Ayın Filmi: Mezuniyet (Graduation)

Kasım ayının öne çıkan en başarılı filmlerinden biri Mezuniyet. Cannes Film Festivali’nde  4 Months, 3 Weeks and 2 Days (2007) ile Altın Palmiye ödülünü kazanan Rumen yönetmen Cristian Mungiu, son filmi Graduation ile festivalden yine ödülle döndü. Festivallerde gösterilmeye başlanan ve büyük ilgi gören film 18 Kasım’da vizyona girdi. Keyifle izleyeceğinizi düşündüğümüz filmin konusunu sizler için inceledik.

https://www.youtube.com/watch?v=gBCPZhdJYLA

Film baba-kız ilişkisi üzerinden derinlemesine bir toplumsal bakış açısı sunuyor. Açılış sahnesinde kasvetli bir havadaki ev ve o eve kim tarafından atıldığı belli olmayan bir taş bizleri karşılıyor. Mutlu ve ilişkileri kuvvetli bir aile tablosuyla karşı karşıya olmadığımızı anlıyoruz. Hissettirilen bu havanın sonucu olarak da babanın (Romeo) yönünü başka bir kadına çevirdiğini görüyoruz.

graduation

 

Filmde, kızı Eliza’yı sevgisiyle daha erken buluşmak için okulun yakınlarındaki şantiyede bırakan Romeo, daha sonra onun tecavüz girişimine maruz kaldığını öğnenir. Üniversite sınavlarına hazırlanan Eliza’nın kolu incinmiş ve psikolojisi alt üst olmuştur. Kızı için gelecek kaygısı yaşayan Romeo’nun durumu çözmek için yapacağı hiçbir şey kızına bugüne kadar öğretmeye çalıştığı ilkelere uymamaktadır. Bu noktadan sonra Romeo’nun ve çevresindeki insanların ahlaki anlamda verdiği ‘sınava’ tanık oluruz. Kamu ahlakının çürümüş derinliklerine doğru yolculuğa çıkarız.

 

mezuniyet

Filmde; doktor, öğretmen, polis ve bir bürokrat arasında dönen yolsuzluklar sözde iyiliğin karşılığı olarak adlandırılır. Bu insanların hemen her diyalogda erdemden ve ilkelerden bahsetmeleri ise tam bir ironidir. Eliza ise bugüne kadar ona öğretilen değerler ve geleceği için yapılan baskılar arasında sıkışıp kalmıştır. İnsanların sevdikleri söz konusu olduğunda önceden ahlaksız olarak nitelendirdiği şeyleri görmezden gelerek hareket edebilmesiyse ayrı bir sorgulama noktasıdır.

graduation-filmi

Filmin sonuna doğru Eliza’nın annesinin, aldatıldığını bildiğini fakat belli etmemeye çalıştığını görürüz. Artık tüm maskeler düşmüş ahlaki söylemlerle şartlar gerektirdiğinde eylemlerin nasıl farklılaşabildiği gözler önüne serilmiştir. Durağan ilerleyen fakat insanı derinden etkileyen unsarlar barındıran filmi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı