Bebek Odası Perde Fikirleri – Modelleri

Bebek odaları daha hayalini kurarken bile insanı şeker gibi dünyalara sürükler. Ebeveynler biricik bebeklerinin huzur içerisinde uyumak, oynamak, zaman geçirmek isteyebileceği bir alan tasarlarken hem estetik, hem de kullanışlı olabilmesi için uğraşırlar. Dekorasyonun birçok alanına göre bebek odası dizaynı ve dekorasyonu biraz daha karmaşıktır. Bebek Odaları, perdeler, mobilyalar, dolaplar, yataklar, alt değiştirme üniteleri,  oyuncak dolapları, çeşitli raflar derken bir sürü dekorasyon ayrıntısı içinde kaybolabilirsiniz. Ancak, bebeğin yastığının ne kader yüksek olacağından, odanın nem seviyesine, duvarların boya renginden, hangi tür boyanın kullanıldığına kadar e ufak detayların bile ayrı ayrı düşünülmesi gerekmektedir.  Bebek odaları dekore edilirken, eşyalar, boyalar tüm bunların hepsi insan sağlığına zararsız maddelerde yapılmış olmalı ve mümkünse organik kökenli olanları tercih edilmelidir. Teknolojinin ilerlemesi ve tüm dünyada modern yaşayışın sonucunda kimyasallar tüm hayatımızı kuşatmış olsa da bebek odasındaki eşyaların mümkün olduğu kadar sağlık açısından zehir olarak tanımlanabilecek kadar tehlikeli olan kimyasal maddeleri içermemesine hassasiyet gösterilmelidir. Bebek odası için ürün alış verişi yapılırken, her bir ürünün ayrı ayrı kullanılan madde, malzeme ve materyallerini gösteren belgelerini istemek gerekir.

Bebek Odalarında Perde Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bebek odalarında bahsedilen tüm dekorasyon ürünleri gibi perdelerin seçiminde de özenli davranmak gerekir. Perde sektöründe özellikle büyük ve tanınmış markaların bebek odaları için üretilen ürünlerinde hiçbir zararlı kimyasal bulunmadığı ve ebeveynlerin tercih ettikleri ürünlerde çocukların yaşam alanlarında kullanılmasında hiçbir sakınca olmadığını önde gelen markalar garanti etmektedir. Her zevke, her isteğe göre birçok farklı ürün arasından seçim yapma imkanını ebeveynlere sunmaktadır.

Perdelerin şekilleri çok değişkenlik göstermekle birlikte, kruvaze perdeler, sade model olanlar, renkli modeller, boncuklu stor perde modelleri ve daha bir çok çeşit model masum bebeğinizin odası için beğeninize sunulmaktadır. Odanın genel dekorasyonuna göre de değişmekle birlikte, diğer ürünlerde ve dekorasyon eşyalarında çok fazla karışıklık oluşturmamak adına bebekler biraz daha büyüyene kadar sade model ve daha düz renklerin tercih edilmesi  daha  çok tavsiye edilmektedir.

Bebek Odası Perde Fikirleri – Renk Seçimi

Odanın duvarlarının boya renkleri de minik bebeğinizin odasının perde seçiminde dikkate alınmalıdır. Duvar renklerinde ağırlıklı olarak kullanılabilecek soft renkler ile daha masalsı gri atmosfer oluşturabilir, bir duvarda ya da gri objede parlak renkler tercih ederek daha canlı bir hava yaratabilirsiniz. Bunlardan hareketle duvarların rengi ile perdelerin rengini uyumlandırmaya çalışabilirsiniz, ancak duvar rengi ile perdelerin renginin tamamen aynı olmamasına dikkat etmelisiniz. Hele ki bebek odanızın pencereleri küçükse, perde kullanılırsa penceren gelen gün ışığı engelleneceği gibi, odada pencere olduğu bile anlaşılmayabilir. Eğer pencereler ile ilgili böyle bir sorun yoksa, birbirini tamamlayan pastel ve soft renkler, bebek odası için mükemmel bir dekorasyon seçimi olmaya adaydır.

Yine bebeğinizin odasını dekore ederken, bebeğinizin bu odayı  sizin dekore ettiğiniz halı ve eşyalarıyla ne kadar süre kullanabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.  Eğer odanın dekorasyonunu birkaç sene kullanımın ardından tamamen değiştirebileceğinizi öngörüyorsanız, dekorasyon ürünlerinin seçiminde fazla emek ve para harcamanız anlamsız olacaktır. Ancak bebek odasına perde seçimi yapılırken, daha rahat davranılmasında bir sakınca yoktur çünkü dekorasyonu tümüyle değiştirseniz bile perdeler, uyum açısından çok abes durmadığı sürece daha uzun vadede kullanılabilen dekoratif eşyalardandır.

Kız ya da erkek bebeklerin odaları için ayrı ayrı tema seçenekleri ve bunlar göre perde seçeneklerinde de çok geniş bir yelpazede seçim yapabileceğiniz gibi, her ikisine de uyacak temalar içinden de seçim yapabilirsiniz. Bebeğiniz sizin prensiniz ya da prensesiniz olduğuna göre odasını hazırlarken uygulayacağınız temaya da tamamen hakimsiniz ve seçim sizindir. Nitekim, dekorasyon sektöründe bunca gelişmenin yaşandığı ve hemen hemen her ürünün ulaşılabilir olduğu günümüzde bebekler de böyle masalsı atmosferlere hakim odalara sahip olacakları için gerçekten de çok şanslı. Prenses odası, masal şatoları, okyanus  ve deniz ya da araba temalı bir çok farklı dekorasyon seçeneğinden sizin içinize en sineni ve bebeğinizi büyütmeyi hayal ettiğiniz seçeneği odaya uygulayabilirsiniz. Hangi tema seçilirse seçilsin, bebekler ilk doğdukları günden itibaren belli bir süre detayları fark edemeyecekleri için bu ayrıntının da akılda bulundurulması iyi olacaktır. temadan daha önemli olan dekoratif eşya, obje ve ürünlerin seçiminde renkler ve ışık daha bebek de olsalar onları etkileyeceği için  doğru seçimlerin yapılmasıdır. Bu sebeplerden ötürü denilebilir ki, zebra perde modellerinin çocuk ve bebek odaları için tasarlanmış modelleri bebek odaları için de gayet uygun seçenekler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bebek Odaları İçin Zebra Stor Perde Seçebilirsiniz

Zebra perdelerin hem tül, hem perde olarak kullanılabilme özellikleri bu konuda da avantaj yaşamanızı sağlayabilir. Stor aralıklarını açmak için yukarı doğru hareket ettirerek, bebeğinizin odasına gün ışı girmesine imkan vermiş olurken, stor aralıklarını aşağıya doğru hareket ettirerek odaya gün ışığı girmesini engeller ve bebeğiniz e konforlu uyku saatleri hazırlayabilirsiniz. Bebek odaları için birçok farklı tema tasarlandığını ve her geçen gün ürün çeşitliliğinin de arttığını düşünürseniz, tüm bebek odası temaları ile uyumlu olabilen açık ve sade ton perdeler tercih ederek, dekoratif olarak daha garanti bir düzenleme yapmış olursunuz.

bebek odası zebra perde

Zebra stor perdeleri, bebeğinizin odasında tercih ettiğiniz takdirde zaten fon perdeye ihtiyacınız kalmaz ama yine de yanlara sade fon perdeler seçerek zebra tasarımının daha öne çıkp dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Zebra stor perdesi seçtiğiniz bebek odası daha rahat ve spor bir dekorasyon trendini yansıtır ve diğer eşyaların dekorasyonu da buna göre yapılmalıdır. Ancak daha süslü, albenili tabiri caizse prens ve prenseslere layık bir bebek odası hazırlamak isterseniz de tül perde ve fon perde olarak ana perde dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Böyle bir bebek odasında tül perdeler için çok fazla model ve seçenek sunulduğu gibi, fon perde için de çok fazla model ve seçenek sunulmaktadır. Eğer süslü bir bebek odası dekorasyonunda karar kıldıysanız ve tül perde kullanmak istiyorsanız, ışığın içeri girmesini rahatça olanak veren, sade ve pastel tonlar tercih edebilirsiniz.

Fon perde seçiminde fikirler ise tamamen sizin hayal dünyanız ve zevkiniz  ile sınırlı, yoksa model ve renklerde sınır olmadığını açıkça söyleyebiliriz. Bebeğinizin odasındaki mobilya ve diğer ana objelerle uyumlu ve göz yormayacak şekil, desen ve renkte her türlü fon perde seçiminde rahatça zevkinize göre hareket edebilirsiniz. Yapılan bilimsel bir çok çalışmaya göre ise bebek mavisi denilen tatlı hafif uçuk mavi ve doğanın renklerinden olan yeşilin her tonunda kullanılan bebek odası dekorasyon renklerinin bebekler üzerinde sakinleştirici ve huzur verici etkilerinin olabileceği belirtilmiştir. Buradan yola çıkarak bebeğinizi doğanın renkleriyle rahatlatan ve sakinleştirici bir ortamda büyütebileceğiniz gibi özellikle kız bebekler için sınırsız seçenek sunulan pembe tonlarını odanın tüm dekorasyonunda keyifle kullanabileceğiniz gibi, bebek odası perdeleriniz de de sanki tatlı mı tatlı bir şeker dükkanındaymışcasına şeker pembesi seçebilirsiniz. Yine perdeleri tutturmak için, tatlı küçük hayvan objeler, çiçek ya da bebek modelleri kullanabileceğiniz gibi şıklıktan ödün vermeyerek daha göz alıcı perde tutma aparatları da kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı