Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi 2020 ve Protokol Örneği

Boşanmak isteyen çiftler hukuksal olarak boşanma sürecini aktif edebilmek açısından boşanma protokolü gerçekleştirmek zorundadırlar.

Avukata danışmaya veya avukattan hukuksal yönden hizmet almaya gerek duyulmadan da boşanma sürecini başlatmak isteyen çiftler bu sayede gerek maliyete girmeden ve gerekse de daha pratik bir şekilde boşanma işlemi gerçekleştirebilirler.

 

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Protokol Hazırlanışı

İlk olarak anlaşmalı boşanma dilekçesi protokolü hukukçu tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Anlaşma protokolünde her iki tarafın da hem fikir olması ve bunu da yazılı olarak beyan etmesi söz konusudur.

İlave olarak çiftin çocuğu da söz konusu olması durumunda çocuğun velayetinin kimde olacağı ve nafaka durumu söz konusu olması durumunda nafaka miktarı da belirtilmelidir. Protokolde, çiftin sahip olduğu gayrimenkuller, eşyaların ve paranın paylaşımı da yer alması gerekiyor.

Hazırlanan protokol sayesinde her iki tarafın da haklarını paylaşarak memnun olarak ayrılabilirler. Genel olarak söz konusu maddelerin anlaşmalı bir şekilde boşanmak isteyen çiftlerde ilgili mahkemeler tarafından onaylanır.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Her iki tarafın da kesin bir şekilde boşanmak istemesi söz konusu olduğunda, anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlaması gerekiyor.

Daha sonra aile mahkemesine aktarılan anlaşmalı boşanma dilekçesinde çiftlerin boşanma sebebini belirtmesi gerekiyor.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi 2020 Örneği

Aile Mahkemesi Başkanlığına

Ankara

Davacı————İkamet Adresi

Davalı————-İkamet Adresi

Dava Konusu: Şiddetli geçimsizlik sebebiyle anlaşmalı boşanma talep ve davası

Dava Tarihi: gün, ay, yıl

AÇIKLAMASI

1-Davacı ile Davalı örneğin 01.02.2002 tarihinden buyana evlidirler.

2-Fakat çiftler evlendiği günden buyana aralarında şiddetli geçimsizlik sebebiyle evliliklerini sonlandırma kararı almışlardır.

Bu sebeple tarafların bir arada yer alarak evliliklerini sürdürmeleri söz konusu değildir.

3-Davalı eş tarafından da boşanma eylemi onaylanıyor, taraflar arasında örneğin 01.02.2018 tarihinde bir protokol imzalanarak mali neticelerine ilişkin anlaşma sağlanmıştır.

Söz konusu protokol dilekçemize ilaveli yer alıyor, bu sebeple Medeni Yasalarımızda yer alan ilgili yasal madde uyarınca çiftlerin anlaşmalı boşanmalarını talep etmek zorunlu bir hal almıştır.

NETİCE VE TALEP

Davalı eş tarafından da boşanma eylemi onaylandığından, 01.02.2018 tarihli protokol belgesi de söz konusu olduğundan tarafların boşanma eyleminin duruşma gününe kadar tarafımıza sunulmasının iş bu dilekçemin onaylanmasına arz ve talep ederiz 01.02.2018 örneğin.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi 2020 ve Protokol Örneği Avantajları

Avukata gerek kalmadan anlaşmalı boşanma dilekçesi 2020 ve protokol örneği, evliliklerini sonlandırmak isteyen tarafların gerek maliyet bakımından ve gerekse de, zaman bakımından tasarruf sağlaması anlamına geliyor. Taraflar ayrıca bu sayede birbiri ile anlaşma sağladığından kendi rızaları dahilinde evliliklerini sonlandırdığından arada herhangi bir hak ve hukuk durumu kalması da söz konusu olmuyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı