Chia Tohumu

Chia Tohumu Nedir

Chia tohumu, çiya isimli bir tür çay olan bitkinin tohumlarıdır. Güney Amerika da üretilen bu bitki son dönemlerde birçok duruma faydalı olmasıyla bilinmektedir. Üretim Yeri Güney Amerika olan bu bitkinin bu bölgede ada çayı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu bitkinin botanik dalındaki adı Salvia hispanica olarak belirlenmiştir fakat halk dilinde chia denilmektedir ve bu bitkinin tohumlarına Chia Tohumu denilmektedir. Chia maya dilinden bu zamana gelmiş bir isimdir ve bu ismin mayalardaki anlamı ‘güç’ olarak belirlenmiştir. Bu bitkinin ne kadar değerli bir besin kaynağı olduğunu buradan da anlayabiliriz bazı bilim insanlarına göre bu bitkinin ufak tohumları mucizevi güçlerinin olduklarına inanmaktadırlar. Aztek uygarlığında ise bu tohumlardan günde bir avuç yemenin zorunluğu olduğu belirlenmiştir. Aztekler bu sayede bir gün boyunca tok kalabiliyorlarmış. Bu bitki bundan önceki dönemlerde çok fazla tüketilmemekteydi fakat son dönemlerde isminde çıkarılan haberler ve faydalı olduğunun bilgileri sayesinde günümüzde sıkça kullanılır hale gelmiştir.

Chia Tohumu

Chia Tohumu Yetiştirilme; Bu bitkinin nasıl yetiştirildiğini merak ediyorsanız şu şekilde anlatalım ilk olarak bu tohumlar chia bitkisinden elde edilmektedir. Bu bitkiler bölgelerindeki büyük arazilerde yetiştirilmektedir ve bu bitkilerin tohumlarında tüketilmektedir. Bu tohumlardan üretmek için büyük araziye gerek duyulmamaktadır ve ev içerisindeki saksılar ve ufak bahçenizde üretmeniz mümkündür. Bu bitkinin büyümesi için sıcak bir ortam bulunması yeterli olacaktır aksi halde büyümez ve tohumlarını bırakamaz. Sıcak aylarda yetişmesi gerektiği için ekim ayı olarak en uygunu ocak, şubat, mart ve nisan ayları iyidir. Bu aylarda ekildiği zaman yavaş yavaş büyür ve tam yaz döneminde büyümesi hızlanır bu sayede tam büyüme döneminde tohumlarını almaya başlarsınız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra fidanlar halinde isterseniz bahçenize ekersiniz ve devamlı olarak tohumlarınızı alabilirsiniz.

Tohumlarını isterseniz kendiniz yetiştirebilirsiniz isterseniz marketlerden hazır olarak alabilirsiniz. Bunların haricin Chia tohumlarına organik ürün satan dükkanlardan ve bazı internet sitelerinden ulaşmanız mümkündür bu ürünün belirli bir kullanım şekli bulunmaktadır bu kullanım şekillerini tarifleri ile sizler için kaleme alacağız.

Chia Tohumunun Faydaları

 • Chia tohumu kanınızda bulunan şeker seviyesini normal haline getirebilir ve bu sayede şeker hastalarının sağlık problemi yaşamalarına engel olur. Kan şekeri seviyesini belirli bir düzeyde sabitlemektedir.
 • Kalp ve damar sağlığının korunmasında uzmanlar belirli miktarlarda önermektedirler. Yüksek tansiyon üzerinde etkilidir ve tansiyonunuzun normal seviyelere gelmesine çalışmaktadır bunu yapmasının nedeni ise içerisinde bulunan esansiyel yağ asitleridir.
 • Chia tohumu kullanan kişilerin daha enerjik olduğu gözlemlenmiştir bunun nedeni ise bu ürünün vücut için daha fazla enerji üretmeye çalışmasıdır.
 • Bu ürün romatizma rahatsızlığı bulunan kişilerinde kullanması gereken bir üründür bunun nedeni ise içerisinde barındırdığı anti-enflamatuar maddenin romatizma ağrılarına iyi gelmesidir. Bunun yanında romatizmaya bağlı oluşacak ağrılara da iyi geldiği uzmanlar tarafından test edilmiştir.
 • Esansiyel yağ asitleri kalp ve damar hastalıklarına iyi gelirken bununla birlikte sinir sisteminin sağlığını da düzenlemeye yardımcı olacaktır. Bunların sonucunda ise beynin etkinliğini iyileştirmeye yardımcı rol oynayacaktır. Bu faydası belki de diğer faydalardan daha önemli yer edinmektedir.
 • Hareketli yaşayan kişilerin ve fiziksel olarak hızlı yaşayan kişilerin bu üründen faydalanması gerekmektedir gün içindeki yorgunluğu atmanıza yardımcı olacaktır ve size güç kazandıracaktır.
 • Vücudunuza gıdalar yoluyla alacağınız vitamin, mineral ve faydalı yağ asitlerinin emilimini kolaylaştırarak sindirim sistemine yardımcı olur ve vücudun bağışıklık sistemini bu ürünler sayesinde güçlendirir.
 • China tohumunun besin değerleri yüksektir birçok besin yapı taşını içerisinde barındırmaktadır ayrıca bunların yanında metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmanızı kolaylaştırır. Kaslarınızın yağsız kütle olarak oluşmasına yardımcı olur. Bu özelliklerinden dolayı diyet listelerinde ve zayıflama programlarında sıkça tavsiye edilen bir besindir.
 • Sindirim sistemine yardımcı olan bu maddenin sindirilmesi de çok kolaydır lifli bir yapıdan oluşmadığı için sindirim sisteminde fazla beklemez ve hemen sindirimi gerçekleşir. Sindirim sisteminden kolayca geçen pürüzsüz bir yapıya sahiptir.
 • Sindirim sisteminizde oluşacak toksinleri uzaklaştırmanızda yardımcı rol oynar ve toksinlerin verdiği zararı en aza indirir.
 • Bu ürün sayesinde daha genç görüneceksiniz cilt sağlığınızı da düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Bunları yaparken vitaminlerden antioksidanlardan ve minerallerden yardım almaktadır bundan dolayı da cilt ile birlikte saç salığınız için de faydalı olacaktır.
 • Omega-3 yağ asitleri kalp sağlığını korumakla görevli yapı taşlarıdır. Bu yapı taşları chia tohumunun içerisinde bolca bulunmaktadır. Bu yapı taşları bitkisel besinlere ihtiyacı olan kişiler içinde faydalı olacaktır bunun nedeni ise bitkisel kaynak olmasıdır.
 • Bu besinin güçlü bir aroması bulunmadığı için bütün tariflerinizde kullanabilirsiniz yemeklerinizin tadını çok etkilemeyecektir hafif bir aroma kazandıracaktır.

Chia Tohumunun Zararları

 • Chia tohumunun bilenen ve en çok rastlanan zararı alerjik reaksiyonlara sebep olmasıdır. Bu ürüne alerjinizin olup olmadığını anlamanız kolaydır uzmandan yardım alabilirsiniz ya da hardal ve türevi ürünlere alerjiniz bulunuyor ise bu ürüne de alerjiniz olabilir. Böyle bir durumda bu ürünü tüketmek sizlere zarar verebilir bu zararların belirtileri ise deri döküntüleri, bulantı, gözlerde sulanma, kusma, nefes darlığı, boğazların şişmesi ve ürtiker olarak belirlenmiştir. Bu tarz bir rahatsızlıkla yedikten sonra karşılaştıysanız önlem almanız gerekmektedir aksi halde dönüşü olmayan rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Bu ürün kimyasal ilaçlar ile etkileşime girmesiyle bilinen bir üründür bundan dolayı kullanırken ilaçlarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Tansiyon hastalarına bu ürün ne kadar iyi gelse de eğer ilaç tüketiminiz var ise kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir ayrıca aynı şekilde diyabet hastaları da kullanmamalılar.
 • Bu tohumun en büyük zararı belki de bağımlılık yapmasıdır faydası ne kadar çok bulunsa da bağımlılık yaptığı için sorunlar ortaya çıkarabilir.
 • Chia tohumunun içerisinde trigleserit yüksek miktarda bulunmaktadır ve bu madde ile problemi olanlar kesinlikle bu ürünü tüketmemeliler.
 • Zararları arasında kansere neden olması da bulunmaktadır bu zararı erkekler üzerinde eklidir bunun nedeni ise prostat kanserine neden olmasıdır.
 • Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ya da hamile olduğunuzdan eminseniz bu üründen tüketmemeniz hem kendi sağlığınız hem de bebek sağlığı için önemlidir.
 • Bu ürünü tüketenlerin neredeyse hepsi şişkinlik ve gaz sıkışmasından şikayetçidir bundan dolayı tüketirken bunları göze almanız gerekmektedir.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır

Chia tohumu kullanımı aslında bu ürünün en çok tüketilen şekli çiğdir, yapılan araştırmalar sonucunda bu kanıtlanmıştır. Çiğ tüketilen bu ürün genellikle Salata, çorba ve yoğurtlarda baharat olarak kullanılmaktadır. Bu gıdalara baharat gibi kattığınız bu ürün lezzet konusunda da size yardımcı olacaktır. Chia tohumunun yararlı olduğu en büyük durum ise sıvı bir gıdanın içerisinde beklettiğiniz zaman bu sıvı gıdanın jöle olmasını sağlamaktadır. Bu bitkinin tohumu sayesinde kendinize ev yapımı pudingler yapabilirsiniz ve bu pudingler doğal olacağı için daha sağlıklıdır.

Chia Pudingi

Yeşil Çay Pudingi

Malzemeler

 • 1 Tatlı Kaşığı Toz Yeşil Çay
 • 1 Tatlı Kaşığı Bal
 • 3 Yemek Kaşığı Chia Tohumu
 • 1 Çay Kaşığı Tarçın
 • 1,5 Su Bardağı Süt ( Bu Süt yerine soya veya badem sütü kullanmanız mümkündür.)

Hazırlanışı

Bütün bu malzemeleri bir kabın içerisinde birleştirin ve sonrasında kapalı bir kaba koyun. Homojen bir görünüm almasını sağlayın sonrasında ise 5 saate kadar buzdolabında bekletin. Bu bekleme işlemini devam ederken belirli aralıklar ile çıkartıp karıştırın bu karıştırma işleminin sayesinde chia tohumlarının bir yerde toplanıp birbirine yapışmasını engellemiş olursunuz. İstediğiniz puding kıvamına geldiğinden emin olduğunuzda ayrı ayrı kâselere alın ve istediğiniz meyveler ile tabaklarınızı süsleyin bu süslenmiş kâseler de lezzetli pudinginizi tüketmek için servis edebilirsiniz.

Kakao ve Muz Aromalı Puding

Malzemeler

 • 1 Tatlı Kaşığı Kakao
 • 1 Adet Muz
 • 1,5 Su Bardağı Süt ( Bu Süt yerine soya veya badem sütü kullanmanız mümkündür.)
 • 3 Yemek Kaşığı Chia Tohumu

Hazırlanışı

Malzemeler kısmında bulunan kakao ve muzu bir blender içerisinde süt ile birlikte koyun ve iyice karışmasını sağlayın sonrasında ise chia tohumlarını içerisine ekleyin. Bu karışımı Buzdolabında 5 saat kadar bekletin ve belirli aralıklar ile çıkarıp karıştırın eğer bu karıştırma işlemini gerçekleştirmezseniz chia tohumları bir araya toplanır ve gerekli kıvamı almamasına neden olur. Bu karışımı dolapta bekleme süresi tamamlandıktan sonra çıkartın ve kıvamını alıp almadığını kontrol edin kıvamını aldıysa eğer kâselere koyun ve servis etmek için meyveler ile süsleyin bu sayede lezzetli yapısını güzel görünüm ile süslersiniz.

Chia Tohumundan Yapılmış Toplar

Malzemeler

 • 1 Su Bardağı Ceviz İçi
 • 1 Tatlı Kaşığı Bal
 • 5 Adet Hurma
 • 1 Çay Bardağı Chia Tohumu
 • 6 Yemek Kaşığı Yulaf Ezmesi

Hazırlanışı

Bu topların yapımına hamurların çekirdeklerini çıkararak başlayacaksınız. Hurmaların çekirdeklerini çıkardıktan sonra yulaf ezmesi, bal ve ceviz içini blender içerisine alın ve hamur gibi bir kıvam alana kadar blender da karıştırın. Bu hamur kıvamını almış homojen malzeme ile yuvarlak toplar yapın bu topları yaptıktan sonra chia tohumunda gezdirin ve her tarafını sarmasını sağlayın. Bu topların istediğiniz görümünü aldığından emin olduğunuzda dolaba atın ve yarım saat kadar bekleyin bu bekleme işlemini de tamamladıktan sonra artık Chia Tohumu toplarınız tüketilmeye hazırdır.

Chia Tohumundan Omlet Yapımı

Malzemeler

 • 2 Adet Yumurta
 • 2 Yemek Kaşığı Rendelenmiş Kaşar Peyniri
 • ½ Bardak Süt
 • 1 Yemek Kaşığı Chia Tohumu

Hazırlanışı

İlk olarak bu işlemi yapmaya başlamadan önce bir kabın içerisine chia tohumu ile sütü koyun ve bekletin bu bekleme işleminin bitmesi için chia tohumunun sütü iyice emmesi gerekmektedir. Bu işlemi beklerken yumurtaları bir kaba kırın ve bir miktar karabiber ve tuz ekleyerek karıştırın. Bu karıştırma işlemini yaparken beklettiğiniz chia tohumlarını bu karışıma ekleyin. Bu karışımın iyice karıştığından emin olduğunuzda kızgın tavaya yağ dökün ve bu karışımı boşaltın sonrasında ise pişmek üzere olan omletinize kaşarları ilave edin sonrasında iyice piştiğinden emin olduğunuzda servis edebilirsiniz.

Chia Tohumu Kurabiyeleri

Malzemeler

 • 1 Adet Olgunlaşmış Muz
 • 1,5 Su Bardağı Yulaf Ezmesi
 • 1 Yemek Kaşığı Şekersiz Fındık Ezmesi
 • ½ Çay Kaşığı Kabartma Tozu
 • 1 Yemek Kaşığı Chia Tohumu
 • ½ Tatlı kaşığı Tarçın
 • ½ Çay Kaşığı Tuz
 • 2 Yemek Kaşığı

Hazırlanışı

İlk olarak fırınınızın sıcaklığını ayarlamalısınız ve kurabiyelerinizi pişirmeye başladığınızda fırınınız 160 derece olması gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra yulafları bir karıştırıcı içerisine alın ve karıştırın bu karışımın un kıvamına gelmemesi gerekmektedir parçacıklar halinde olması gerekmektedir sonrasında ise muzu ezmeniz gerekmektedir bu işlemi de yaptıktan sonra iki malzemeyi karıştırın bu karışıma sonrasında fıstık ezmesini de ilave edin.  Bir kabın içerisine kabartma tozunu, tarçını, yulafı ve chia tohumunu ekleyin ve karıştırın. Bunların üzerine önceden hazırladığınız muz ve fıstık ezmesi karışımını ekleyin karıştırmaya devam edin en son da goji berry ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra hamurun kıvamını aldığından emin olun sonrasında ise ufak ufak kurabiye şekline getirin ve tepsiye dizin altına ise yağlı kağıt koymayı unutmayın.  Önceden fırını ısınmaya bıraktığınız için pişirmeye hazır olacaksınız tepsiyi 15 dakika pişirin ve piştiğinden emin olduğunuzda 10 dakikalık bir bekletme yapın sonrasında yemeye hazır olacaktır.

Chia Tohumu İle Yapabileceğiniz 3 Tarif TIKLAYINIZ.

Chia Tohumlu Kakaolu Kek TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı