Çin Astrolojisi Sizin Hakkınızda Neler Söylüyor?

Hepimiz gezegenlerle ve yıldızlarla iç içe olan Batılı Astrolojiyi iyi biliyoruz. Burcumuz, yükselenimiz hatta burcumuzun iyi ve kötü geçindiği burçları bile biliyoruz. Peki en eski ve köklü kültürlerden biri olan Çinlilerin de bir burç sistemleri olduğunu biliyor muydunuz?

Bu mistik Çin Astrolojisi; doğdunuz yıl, ay, gün ve saate bağlı olarak size 12 hayvandan takviminize göre olanı seçer ve buna göre karakter özelliklerinizi anlatır. Ayrıca oldukça ilgi çekici bir şekilde bu burcunuza göre bir yıllık aşk, para ve sağlık gibi konulardaki enerji durumunuzun bir grafiğini de çıkartır. Merak etmeyin aşama aşama burcunuzu ve neler ifade ettiğini anlatacağız 🙂

Hadi ilk önce burcunuzun ne olduğunu bulalım. Aşağıdaki yıllardan Çin Takvimine göre hangi yılda doğdunuza bakın ilk önce…

 • Fare: 2008, 1996, 1984, 1972, 1960
 • Öküz: 2009, 1997, 1985, 1973, 1961
 • Kaplan: 2010, 1998, 1986, 1974, 1962
 • Tavşan: 2011, 1999, 1987, 1975, 1963
 • Ejderha: 2012, 2000, 1988, 1976, 1964
 • Yılan: 2013, 2001, 1989, 1977, 1965
 • At: 2014, 2002, 1990, 1978, 1966
 • Koyun: 2015, 2003, 1991, 1979, 1967
 • Maymun: 2016, 2004, 1992, 1980, 1968
 • Horoz: 2017, 2005, 1993, 1981, 1969
 • Köpek: 2018, 2006, 1994, 1982, 1970
 • Domuz: 2019, 2007, 1995, 1983, 1971

Ocak ve Şubat aylarında doğanlar dikkat! Çin takviminde yılbaşı aya göre 21 Ocak ve 20 Şubat arasında gidip gelir. Eğer doğum tarihiniz 20 Ocak ve 20 Şubat arasındaysa yorumlarda “gün, ay, yıl” olarak belirtirseniz burcunuzun ne olduğunu hemen size geri yanıtlarız.

Burcunuzu keşfettiğinize göre ilk olarak o hayvanın Çin Astrolojisinde ve kültüründe konsept olarak ne anlamlara geldiği ve neyi temsil etmek için kullanıldığına bakalım:

 • Fare: Bilgelik… Hızlı düşünebilen, uyum sağlayabilen, kibar, zeki ve sevgi dolu bir burç olan Fare Burcu; rahat ve esnek sosyal ortamlardan hoşlanır. Sosyalleşmeyi sever ve üstün bir yargılama bilgeliğine sahiptirler. Kısa sürelerde oldukça derin bir şekilde durumu analiz edebilirler ve iyi bir iç görüye sahiptirler. At ve Horoz burçlarıyla anlaşamazlar, en iyi Öküz, Ejderha ve Tavşan Burçlarıyla anlaşırlar.
 • Öküz: Azim… Kararlı ve dürüst bir doğaya sahip olan Öküz Burcu, oldukça sağdık ve çoğunlukla vatansever insanlardır. İstedikleri şeyi alma yetkinliğine ve gücüne sahiptirler. Ancak onları anlamaya çalışmayan insanlara karşı pek istekli değildirler. Öküz Burcu, partilerden çok samimi ve yakın ortamlardan hoşlanır. Fare, Maymun ve Horoz Burçları ile araları pek iyi değilken; Kaplan, Ejderha, At ve Koyun Burçlarıyla iyi anlaşırlar.
 • Kaplan: Yiğitlik… Cesur ve kendinden emin bir burç olan Kaplan Burcu, tahmin edilemez bir burçtur. Aktif ve otoriter tavırlarıyla domine eden mizaçları yüzünden iletişim kurarken gereksiz hareketlerden hoşlanmazlar. Kaplan Burcu ile bir ilişki yaşanırken ilginç beklentilere girmeyin, çünkü Kaplan Burcu size karşı açık olacaktır. Ejderha, At ve Domuz Burçları ile iyi anlaşırken, Öküz, Yılan ve Maymun Burçlarını pek sevmezler.
 • Tavşan: Dikkatlilik… Tavşanların sosyal bir yapısı vardır. Daima affedici, hoş ve zariftirler. Buna karşın, sır saklama konusunda tutarsızlıklar gösterebilirler. Ağızları biraz gevşektir. Normalde aşırı duyarlı olan Tavşanlar, zaman zaman bu konuda daha yüzeysel davranabilirler. Tutucu bir yapıları vardır. Tutucu doğaları nedeniyle, kuşkuculukları ve tedbirli olma tutkuları özellikle iş yaşamında bir avantaj olarak ortaya çıkar. Fare, Koyun, Köpek ve Maymun Burçları ile iyi anlaşırken Horoz ve Yılan Burçlarını pek sevmezler.
 • Ejderha: Güç… İmparatorların burcu olan Ejderha Burcu, yaşam doludur. Toplum içinde çabuk sevilirler ve hemen fark edilirler. Bir konuda konuşmadan önce mutlaka ne söyleyeceklerini düşünürler ve başkalarını yargılamayı severler. İşlerinde genellikle çok başarılı olurlar. Bu durum onların iç güdülerinden gelir. Oldukça cömert insanlardır. Yardımseverlikte bir numaradır. Fare, Kaplan ve Yılan Burçları ile iyi anlaşırlar; Öküz, Koyun ve Köpek Burçlarıyla iyi geçinemezler.
 • Yılan: Uyum… Yılanlar genellikle cazibeli ve şık kişilerdir. Karar veremediklerinde içgüdüleriyle yön bulurlar, çok derin düşünürler. Filozofik yapıları nedeniyle yıllar geçtikçe daha olgun ve bilge bir yapıya kavuşurlar. Bulundukları ortamda ya da çalıştıkları konuda her şeye hakim olmak isterler. Yapılan iyilik ya da kötülüğü unutmamaları, kindar olmaları onları intikam almaya yönlendirir. Ejderha ve Horoz Burçları ile iyi anlaşırlar. Kaplan, Tavşan ve Koyun Burçlarını pek sevmezler.
 • At: İlerlemek… At burcu olanlar, özgür ve ruhsal yönden doğal olarak bağımsızdırlar. Sosyal konularda oldukça başarılı olurlar. Çevreleri tarafından da bu yönleri oldukça takdir edilir. Ancak aynı zamanda özgür ve bağımsız tarafları onları biraz egoist ve isyankar da yapabilir. Özellikle beklentileri istedikleri gibi sonuçlanmazsa saldırgan bir tutum içine de girebilirler. Maceraperest bir tarafları da vardır. Bu yüzden yaşamı tüm yönleri ile yaşamak isterler. Koyun ve Kaplan Burçları ile iyi anlaşırlar. Fare, Öküz ve Horoz Burçları tarafından pek sevilmezler.
 • Koyun: Birlik… Koyun Burcu hem zarafet simgesi hem de yaratıcı kişilerdir. Koyun Burcu oldukça terbiyeli ve dikkat çekicidir. Ancak çok fazla pozitif oldukları söylenemez. Olaylara kötümser yaklaşırlar. Bu durum da onların mutlu olmaları gerektiği zamanlarda bile bir taraflarının huzursuz olmalarına yol açar. Genellikle tatminsiz olurlar. Sezgisel zamanlamaları mükemmeldir. Sevecen ve dengeli insanlardır. Çevresi ile iletişiminde bu durum onlara oldukça kolaylık sağlar. Tavşan, At ve Domuz Burçları ile iyi birer çift olurlar. Öküz, Ejderha, Yılan ve Köpek Burçları ile uyumsuz bir enerji yakalarlar.
 • Maymun: Değişkenlik… Maymunlar zeki ve gözlemcidirler. Hep genç kalırlar, kişilikleri ise hipnotize edebilecek kadar etkilidir. Daima herkes tarafından sevilirler. Ancak fazla kuşkucu olmaları onların bazı konularda gereğinden fazla titiz olmalarına ve yorulmalarına neden olabilir. Zaman zaman kararsızlıkları yüzünden seçenekler arasında kaldıklarında zorlanabilirler. Amaçlarından uzaklaştıklarında çocukça tepkiler verebilirler. Bir şeyi kafaya koymuşlarsa onu elde etmek için her yolu denerler. İlişkilerinde pek sadık olamayabilirler. Öküz ve Tavşan Burçları ile yakaladıkları uyumu ne yazık ki Kaplan ve Domuz Burçları ile yakalayamazlar.
 • Horoz: Sabitlik… Ve bu yıl doğanların burcu Horoz… Horozlar çalışkan, kurnaz ve beceriklidir. Bir konuda karar verirken her şeyi öğrenmek isterler. Konuşken tiplerdir, düşüncelerini anlatmayı severler. Kendilerini beğendiklerini söylemek yanlış olmaz. Kendilerini övmeyi ve ön plana çıkartmayı severler. Para konusunda çok tutumlu değillerdir. Özellikle moda konusunda harcama yapmaktan kaçınmazlar. Doğalarında fedakarlık ve çevresi için bir şeyler yapmak olduğundan, herkes tarafından çok sevilirler. Öküz ve Yılan Burçları ile yakaladıkları enerjiyi; Fare, Tavşan, At ve Domuz Burçları ile yakalayamazlar.
 • Köpek: Doğruluk… İnatçıdırlar, eğer bir konuya yoğunlaştılarsa ya da bir şeye sahip çıktılarsa kendilerini adarlar ve amaçlarından asla vazgeçmezler. Dürüstlük ve güvenilirlik onlar için çok önemlidir. Kendileri de hem partnerlerine hem de çevre ile ilişkilerinde dürüst ve güvenilir olurlar. Bazen aşırı meraklı olmaları çevrelerini rahatsız edebilir. İnsanların hatalarını bulup düzeltmekten hoşlanırlar. Bu yüzden iş hayatlarında baskın bir karakter olarak çevresinin çekindiği bir kişi haline gelirler.
 • Domuz: Eğlenebilmek… Domuzlar mükemmel arkadaş ve harika bir iş ortağı olurlar. Güçlü zekaları vardır ve kolay işler ya da hedeflerden hoşlanmazlar. Güçlerini sergilemekten de kaçınmazlar. Çevrelerine karşı oldukça hoşgörülüdürler. İçten ve dürüst insanlardır. Ancak çok duygusal olmaları ve zaman zaman duyguları ile karar vermeleri onları oldukça zorlar. Sizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacak ve size doğru yolu gösterecek, sizi anlayışla karşılayacak mükemmel dost ve eşler bu burçtan çıkar.

Şimdilik bu kadar. İlerideki yazılarımızda burçların aşk ilişkileri ile ilgili detaylı bir yazı ile yeniden karşınızda olacağız 🙂 Neler düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı