Ayurvedik Nedir? Ayurvedik Scrub Tarifleri

Ayurvedik Nedir?

Ayurveda diğer adıyla ayurvedik tıp, ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkmış ve 5.000 yıldan uzun süredir kullanılan sağlıklı yaşam felsefesidir. Ayurveda yaşam uygulamalarıyla ( masaj, meditasyon, yoga, diyet ve cilt bakım için bitkisel çözümler ) hastalıkları geriletmeye ve tedavi etmeye yönelik bir uygulama sistemidir.

Ayurveda vücudu bir bütün olarak görerek, sadece kişinin fiziksel problemlerini tedavi etmekle kalmaz, sağlığını geliştirmek için de yaşam şekli uygulamalarında değişim gösterir.

 

 Ayurvedik Scrublar

Ayurvedik bitkisel çözümler, güzellik için de bazı şurup tarifleri sunmaktadır. Scrub her gün kullanılabilecek şekilde hafif ve aşındırmayan bileşkede olmalıdır. Scrub uygulaması dolaşımı hızlandırır, cildi canlandırır, dış tabakadaki ölü pulları etkili bir şekilde temizler ve siyah nokta oluşmasını önler. Cildin yeni deri oluşumunu hızlandırarak sağlıklı bir görünüm verir. Cilde göre hazırlanan günlük yüz temizleyicinin yerine geçer.

 Lif ve sünger yüzde kullanmak için fazla serttir. Ayrıca ciltteki hassas bünyeyi tahriş edebilir ve bunlara mikroskobik seviyede zarar verebilir.

Genellikle tüm ayurvedik scrubların ham maddesi tam tahıl ya da bakliyat unudur. Scruba daha derin temizlik için otlar, parfüm ve renk için kurutulup toz halindeki çiçek yaprakları eklenir. Macun ya da krem kıvamına gelmesi için miktarınca kaynak suyu ve bitki çayı ile karıştırılır. Yüz için buhar banyosundan sonra, hazırlanan scrublar kullanılır. Alın, çene ve yanaklar, nazikçe ovulur ve saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapılır. Ardından soğuk suyla durulanır.

 

 Ayurvedik Scrub Tarifleri

 Normal Cilt İçin

Yulaf unu ile birlikte az miktarda Hint fesleğeni, sandal ağacı tozu ve toz gül yaprakları kullanılır. Maden suyu ya da çiğ süt ile karıştırarak macun haline getirilir.

 Kuru Cilt İçin

Nohut ya da ince mercimek unu ile birlikte buğday ruşeymi, toz badem, agar agar, Hint ginsengi, çemen otu, Hint fesleğeni, mürver çiçeği ve gül yaprağı kullanılır. Malzemeler aloe vera suyu, süt veya kremayla karıştırılır.

Yağlı Cilt İçin

Arpa unu ile birlikte pirinç kepeği, kişniş, sandal ağacı ve lavanta tozu ile karıştırılır. Karışımı yapılan toz limon veya aloe vera suyuyla karıştırılır.

Olgun Cilt İçin

Mercimek, arpa veya pirinç unu ile birlikte, Hint ginsengi, Hint fesleğeni, meyan kökü ve portakal çiçeği tozuyla karıştırılıp, aloe vera suyu ile az miktarda bal eklenerek macun haline getirilir.

 Lekeli Cilt İçin

Yulaf unu, Hint ginsengi, kişniş, kimyon, çemen otu, zencefil, bir tutam zerdeçal, lavanta tozu ve yoğurt ile karıştırılarak scrup macun kıvamına getirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı