Bakliyatlar ve Faydaları Nelerdir?

Sofralarda her zaman varlığıyla bildiğimiz, irili ufaklı olan birçok bakliyat çeşitleri nelerdir? Bakliyatlar sofralarımız dışında faydaları, önemi nedir? İnsan için en büyük bitkisel protein kaynağı olan bakliyatlar, bitkilere ait meyve ve tohumlardan oluşmaktadır. Kuru fasulyeden bezelyeye, nohuttan barbunyaya kadar birçok çeşit baklagiller ailesi mevcuttur. Her birinin kendine ait bitkisel faydası olan bu bakliyatlar, günümüzde birçok faydaya sahip besinlerdir.

 

Öncelikli olarak glütensiz beslenmek isteyenlerin olmazsa olmazı olan bakliyatlar, son derece besleyici ve besin değeri çok yüksek olan doğal gıdalardır. Bunların dışında kolay ulaşılabilir bir besin olması sayesinde de her zaman bulabilirsiniz. Son derece uygun fiyatlı ulaşılabilir olan, şehir ya da Anadolu şehirleri fark etmeksizin her zaman tüketebileceğiniz en büyük besin kaynaklı ürünlerdir. Yüzde 100 doğal bakliyatlar ile olan tüketimlerle sağlıklı beslenmeyi başarabilirsiniz.

 

Bakliyat Çeşitleri Nelerdir?

 

Günümüze kadar ulaşabilmiş olan bakliyat çeşitleri arasında en meşhur olanı tabi ki mercimeklerdir. Kırmızı, sarı, yeşil, kahverengi, siyah mercimek çeşitleri Anadolu topraklarında yetişen ve dünyanın dört bir yanında mutfaklara ulaşmış olan besinlerdir. Yeşil mercimek, ilk olarak Orta Asya’da ortaya çıkar ve tüm dünyaya ulaşır.

 

Bir diğer bakliyat ailesinde yer alan ise kuru fasulye, soya fasulyesi gibi fasulye ailesine ait besinlerdir. Bakliyat ailesi içinde yerini alan fasulye ailesi de yine en değerli bakliyatlar arasında yer alır. Her iki fasulye çeşidi de içerik olarak çok zengin ve besleyici değerlere sahiptir.

 

En lezzetli bakliyat ailesi olan börülce ise bakliyat grubunda bulunan lezzetli besinlerdendir. Aynı zamanda yaz aylarında taze tüketilebilen börülce, yaz ayı bakliyatı içerisinde yer alır. En popüler olarak bilinen bakliyat çeşitlerinden diğerleri ise pirinç, yulaf, mısır, bulgur, irmiktir.

 

Bakliyat Faydaları Nelerdir?

 

Bakliyat çeşitlerine ait olarak çeşitli bakliyat faydaları bulunur. Yüksek protein kaynağı olan bakliyatlar, bitkisel protein içermesi sayesinde insan hücrelerinde sağlıklı fonksiyonel gelişim, kas gelişim kazandırır. 1 günlük protein ihtiyacı için günlük 6 kaşık bakliyat tüketimi yeterli olmaktadır.

 

Tip2 diyabet ya da insülin direnci ile savaşan bir güce sahip olan bakliyatlar, yüksek miktarda içerdiği lif sayesinde kan şeker değerlerinde emilimi azaltır, kan şekerinizi dengelemektedir.

 

Bakliyat bol miktarda lif içeriyor demiştik. Bu sayede kalın bağırsak hareketlerinizi düzene koyarak, vücuda alacağınız yeterli derecede lif miktarı sayesinde gaz ve şişkinliğinizi yaratmadan en iyi şekilde tuvalet sorunlarınızı ortadan kaldırır.

 

Bir diğer faydası ise, bakliyat tüketimi kalorisi düşük olması sayesinde zayıflamada yardımcıdır. Bu sayede kalorisi düşük besin alırken, tok kalmayı da başarırsınız. Hem vitamin hem de mineral taraflı bol alım sağlarken vücudunuzu besler ve metabolizmayı da hızlandırmayı başarabilirsiniz.

 

Hücresel beslenme tarafında vitamin ve mineral zengini olan bakliyatlar, magnezyum, fosfor, folat, demir, potasyum, manganez tarafından zengindir. Bu sayede 1 bardak mercimek 1 günlük folat ihtiyacınızın yüzde 90’ını karşılar örneğini verebilmekteyiz.

 

Bakliyatlar Nasıl Saklanır?

 

Bakliyatlar için en doğru biçimde saklanması konusunda birçok yöntem bulunmaktadır. Geliştirilen bu yöntemlerin en önemlileriyle beraber, siz de bakliyatları korumalı ve sıcak, nem gibi durumlardan saklayarak böceklenmesine karşı önlemelisiniz.

 

Çeşitli bakliyat kavanozlarıyla beraber, cam kaplarda da yine çeşitli şekilde saklama görevi görmesini sağlayabilirsiniz. Bu kavanozların en büyük özelliği, kapakları vakumlu olması sayesinde hava, nem yapmadan böceklenmesini de önlemektedir. Işık almayan yerlerde ve serin alanlarda bakliyatları saklayarak muhafaza edebilirsiniz.

 

En kolay şekilde mercimek, bulgur, nohut ya da fasulye gibi gıdalarınızı saklayabilir, bu bakliyatlar için cam kavanoz tercih edebilirsiniz. Her bakliyat tüketim sonunda da cam kavanozları yıkayıp temiz bir şekilde kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

 

Bez torbalar da alternatif olarak bakliyatlar saklanması için faydalanacağınız seçeneklerden bir diğeridir. Bez torbalar ile beraber bakliyatları korur, küflenmesini önler ve en iyi biçimde de uzun süre saklayabilirsiniz. Direkt tarladan, yüzde 100 taze ve organik bakliyat besinlerine ulaşmak adına siz de birdetadinibilsen.com internet sitesinden faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı