15 Günde Bir Regl Olmak Neyin Belirtisi

15 günde bir regl olmak kadınların kafasında birçok soru işareti bırakan bir olaydır ve bu durumu detaylı bir şekilde kaleme alacağız. 2 ila 4 pedde ki kanama doğal olarak kabul edilir (1 gün içinde) ve 26. Gün ile 32. Gün arasında ki günlerden farklı zamanlarda adet olunması, adet düzensizliği anlamına gelir. 15 günde bir adet olmak da aslında bir adet düzensizliğidir ve birçok kişi 15 günde bir adet olmak neyin belirtisi  sorusunun cevabını merak ederler.

15 günde bir regl olmak, seyrek adet görmek, 35 günden fazla süre adet görmemek gibi birçok adet düzensizliği türü mevcuttur. Kadınlar bir gün içinde 12 pede kadar ped kullanmak zorunda kalabilirler ve 2 haftada bir regl olmak patolojik sebeplere dayanmayabilir.

15 günde bir regl olmak

15 Günde Bir Regl Neden Olunur?

Yukarıda da söylediğimiz gibi sık sık adet görmek her zaman patolojik nedenlerden dolayı kadınların başına gelmez. Doğum kontrol haplarının da kadınlar üzerinde adet azaltma etkisi olduğunu düşünürsek, bu denli sık regl olma sebeplerinden biri de bu tür ilaçlardır. Özel hormonlu spirallerde adet miktarını azaltan sebeplerden biridir ve bunun haricinde seyrek adet görmek her zaman kadınların başına gelen doğal bir durum değildir. Adet düzensizliklerinde kadınlar için en can sıkıcı durum amenore denilen durumdur; yani kadının hiç adet görememe rahatsızlığıdır. 15 ve 16 yaşına gelmiş kızlarda özellikle adet görülmemesi olayına karşı mutlaka bir uzmana gidilmesi tavsiye edilir.

Adet Düzensizliklerinin Sebepleri Nelerdir?

Adet düzensizliklerini tetikleyen etkenler çok fazladır.

  1. Stres
  2. Psikolojik sorunlar
  3. Mevsimsel değişiklikler
  4. Ani gelişen ve derin iz bırakacak olaylar
  5. Uçuş yolculukları eğer gerçekten uzun bir yolculuk ise

Kadınların hormonal sistemleri beyne bağlıdır ve her şey beyinden başladığı için birçok zaman psikolojik nedenlerle adet düzensizliği görülür. Bunun haricinde fiziksel nedenlerde regl düzensizliğini tetikleyebilmektedir ve ;

  1. Yumurtlamada ki problemler
  2. Yumurtlama durumunun olmaması
  3. Polikistik over
  4. Yumurtalıklarda bulunan küçük kistler

Sebepleri adet düzensizliğinin sebepleri olabilmektedir. Rahimde yer alan myomların iç tabakada olması halinde de adet düzensizliği görülebilmektedir.

15 Günde Bir Regl Olan Kişi Ne Yapmalı?

Eğer sizde de 15 günde bir adet olma durumu söz konusu ise, öncelikle bunun nedeni tespit edilmelidir. Bunun altında yatan sebep ne ise, ona göre yol alınmalıdır ve bunun sebeplerini ancak bir uzman anlayabilir ve yol haritasını da bir uzman çıkarabilir. Doğum kontrol hapı veya buna benzer ilaçlar kullanıyorsanız sizin yapmanız bu hapları bırakmak ve bir uzmana görünmek olmalıdır. Bu tür düzensizliklerin kadınların üzerinde psikolojik anlamda kötü bir etkisi olduğu bilinen bir gerçektir ve bu psikolojik baskı sizi daha da baskı altına alabilir. Bu yüzden de bir uzmana gitmek bu aşamada yapabileceğiniz en iyi harekettir.

Sık Adet Görmenin Tedavi Süreci

Kadınların ilk önce bir uzmana görünmelerini belirtmiştik ve uzman öncelikle jinekolojik bir muayene yapmak isteyecektir ve eğer bir genç kız muayene olacak ise her ihtimal göz önünde bulundurularak ultrasonda yapılabilmektedir. Tümör değerleri ve hormonlar genelde ilk bakılan yerdir ve eğer bir kist söz konusu ise bu durumda kistin erimesi için bir tedavi uygulanır. Rahmin içinde myomlar mevcut ise, bunların çıkarılması içinde bir tedavi uygulaması yapılmaktadır. Zira ilaç tedavisi ile birlikte bu myomların oradan çıkması pek de mümkün olmamaktadır. Kadınların yılda 1 veya 2 kez adet düzensizliği yaşaması normal olarak kabul edilir ve düzensizlik durumunda hemen panik yapmamaları ve bu durumun normal olduğunu kabullenmeleri gerekir. 15 günde bir adet olmak neyin belirtisi diye soran kadınlara göreceğiniz üzere verebileceğimiz tek bir cevap yoktur ve bunun altında birçok sebep yatabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı