Çayı Yeniden Keşfediyoruz: Şekersiz Çayın Faydaları

 • 20 Şubat 2017
 • 12.995 kez görüntülendi.
Çayı Yeniden Keşfediyoruz: Şekersiz Çayın Faydaları

Çay, sıcak ve samimi sohbetlerin vazgeçilmez içeceğidir. Çok severek içilen çay, şekerli mi şekersiz mi içilmeli konusunda ikilemde kalanlar var. Uzun süredir şeker kullanarak içilen çay şekersiz olduğunda tatsız bir şeymiş gibi geliyor. Aslında alıştıktan sonra şekersiz çayın da güzel bir tadı olduğu farkına varılıyor. Çünkü çayın kendiliğinde olan saf tadıyla karşılaşıyorsunuz. Çay şekerden önce ortaya çıktığına göre aslında çay ilk zamanlar şekersiz içiliyormuş. Gün geçtikçe şeker kullanmaya alışılmış ve tadı damağımızda yer edinmiş.

Lezzetinin dışında şekersiz çayın sağlığa oldukça faydası var. Şekerin sağlığa olan zararlarını da sıkça duymaktayız. Bu yüzden şekersiz çayı keşfetmeye ne dersiniz? 🙂

 • Çayın en önemli özelliği saf olması ve hiç bir katkı maddesi içermiyor olmasıdır. Vücuttaki su dengesini korur.
 • Şekersiz içildiğinde hiç kalorisi yoktur. Oysaki 1 küp şeker 20 kaloridir. Günde 5-6 bardak çay içtiğimizi düşünürsek ve her birine 2 şeker atarsak günde 240 kalori almış oluyoruz. Zevk alarak içtiğimiz şekerli çay aslında getirdiği kalorilerle kilo problemi yaratıyor.

 • Şekerli çay dişlerin sararmasına sebep olurken, saf çay içerdiği florür sayesinde diş minesinin güçlenmesini sağlar ve ağızda bakteri oluşumunu engeller.
 • Günde beş fincan çay içenlerin vücudun hastalıklara karşı daha dirençli oluyor.
 • Çayın içinde bulunan antioksidanlar kanser önleyici nitelik taşımaktadır. Şeker ise kanser hücrelerinin dostu bir üründür. Şekersiz çay kanser riskini azaltır.
 • Çaydaki kafein sayesinde dinlendirici bir özelliği vardır. Dinç olmayı sağlar.
 • Yeşil çayın içerdiği teanin aminoasidi öğrenme, hatırlama ve kaygı bozukluğunu giderme üzerinde pozitif etkilere sahiptir. Konsantrasyon verici etkiye sahiptir.
 • Yeşil çay kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Yemekten bir süre sonra içilen şekersiz çay, hazmı kolaylaştırır. Metabolizma sonucu vücutta oluşan zararlı atıkları azaltır.
 • Çaya rengini veren bileşikler, damar çeperlerini güçlendirir. Bu sayede kanama riskini azaltır.
 • İshale iyi gelir. Çaydaki teobromin ve teofilin maddeleri idrar sökücü özelliğe sahiptir.
 • Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Siz çayı nasıl içmeyi tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ferit ersöz dedi ki:

  bu çay her derde deva derdi anneannem. ”yorgunsan yorgunluğunu alır, sıcak bastıysa serinletir, üşüdüysen ısıtır…” tam da karadenizli olacak kadınmış 🙂 çay gerçekten hayatımızın olmazsa olmazı. en küçük bir işletmeye girdiğinizde bile, hala o devam eden anadolu geleneği ile ”çay alır mısınız” sorusuyla karşılaşırsınız. bize sevgiyi, içtenliği ve samimiyeti hatırlatan sorudur bu. özümsediğimiz geleneğimizin hiç bitmemesi ümidiyle…
  elinize ve emeğinize sağlık. güzel bir sayfa olmuş. daha nice çaylarda görüşmek üzere 🙂

 2. Sevimli panda dedi ki:

  Ben bir ara hırs yapmıştım acaba şekersiz çayı içebilimiyim diye. Sonra bir baktım 5 6 aya yakın çayı şekersizz içiyorum ve berrak saf bir tadı oluyor. Çaya şeker atmakla, atmamak arasındaki farkları daha iyi anladım. Şekerli içince insülin salgılanıyor benim daha çok acıkmamı sağlıyor. Çok susuyorum, ve yorgunluk çöküyor, uyumak istiyorum benim için uyumak vakit kaybıdır. Ne bilim şekersiz içince kendimi daha enerjik hissediyorum şekerli şeyleri bırakmaya çalışıyorum çayda şekeri bıraktım ama norma şekerli yiyecek ve içecekleri bırakamıyorum. Şöyle söyliyim hırsla şekeri bıraktım ama böylesi daha iyi tavsiye ediyorum.. ve şekerli içince şerbet gibi geliyor. 😐😆😆🤣

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.