Dinlediğinizde Sizi Başka Diyarlara Götüren Opera Müzik Parçaları

Her popüler şarkının yavaş yavaş birbirine benzediği şu dönemlerde, bazen dönüp klasiklere bir bakmak isteyebiliyoruz. Bazen ise, o klasikleri dinleyip bir daha etkilenmek isteyebiliyoruz. İşte böyle anlarınız için birkaç tane tüm zamanların en iyi opera müziklerinden küçük bir liste oluşturduk.

Bu listeye Phantom Of The Opera’sız başlayamazdık. Sierra Boggess ve Ramin Karimloo’nun Brit 2012 ödüllerindeki performansı görmeden ölmemeniz gereken performanslardan bir tanesi.

Ave Maria’yı duymayanımız yoktur. Her ne kadar konserin tamamı olmasa da, Tarja’nın seslendirdiği bu performans görülmeye değer.

Dinleyince hemen tanıyacaksınız Flower Duet’i. Özellikle 3:55’ten sonra. “Aaa… O şarkı bu mu?” diyeceksiniz 🙂 Anna Netrebko ve Elina Garanca’nın muhteşem uyumlu sesi sizi kesinlikle başka diyarlara götürecek.

Wolfgang Amadeus Mozart’ın The Magic Flute’unden Gecenin Kraliçesi…  Küçükken izlediğimiz Looney Tunes çizgi filmlerinden hatırlayabileceğiniz bir parça.

https://www.youtube.com/watch?v=J8tX8E866EM

Diğerlerinin hiçbirini hatırlayamadınız mı? “La Traviata, Libiam ne’ lieti calici”yı okuyamadınız mı bile? Endişelenmeyin 😀 Libiam ne’ lieti calici’yi Dinlemeye başladığınız anda kafanızda dans figürleri bile balet ve balerinlerden önce oluşacak. 🙂

Listede yer vermezsek tüm evrenin bizi dışına doğru iteleyip boşlukta yok olmamıza neden olacağı bir eser daha, Carmen – Habanera.

Bir zamanlar gece programlarında korkunç olayları anlatırken kullanırlardı O fortuna’yı. İstense de unutulamayacak eserlerden bir tanesi Carl Orff’tan O fortuna. 13. yy da yazılmış eski kadere sitem eden bir Latin şiiriydi zaten. 🙂

Sizce listede önemli bir parçayı unuttuk mu? Hangilerini hatırladınız? Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın 🙂

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı