Ayın Filmi : Amadeus (1984)

  • 21 Aralık 2014
  • 61 kez görüntülendi.
Ayın Filmi : Amadeus (1984)

Kasım’da başlayan film incelemelerimizde bu ay Amadeus’a yer verdik.

Guguk Kuşu, Ay’daki Adam gibi kült filmlerin yönetmeni olan Milos Forman, Amadeus oyununa dayanan ve 1700’lü yıllarda Viyana’da yaşayan iki önemli besteci Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’ nin başından geçen olayları konu alan film 8 dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Senaryosunu Peter Shaffer’ın yazdığı filmde Mozart karakterini Tom Hulce, Salieri karakterini ise F. Murray Abraham canlandırıyor. Tom Hulce ismi birçok kişi için yabancı olsa da Amadeus’ta eşine çok zor rastlanabilecek bir oyunculuk sergilemiş.

Filmde yaşlı bir adam olan Antonio Salieri’nin anlatımıyla hikayeleri dinliyoruz. Gençliğinde saray müzisyeni olan Salieri’nin, Mozart’ın Viyana’ya gelmesiyle birlikte düşüşü başlamıştır. Muhteşem yetenekleriyle birlikte saraya gelen Mozart herkesi etkilemiştir.

Amadeus064

Gündelik yaşamında düzensiz ve kopuk bir hayat sürdüren Mozart farklı duruşu ve hareketleriyle herkesin dikkatini çekmektedir. Muhteşem yeteneğine rağmen Mozart düzensiz yaşaması nedeniyle yeteneğini sergilerken her zaman tutarsız davranışlarda bulunmuştur. Yaşamı ile müziği tamamen ters ilerleyen Mozart aldığı kararlarla yavaşça kayıp gitmektedir.

Amadeus_883929036882_4

Antonio Salieri Mozart’ı kıskansa bile onun için endişelenmiştir. Yeteneğinden çok, hırsı ve disiplinli olmasıyla öne çıkan Salieri, Mozart’ın oldukça uzak olduğu bir kişiliğe sahiptir. Salieri kendisini “Müziğin Tanrısı” olarak nitelendirdiği Mozart kadar başarılı bulamaz.

Amadeus143

Zamanla birlikte aralarında oldukça farklı bir ilişki gelişen bu iki müzisyenin hayat hikayesini anlatan Amadeus, sanat ile sanatçı kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanırken, Salieri üzerinden Mozart’ın yaşamını anlatan bir başyapıt.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ