2016 Eurovision Şarkı Yarışması Sonuçlandı

14 Mayıs Cumartesi gecesi İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen 61. Eurovision Şarkı Yarışması rekor puanla sonuçlandı. 26 ülkenin sahne aldığı ve 42 ülkenin oyladığı büyük finalde, Ukrayna temsilcisi Jamala, şarkısı 1944 ile tam 534 puan toplayarak 1. oldu.

13 Mayıs 1944 yılında yaşanan Kırım Sürgünü’nü anlatan ve sözleri İngilizce / Kırım Türkçesi olan 1944, jüri ve halk oylamalarında 2. olmasına rağmen, toplam puanda birinci olmayı başardı.

Bu sene ilk kez denenen yeni oylama sisteminde, önce jüri oylarının puanları 1’den 12’ye klasik oylama sistemiyle dağıtıldı. Ardından halk oylamasınının ülkelere toplu dağıtılması, seyirciler tarafından heyecan verici bulundu.

Kırımlı Cemile‘nin 1’. Olan Şarkısı:

Yeni sistem ile birlikte Ukrayna Eurovision tarihinin en yüksek puanı olan 384 puanı da aşarak yeni bir rekora imza atmış oldu.

Yarışmanın Avrupa’ya en uzak ülkesi Avustralya, bu sene de konuk olarak 511 puanla 2. oldu. Bu ikinciliği, favorilerden gösterilen Rusya’nın 491 puanla aldığı üçüncülük takip etti.

Güney Kore Güzeli Dami Im’in Avustralya ile İkinci Olduğu Performansı:

Rusya’nın Yakışıklı İsmi Sergey Lazarev’in Üçüncülük Getiren Performansı:

Komşumuz Azerbaycan ise 117 puan alarak, 26 ülke arasından 17. oldu.

Azerbaycan’ın Güzeller Güzeli Samra ile 17. Tamamladığı Performansı:

Bu seneye dair bazı ilkler şu şekilde:

  • Yunanistan ve Bosna-Hersek ilk defa yarı finalde elendi.
  • Çek Cumhuriyeti ilk kez finale yer aldı.
  • San Marino’yu bir Türk temsil etti. Serhat Hacıpaşalıoğlu ve şarkısı I Didn’t Know maalesef finale çıkma şansını yakalayamadı.
  • 1944, Türkçe ile kazanan ilk şarkı oldu.
  • İspanya tarihinde ilk kez tamamen İngilizce bir şarkı ile, Avusturya ise tamamen Fransızca bir şarkı ile katıldı.
  • Sahnede temsilcisi Ivan’ın bir kurtla çıplak olduğu bir holograma da yer veren Belarus, bir Nordik ülkesinin ev sahipliğinde ilk defa elendi.
  • Bulgaristan 2. kez finale çıktı ve tarihinin en iyi derecesini alarak 307 puanla 4. oldu.

3 gece yayınlanan ve Avrupa’da izlenme rekorları kıran Eurovision’da bazı tatsız olaylar da yaşandı. Arenada Dağlık-Karabağ Bölgesi’nin bayrağını sallayan Ermenistan temsilcisi Iveta Mukuchyan ve jüri şovunda şarkısının sözlerini değiştirerek söyleyen Hollanda temsilcisi Douwe Bob, uyarı aldı.

2017’de Ukrayna’da gerçekleştirilecek olan 62. Eurovision Şarkı Yarışması 16 – 18 – 20 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sizce Türkiye, Eurovision için Ukrayna’ya gidecek mi? Jamala’nın zaferi Türkiye’yi etkler mi? Etkilemeli mi? Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı