağrıyan diş üzerine tampon yapılması daha etkili sonuç verir.
Diş Ağrısı Göze Vurur Mu?
Diş Ağrısı Göze Vurur Mu?
 • Ilık suya eklenen bir miktar karbonatın gargara yapılması ya da pamuk yardımıyla ağrıyan diş üzerine sürülmesi ağrıyı kesecektir.
 • Zerdeçalın antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple zerdeçal ve su ile elde edilen macunun ağrıyan diş üzerine sürülmesi bir süre sonra ağrıyı hafifletecektir.
 • Diş ağrısı kesmede güçlü bir baharat olan karabiber anti bakteriyel ve anti enflamutua özelliği ile antibiyotik etkisi gösterir.
 • Doğal bir antibiyotik olan buğday çimi diş ve diş eti enfeksiyonlarını yok etmektedir. Buğday çimi ağızda bakterilerle savaşır ve ağrıların azalmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren çörek otu ağrıya neden olan etkenleri ortadan kaldırmaktadır.
 • Zencefil ve kırmızı acı biberin tozu bir damla su ile macun kıvamına getirilir. Bu macun ağrıyan bölgeye sürülür. Bu macun diş ağrısının yanı sıra boğaz ağrısına da iyi gelmektedir.

Unutulmamalıdır ki bunlar ağrıyı bir süreliğine dindiren geçici çözümlerdir. Diş ağrısının yanı sıra dişte apse mevcutsa, diş fırçalama esnasında kanama oluşuyorsa, diş ağrısının yanı sıra sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı duyarlılık başlayıp sızlama meydana geliyorsa vakit kaybedilmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir.

Diş Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Diş Ağrısı Göze Vurur Mu?
Diş Ağrısı Göze Vurur Mu?

Diş ağrısına tanı ve tedavi için diş hekimliği bölümü bakmaktadır. Diş ağrısı tedavisi olan bir ağrı türüdür. Fakat diş ağrısı başladıktan sonra diş hekimine gitmek ne kadar geciktirilirse tedavi yöntemi o kadar zorlaşır. Bu sebeple diş ağrısı belirtilerinden bir veya birkaçı hissedildiği anda diş hekimine başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı