Ayak Mantarına Alternatif Çözümler

Ayak mantarı hijyen yetersizliği sonucu oluşur. Güzellik için ayak mantarının olmamasına özen göstermeliyiz.

 Ayak Mantarına Karşı Alternatif Çözümler;

Elma Sirkesi; asit içerdiği için ayaktaki bakterilerin ölmesini sağlar. Yani antibakteriyeldir. Bir kova suya bir fincan elma sirkesi dökülür. Güzelce karıştırıldıktan sonra ayaklar kovaya sokulur. Bir süre ayaklar kovada bekletilir. Diğer bir uygulama yöntemi ise elma sirkesi bir pamuğa dökülür. Mantar olan parmaklara sürülür. 1 saat bekledikten sonra ayak su ile durulanır ve sonra kurutulur.

 Pirinç Unu ve Elma Sirkesi; Ayakta oluşan mantarlardan kurtulmak için elma sirkesi ve pirinç unu da uygulanabilir. Pirinç unu mantar giderici özelliğe sahiptir. Elma sirkesi ve pirinç unu karıştırılarak hamur kıvamı elde edilir. Elde edilen karışım mantar olan parmaklara sürülür. Bir süre bekledikten sonra ayak güzelce yıkanıp kurulanır. Bu uygulama 2-3 hafta düzenli yapılmalıdır.

 Ayak Mantarı için Çay Ağacı Yağı; çay ağacı yağı bakterilerin ölmesini sağlar. Antifungal ve antiseptik özelliği vardır. Çay ağacı yağı biraz zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır. Elde edilen karışım pamuk yardımı ile mantar olan bölgelere sürülür. 10 dk bekletilerek ayak yıkanır. Günde 2 veya 3 kez uygulanabilir.

 Karbonat; karbonatın cilt yapısını yumuşatma özelliği vardır. Ayak mantarı için de oldukça etkilidir. Yarım fincan kaynayan suya biraz karbonat eklenir. Suyla karbonat karıştırılır ve ayak mantarı olan bölgeye sürülür. 10 dk bekledikten sonra bol su ile yıkanır. Ayak mantarından kurtulmak için hergün düzenli olarak uygulanmalıdır.

 Kekik Yağı; birkaç damla zeytinyağı ile biraz zeytinyağ karıştırılarak ayak mantarı olan bölgeye uygulanır. 1 saat bekletildikten sonra durulanır. Antifungal, antiseptik ve ağrı giderici özelliklere sahiptir.

 Beyaz Sirke; enfeksiyondan kurtulmak için oldukça etkilidir. 1 bardak kaynayan suya biraz beyaz sirke konup karıştırılır. Ayakta mantar olan bölgelere uygulanır. Kuruması beklenir, kuruduktan sonra ılık su ile ayak yıkanır. Hergün düzenli olarak uygulanabilir.

 Sarımsak; antibakteriyel özelliğe sahiptir. Zeytinyağı içine doğranmış sarımsak eklenip kaynatılır. Kaynadıktan sonra süzülerek soğuması beklenir. Elde edilen karışım mantarın olduğu bölgelere uygulanır. Bir süre bekledikten sonra bol su ile yıkanır.

 Lavanta Yağı; enfeksiyon tedavisinde etkilidir. Mantarın yayılmasını engeller ve olan mantarın yok olmasına yardımcı olur. 5 damla lavanta yağı ve çay ağacı yağı karıştırılır. Elde edilen karışım pamuk yardımı ile sürülür. 10 dk bekledikten sonra ılık su ile yıkanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı