10 Adımda Yaza Fit Girmek

Yaz mevsiminde tüm kadınların korkulu rüyası olan fazla kilolardan kurtulmak ve fit bir görünüme sahip olmak için yapmanız gerekenleri 10 madde ile listeledik:

1- ) İdeal Kilonuzu Öğrenin

İdeal Kilo Hesaplama

 

Fit bir vücuda sahip olmak için öncelikle hedefinizi doğru belirlemelisiniz. Hedefiniz ideal kilonuz olmalı. İdeal kilonuzu bulmak için;

Kadınlar İçin İdeal Kilo Hesaplama Formülü;

45.5 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60)

Örnek : 170 cm yaklaşık olarak 67 inçe tekabül etmektedir. Yani;

45,5+2.3 X(67-60)=61.6 sonucu elde edilmektedir.

Elbette bu hesaplama ortalama bir hesaplamadır. Kişinin kas kitlesi de ideal kilosunu etkileyebilir.

2- ) Diyet

Diyet

Uzman bir diyetisyen eşliğinde hazırlanacak olan diyet programı fit bir görünüme sahip olmanızda size en önemli katkılardan birini sağlayacaktır.

3- ) Spor

Kadın Fit

Şüphesiz ki spor yapmak arzuladığınız kiloya ulaşmanızda en önemli adımlardan biridir. Doğru bir program ile ideal kilonuza ulaştıktan sonra spor yapmak fit kalmanızda da önemli katkılar sağlayacaktır. Daha önce yazmış olduğumuz yazıya göz atarak akıllı telefonlarınız için sağlık ve spor uygulamalarını inceleyebilirsiniz.

4- ) Sıvı Tüketin

su-kadin

Su vücudunuzdaki yağların yakılmasında önemli ölçüde rol oynar. Günlük 2.5 litre su tüketimi önerilir. Su içmek toksinlerin atılmasını sağlamakla birlikte doygunluk ve tokluk hissi de sağlar. Metabolizmanızın hızlanmasında doğrudan etkiye sahip olan su tüketimi fit bir vücuda sahip olma konusunda kilit bir rol oynuyor.

5- ) Uyku

uyuyan-kadin

Metabolizmamızın hızlanması kuşkusuz ideal bir vücut için olmazsa olmaz. Uykusuzluk, aşırı uyku gibi uyku bozuklukları metabolizmamızı yavaşlatacağı için uyku düzenimizi ayarlamamız oldukça önem arz ediyor.

6- ) Tuz

tuz

Tuz, bildiğiniz gibi omirilik kireçlenmesine ve şişmanlığa sebep olmaktadır. Bu yüzden tuz kullanımını mümkün olduğunca azaltmalıyız. Ancak tamamen kesmek de doğru bir eylem olmayacaktır. Belirli miktarlarda tuz vücudumuza yararlı olacaktır.

7- ) Kahvaltı

kahvaltı

Kahvaltı ile güne başlarken metabolizmamızı hızlandırmaya başlamış oluruz. Düzenli kahvaltı yapmayan kişilerde metabolizma yavaşlığı ve öğle yemeğinde gereğinden fazla kalori alımı sonucu kilo almaları kaçınılmaz olacaktır.

8- ) Ekmek

ekmek

Ekmek kullanımını mümkün olduğunca azaltmak gerekiyor. Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tercihi daha isabetli olacaktır. Bir ince dilim esmer ekmek ile bir ince dilim beyaz ekmeğin kalorisi aynıdır. Esmer ekmek lif içerdiği için daha fazla tokluk hissi verecek, bu sayede daha az yiyerek doymanızı sağlayacak ve yeme isteğiniz azalacaktır.

9- ) Sebze – Meyve

sebze-meyve

Sağlığınızı korumak için günde en az 5 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketilmelisiniz. Yapılan son araştırmaların sonuçları sağlığı korumak için gerekli olan bileşenleri yeterli oranda alabilmek için günlük meyve ve sebze tüketiminin 9 porsiyona çıkarılması gerektiği yönünde.

10- ) Vitamin – Mineral

Vitamin

Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için sofranızda bütün besin gruplarına yer açmanız gerekir. Süt ürünlerine, az yağlı etlere, tam tahıl ürünlerine ve tabii ki sebze ve meyvelere sofranızda yer verin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı