Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Bel ağrısı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan en önemli hastalıklardan biridir. Bel ağrısının ortaya çıkmasının nedenleri arasında bel fıtığı, bel kayması ve dar kanal hastalığı gibi sorunlar olabilir. Bu 3 rahatsızlık kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilerken, aynı zamanda tedavi edilmediği süre içerisinde ciddi sonuçları ortaya çıkartan hastalıklardır.

Bel fıtığı veya bel ağrısı gibi rahatsızlıklar genellikle doktor gitmeden geçebilecek ağrılar değildir. Rahatsızlıkla karşılaştığınız zaman doktora giderek erken teşhis ile tedavi yöntemine başvurmalısınız. Doktora gitmeyi ertelemek sadece ağrılarınızın artmasına neden olacağı gibi daha farklı sonuçlarda doğurabilir. Bel ağrısına hangi bölüm bakar Yazısından doktorun branşını öğrenebilirsiniz.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Genellikle rastlanan bel ağrısıher zaman bel fıtığıolarak yorumlansa da doğru bir düşünce değildir. Bilinen bel ağrılarının yalnızca %5’i bel fıtığı kaynaklıdır. Bel fıtığında hissedilen ağrı yavaş yavaş artan, yaygın, batıcı, istirahatle azalan, belde ve etkilenen sinir kökünün dağılımına uygun olarak bacağa daha fazla yayılan bir ağrıdır. Bel fıtığında ağrı, öne eğilme veya arkaya dönme gibi ters bir hareket sonrası ani bir ağrı olarak başlar. Yapılan küçük bir hareketle şiddetlenip, kilitlenme veya bel tutulmasına sebebiyet verir. Oturmakla, çok fazla ayakta durmakla, öksürmek gibi durumlarda daha fazla artarak kişiyi oldukça zorlar.

Bel Ağrısı Belirtileri

Bacakta uyuşma veya karıncalanma, ağrının çok şiddetli olması, ilaçlarla ve istirahatle azalmayan bir ağrı, düşme gibi bir travma sonrası ağrı başlamışsa, idrar yapmakla ilgili sorunlar ortaya çıktıysa, ayakta kuvvetsizlik varsa, ateş yüksekliği, kilo kaybı gibi problemleriniz varsa bel ağrısı ciddi düzeyde ilerlemiş olabilir. İlk olarak bel ağrısı şikayeti için fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimine gözükmeniz daha sağlıklı olacaktır. Özellikle en fazla 35-45 yaşları arasında görülen bel ağrısı kadın ve erkekte eşit zamanda ortaya çıkması da mümkün. Kadınlarda 60 yaşın üzerinde bel ağrısı görülme sıklığı daha fazladır.

Aşırı kilo alımı, gebelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren zamanlar da ise, her iki bacakta uzunluk farkı, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı kullanımı da bel ağrısı nedenleri olarak sayılabilir. Bel ağrısına neden olan birçok meslek arasında, yol sürücüleri, aşırı ağır yük kaldıranlar, uzun süre tabure ve sandalyede oturup çalışanlar da ise çok fazla karşımıza çıkar. Bu gibi durumlarda alınan önlemler sonrasında bel ağrılarının en aza indirmek mümkün olacaktır. Doktorlardan gerekli tavsiyeler alınarak gerekirse ilaç tedavi yöntemi de uygulanabilir.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Baş ağrısından sonra en çok rastlanan bir diğer hastalık bel ağrısıdır. Hastanın iş ve sosyal yaşamını etkilediği kadar önemli sağlık sorunlarına sebep olması açısından da önemlidir. Bel ağrısını, duruş bozuklukları, bel zorlanması eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açar. Bel ağrısının birçok nedeni olabilir. Tüberküloz gibi hastalıkları, kemik erimesi kireçlenme, omurganın kendisinden kaynaklanan kanserler bel arısına neden olan önemli rahatsızlıkların başında gelir. Bir diğer sebebi ise, mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine giderek yayılmasıdır. Bazı bel ağrıları ise istirahatle kısa sürede geçebilir. Bel ağrılarının diğer bir nedenleri ise kadınlarda doğum sırasında meydana gelen doğumsal hastalıklardır.

Gebelikte Bel Ağrısı

Hamilelik sürecinde bel ağrısı yaşayan kadınlar genellikle 4. ay sonrasında ciddi anlamda rahatsızlıklarla karşı karşıya kalır. Ağır kaldırmamaya her ne kadar özen gösterilse de vücut oluşan kilo artışı sebebiyle bel ağrısında da ciddi anlamda artış meydana gelir. Leğen kemiğinin olduğu kısımda inanılmaz derece de fazla ağrılar oluşur. Bu kramplar gebeliğin son 3 ayında da giderek artış gösterir. Pek çok anneyi gece uyutmayacak kadar ağrı oluşur.

Hamilelik sürecinde şiddetli bacak ağrıları da krampların oluşmasını arttırır. Ağrıların azaltılması için düzenli olarak yürüyüş, bol sıvı tüketilmesi, gece yatmadan önce mutlaka sıcak bir banyo ile kasların gevşetilmesi gerekir. Hamilelik sürecinde rastlanan bel ağrısı sonucunda bazı doktorlar takviye olarak magnezyum verir. Bu durum kaslarınız gücünü arttırarak, vücudunuz da ki ağrılarında azalmasına neden olacaktır.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel sağlığının korunması ve tedaviye yardımcı olmak için gün içinde uyulması için bazı kurallar ve egzersizler vardır. Bu egzersizleri doktora danışarak gerçekleştirmeniz bel ağrınızı hafifletecektir. Bel ağrısı olanlar uzun süre oturmaması ve ayakta kalmaması gerekir. Baş ve boyun çevresine de dikkat edilmelidir. 45 dakikadan fazla bir süre aynı pozisyonda durmaması önerilir. Oturduğu zaman kişi, bel bölgesini destekleyen yastıklardan kullanmalıdır. Yerden herhangi bir şey kaldırılacağı zaman eğilerek değil, çömelecek bir şekilde işlerin yapılması gerekir.

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Özellikle yatarken, ortopedik yatak kullanımı yapılmalıdır. Yatış pozisyonunda kollardan destek alarak, yan yatılmalı, daha sonra sırt üstü dönülmelidir. Yan yatarak bacaklar karına doğru çekilme pozisyonunda yatmak sağlık açısından daha iyi olacaktır. Bel bölgesi, terli olmamalı ve rüzgârdan korunmalıdır. Klima gibi hava akımının fazla olduğu yerlerden mutlaka uzak durulması gerekir. Bel ağrısı tedavisi kişinin, bel ağrısının nedenine, şiddetine, yaşına göre farklı şekilde yapılabilir. Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler de kullanılabilir.

Donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir. Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj egzersizler de bel ağrısı tedavisinde oldukça etkilidir. Özellikle bel ağrısı için egzersiz yapmak ağrıyı azaltmanın en sağlıklı ve bilinen yollarından biridir. Bu gibi sorunlarla karşılaştığınız zaman ağır bir şey kaldırmamaya dikkat etmeniz gerekir. Uzman kontrolünde her gün yapılan bel ağrısı egzersizleri bel ağrılarını hafifletip, yeni ağrıların oluşmasını engeller.

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Bel ağrısıyla karşılaştığınız zaman ilk olarak uzman bir hekimden destek almalısınız. Bel ağrısı bölümüne genellikle ortopedi bölümü bakar. Fiziksel ve çevresel etmenlere bağlı olarak artan bel ağrılarının tedavisi genellikle kolay bir süreç olduğundan sizi çok fazla zorlamayacaktır.

Bel ağrılarının temelinde daha ciddi bir sorun varsa mutlaka bir nöroşirurji uzmanına giderek tedavi olmanız gerekir. Bu tür bir nedenle bel ağrısı yaşayanların mutlaka beyin, sinir cerrahına görünerek gerekli önlemleri alması gerekir. Uzman doktora göründüğünüz zaman, röntgen, tomografi gibi gerekli aletlerle sorunu detaylı bir şekilde inceleyecektir. Ona göre de size tedavi yöntemi sunacaktır.

Teşhis Sonrası Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Bel ağrısı teşhisi sonrasında ağrının çeşidine göre doktorlar tedavi yöntemi uygular. Ağrı kesici, kas gevşetici gibi ilaçlar hafif olan bel ağrılarına iyi gelir. Ancak mide gibi problemi olan hastalarda yan etkiye sebebiyet verebilir. Kullanırken dikkatli olmak gerekir. Korse kullanımı çok ağrılı bel ağrılarında kısa süreli de olsa zaman zaman uygulanabilir. Hastanın korseyi çok sık kullanması durumunda kaslarda zayıflık durumu ortaya çıkabilir.

Doktor kontrolü eşliğinde kullanılması gerekir. Hastaya uygun olan fizik tedavi yöntemleri seçilebilir. Sıcak uygulanması, elektro terapi, masaj, egzersiz tedavisi bilinen fizik tedavi yöntemleri arasındadır. Belli bir doz aralığında kullanılarak bel ağrısını hafifletebilir.

Beldeki sinir yapılarının hasar görmesi sonucunda baskı altında kalarak ameliyat olunabilecek duruma getirebilir. Bu durumda cerrahi bir müdahaleye sebebiyet verebilir. Ameliyat olarak da bel ağrılarını minimum düzeye indirmek mümkün olacaktır. Bel ağrısına hangi bölüm bakar yazılarını okuyarak gerekli bilgilendirmeyi almanız mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı