Ayın Yönetmeni: Asghar Farhadi

İran Sineması’nın önemli temsilcilerinden biri olan Asghar Farhadi’nin merakla beklenen filmi Salesman 27 Ocak’ta vizyona giriyor.  Darbareye Elly filmi ile dikkatleri üzerine çeken yönetmen, A Separation filmiyle En İyi Yabancı Film dalında Oscar kazanmıştı. Farhadi filmlerinde aile ve insan ilişkileri üzerinden hayata karşı derin bir sorgulama penceresi açar ve seyirciyi zorlanmadan filmin içine çeker. Biz de evrensel temalarla hareket eden yönetmenin kendinize dair çok şey bulacağınızı düşündüğümüz üç filmini sizler için inceledik.

1)Elly Hakkında 

Ahmed, Almanya’da yıllar boyu yaşadıktan sonra, İran’ı ziyaret etmeye karar verir. Üniversiteden eski arkadaşları, Ahmed’in gelişi onuruna Hazar Gölü kıyısında hep birlikte üç gün geçirecekleri bir tatil planlarlar. Bu tatili düzenlemek, gruptaki kadınlardan birinin, neşeli Sepideh’in sorumluluğundadır. Sepideh, gruptaki arkadaşlarının haberi olmaksızın, kızının anaokulu öğretmeni Elly’yi de davet eder. Almanya’da yaptığı mutsuz evlilikten henüz kurtulmuş olan Ahmad, İranlı bir kadınla bir yuva kurmak istemektedir. Bunu bilen arkadaş grubu, Sepideh’in Elly’yi niçin davet ettiğini yavaş yavaş anlarlar. Tatilin ikinci gününde, her şey iyi gidiyor gibi gözükürken Elly birden ortadan kaybolur. Elly Hakkında, bildiklerini gizlemek yalan söylemek kadar ahlaksız bir davranış mıdır gibi yalanla ilgili ahlaki sorgulamaların başarıyla işlendiği bir film.

2)Güzel Şehir

Bir ıslah evinde başlayan filmin hikayesi, iki sene önce öldürdüğü bir kız yüzünden idam cezasını bekleyen ve on sekizinci yaş gününü kutlayan Ekber’in kısa öyküsüyle açılıyor. Artık yetişkinler hapishanesine gönderilip idam edileceği günü beklemek zorunda kalan çocuğun ölümünü engellemek içinse kız kardeşi Firuze ve ıslah evinden yeni çıkan arkadaşı Ala ellerinden ne geliyorsa yapıyor. Ölen kızın babasının şikayetini geri çekmesi için uğraşan ikili, zamanla hem kendi içlerinde yaşadıkları masumane duyguların pençesine kapılıyor hem de Ekber’i idamdan kurtarmak için yaşantılarının önemli parçalarından ödün vermek zorunda kalıyorlar.

3)Bir Ayrılık

Film; Tahranlı orta sınıfa mensup genç bir çiftin ayrılma kararıyla ortaya çıkan sorunları ele almaktadır. Filmin kadın kahramanı Simin, 11 yaşındaki kızı Termeh için iyi bir gelecek kurma amacındadır ve bu yüzden kızının daha iyi bir eğitim alabilmesi için yurtdışına gitmeyi planlamaktadır. Ancak eşi Nader, Alzheimer hastası olan babasını yalnız bırakamayacağı için bu fikre sıcak bakmamaktadır. Nader, babası için tuttuğu bakıcıyla sorumsuz davrandığı gerekçesiyle bir tartışma yaşar. Bakıcının eşi kadının bu sebeple çocuğunu düşürdüğünü iddia eder. Nader olayların getirdiği noktalar sebebiyle kendini kızının önünde yalan söylerken bulur. Farhadi, filmin en başından itibaren hakim koltuğuna oturtur seyirciyi. Bütün karakterlere eşit mesafeden bir pencere sunar. Seçtiği karakterlerden üzerinden birçok evrensel temayı sorgulatır bizlere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı