Cilt Alt Tonu Nedir ve Nasıl Belirlenir ?

Bazen başka insanlarda görüp beğendiğimiz ruj rengi veya saç rengi biz denediğimizde bizde güzel durmaz. Bu durum sahip olduğumuz cilt alt tonu renginden kaynaklanır.
Cilt alt tonu demek, cilt rengi demek değildir. Esmer, sarışın vb. ifadeler cilt tonunu belirtirken cilt alt tonunu belirtmek için kullanılan 3 ifade vardır: Warm (Sıcak-Sarı), Cold (Soğuk-Pembe) ve Nötr.

9c51982de1024ad0e7bf2c4b795b47fb-crop

 

Cilt alt tonu renginizi bilmek size en iyi yakışan kıyafet, saç, ruj rengini seçmenizde yardımcı olur. Örneğin; sarı veya kahverengi tonlarındaki fondöten ve kapatıcılar sıcak alt ton, pembemsi duran fondöten ve kapatıcılar ise soğuk skalasına girer. Bu ve bunun gibi tüm ten ürünlerini sahip olduğunuz cilt alt tonunu göz önünde bulundurarak seçerseniz kendinize en çok yakışan ve doğru makyajı yapmış olursunuz. Diğer türlü sağlıksız bir görünüme sahip olabilirsiniz.
Cilt alt tonunu belirlemek için farklı yöntemler olsa da en yaygın olanı damar rengine bakarak belirlemektir. Gün ışığında bileklerinize baktığınızda damarlarınız mavi görünüyorsa soğuk, yeşil görünüyorsa sıcak, hem mavi hem yeşil gibi duruyorsa da nötr alt tonuna sahipsiniz demektir.

cool-vert

notr-vert

warm-vert

 

Bunların dışında altın-sarı takıları kendinize daha çok yakıştırıyorsanız sıcak, gümüş ve beyaz altın gibi takıları yakıştırıyorsanız soğuk alt tonlu bir cilde sahipsinizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı