Advantan Krem Nedir,Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Advantan Krem

Bütün vücut yüzeyinde uygulayabileceğiniz, cilt sorunları tedavisinde doktorlar tarafından önerilen Advantan krem kortizonlu bir kremdir. Reçete ile satılmaktadır. 30 gramlık alüminyum tüplerde, ağzı plastik kapakla kapatılmış şekilde satılmaktadır. Beyaz ve sarımsı opak krem içermektedir. Deri yüzeyinde oluşan sorunlar için kullanılan kremin etken maddesi ise, Metilprednisolon’dır. Kremin yardımcı maddeleri, deşil oleat, gliserol monostearat %40-55, setostearil alkol, katı yağ, kaprilik-kaprik-miristik-stearik trigliserid, makrogol stearat 40 (tip 1), gliserol %85, disodyum edetat, benzil alkol, bütil hidroksitoluen, saf sudur. Yüksek su ve düşük yağ içermektedir.

 

 Advantan Krem Ne İçin Kullanılır?

Vücutta oluşan kızarıklık, şişlik, iltihabi ve alerjik reaksiyonları baskılamakta kullanıma uygundur. Egzama tedavisinde, deriye sürülerek kullanılır. Akıntılı egzama, temas egzaması, çocuklarda oluşan egzama, deride döküntü ve kaşıntı şeklinde oluşan egzama, sinirsel nedenlere bağlı olarak aniden gelişen egzama tedavilerinde kullanılmaktadır. Çok yağlı deride, vücudun açık ya da tüylü olan bölgelerinde kullanıma uygundur. Damar daraltıcı, iltihap azaltıcı ve alerji önleyici özellikleri bulunan krem, ödem ve kaşıntı gibi şikayetleri hafifletmektedir. Yanık, güneş yanıkları, deride kalınlaşma için kullanılabilir.

Advantan Krem
Advantan Krem

 Advantan Krem Kullanım Şekli Nasıldır?

Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız. Haricen sorunlu bölgeye sürülerek uygulanmaktadır. Kremi günde 1 defa, ince bir tabaka halinde, temizlenmiş olan sorunlu bölgeye, ovalayarak yedirmelisiniz. Bebek ve çocuklarda kullanımı 1 ayı geçmemelidir. Büyüklerde ise 12 haftayı geçmemelidir. Belirtilen süre kadar kullanılmalıdır. Tedavi süresi yarım bırakılmamalıdır, eğer yarım bırakılırsa sorunlar tekrar ortaya çıkabilir. Kremi kullanmanız gerekenden fazla kullandıysanız, doktora ya da eczacıya danışabilirsiniz.

 

 Advantan Krem İçin Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar:

Kremi kullanırken gözünüze temastan kaçınınız. Açık ve derin yaralar üzerinde kullanmayınız. Gül hastalığı tedavisinde kullanılmaz. Mantar enfeksiyonu varsa kullanılması önerilmemektedir. Tedavi süresince sorunlu bölgeye uyguladığınız kremin üzerini kapatmayınız. Tedavi süresince sert sabun ve şampuanlar, saç boyası ve cildi tahriş edebilecek tüm ürünlerden uzak durunuz. Bebek bezi kullanılan bölge tedavi ediliyorsa, dar bebek bezleri kullanmaktan kaçınınız.

 

  Gebelik ve emzirme dönemlerinde krem kullanımı için lütfen doktorunuza danışın. Tedaviye başladığınız bir kaç gün içerisinde düzelme görülmezse, tekrar doktorunuza danışabilirsiniz. Su çiçeği, uçuk, zona, aşı sonrası deri reaksiyonlarında kremi kullanmayınız. Kremin içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz varsa, kremi kullanmayınız. Başka bir ilaç kullanıyorsanız, kremi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bilgi vermelisiniz. Yiyecek ve içecek alımında kullanılabilir. Araç ve makine kullanımında bir etkisi yoktur. Kremi kullanamaya başlamadan önce kullanama talimatını iyice okuyunuz. Krem reçeteli olarak satıldığından, kişiye özel reçete edildiğinden başkalarına vermeyiniz. Kremi fazla ya da az kullanmayınız, size önerildiği şekilde kullanınız. Kremi kullanmayı unuttuysanız, diğer kullanım saati için doktorunuza danışın. Unutulan doz için, çift doz kullanmayınız.

 

 Advantan Kremi Saklama Koşulları:

Kremi çocukların ulaşamayacağı yerde ve ambalajında ağzı kapalı şekilde, 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında, son kullanma tarihine kadar saklayınız.

 

 Advantan Kremin Yan Etkileri:

Kremin içeriğindeki maddelere karşı duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülebilmektedir. Sık görülen yan etki, uygulama yapılan bölgedeki yanma hissidir. Çok seyrek görülen yan etkiler arasında ise, selülit, deride incelme, kuruluk, kızarıklık, deride renk değişikliği sayılabilir.

 

Bir önceki makalemiz: Acnelyse Krem Nedir, Kullanımı ve Cilde Faydası 

Görsel Kaynak: m-medix.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı