Sanal Gerçeklik Nedir? Sanal Gerçeklik İle Neler Yapabiliriz?

  • 26 Kasım 2015
  • 39 kez görüntülendi.
Sanal Gerçeklik Nedir? Sanal Gerçeklik İle Neler Yapabiliriz?

Sanal Gerçeklik; simüle edilen ortamın görüntü, ses, hareket, koku gibi uyarıcılarının verilmesi ile kullanıcının farklı bir gerçekliği deneyimlemesi olayıdır. Gerçeğin karşıtı veya sahtesi olmayan, “sanılan” bir gerçekliktir. Kullanıcının elektronik ortamdan verilen uyarıcılar ile (örneğin, Oculus Rift, Samsung Galaxy VR gibi kasklar yardımı ile) sanal ortamda gerçekten olduğu hissini yaşamasını sağlıyor.

Uzun zamanlardır geliştirilen bu teknoloji son birkaç yılda hızlı bir gelişim göstererek artık satın alınılabilir oldu. Çoğunlukla oyun deneyiminde kullanılması planlanan sanal gerçeklik kaskları için kısa korku filmleri bile çekilmeye başlandı. Koltuğunuzda otururken kendinizi korku filminin içinde bulabilir, Venedikte bir kayıkla şehri gezebilir, Star Wars evrenindeki bir gemi ile uçabilirsiniz. Ve bunlar sadece şu an hali hazırda üretilmiş olanlar ile yapabilecekleriniz.
Nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız, sanal gerçeklik hissi veremeyen ama bu teknolojinin gelişmesi ile ileride nelerin bizi beklediği ile fikir sahibi olabileceğiniz bir kaç videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

2016 yazında gelecek olan Warcraft filminin geçeceği evreni bir Griffin’in üzerinde ziyaret edebileceğiniz 360 derecelik şu videoyu deneyebilirsiniz:

(Videoyu bilgisayardan izlerken farenizle tıklayıp sürükleyerek 360 derecelik görüntüyü deneyebilirsiniz. Android ya da iOS telefonunuz varsa telefonunuzu hareket ettirerek etrafı izleyebilirisiniz.)

İtalya’nın da üzerinden uçalım:

https://www.youtube.com/watch?v=noyfFSEIxWc&feature=youtu.be

Peki sanal gerçeklik bilgisayar oyunlarında nasıl bir etkiye sahip? Bilgisayar oyunlarında sanal gerçeklik çılgınlığı videolardan hızlı gelişti. Şimdiden bir çok bilgisayar oyunu sanal gerçeklik kitlerine uyumlu hale getirilmeye başlandı ya da sanal gerçeklik kitleri için yapıldı. Sanal gerçeklik kitiyle korku oyunu oynayan gençlerin tepkilerini mi merak ediyorsunuz? Ya da ne gibi bir cihazla yapıldığı ile ilgili sorularınız mı var? Korku oyunu oynayan gençler burada:

Sanal Gerçeklik için hazırlanan bazı videoların ve hatta oyunların görüntü kalitelerinin gerçek hayattaki görüntü kalitesine henüz ulaşamaması nedeniyle uzun süreli sanal gerçeklik deneyimleri mide bulantıları ve baş dönmeleri ile sonuçlanıyor. Ancak şimdiden akıllı telefonlara yakın bir hızla yaygınlaşmaya başlamaları çok daha kaliteli ve gerçeğe yakın deneyimlerin bizi beklediğinin habercisi.

Sanal gerçeklik teknolojisinin artık satın alınılabilir olması ve hızla yaygınlaşması sizi heyecanlandırıyor mu? Sanal gerçeklik sizce ne gibi faydalar sağlayabilir, ne gibi zararları olabilir? Bize görüşlerinizi yorumlarda iletmeyi unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ